Fakti.bg | 08.06.2022 14:00:26 | 165

Сърбия има историческа възможност да се освободи от руското влияние


Медиите активно коментират неуспешния опит за посещение в Сърбия на руския външен министър Сергей Лавров, насрочен за 6-7 юни. Съседите на Сърбия (България, Северна Македония и Черна гора) отказаха да позволят самолета на руския външен министър да прелети над тяхна територия заради санкциите на ЕС срещу Лавров и руския президент Владимир Путин във връзка с инвазията на Русия в Украйна, пише Nowiny Polskie. Сега пред Сърбия се открива историческа възможност.

Ситуацията предизвика истинска истерия както в руската политика, така и в пропагандните медии на Кремъл. По-специално, заместник-председателят на Съвета на федерацията на РФ Константин Косачев остро осъди действията на трите балкански страни, нарече ги стъпка срещу Русия и Сърбия като държави и заплаши с изключително остра реакция под формата на не само дипломатически протести, но и конкретни практически действия. На свой ред председателят на комисията по международни въпроси на Съвета на федерацията Григорий Карасин каза, че отказът на редица европейски държави да допуснат самолета с руския външен министър за Сърбия е индикатор за тяхната политическа малоценност. Самият Сергей Лавров каза, че с отказа на самолета му да прелети за Сърбия, страните от ЕС и НАТО лишиха Белград от правото му да провежда независима външна политика.

Реакцията на Москва към тези събития е напълно разбираема. Дълги години Кремъл се стреми да създаде образа на Русия в Южна Европа като водач и защитник на славянския свят, единствения „спасител на православната църква”. И тази политика има известен успех: народите на Балканите наистина са мислили в тази посока от известно време. В същото време в Руската империя, Съветския съюз и съвременна Русия Балканите винаги са били разглеждани като регион, което може да „подпали“ Европа и целия Запад. Играейки върху естественото и праведно желание на славянските народи да имат свои държави, Кремъл имаше удобен лост за влияние върху континенталната и световната политика.

Историческият ход на събитията обаче разкри циничната лъжливост на "алтруистичните" изявления на Москва и разкри истинските ѝ цели и намерения. Така на Балканите бързо става ясно, че под лозунга „освобождение на българските братя от османско иго” Руската империя всъщност се стреми да завземе допълнителни територии и да поеме контрола над Черноморските проливи. Проповядвайки идеите на панславизма, Москва се опитва да укрепи позициите си и да спечели подкрепа в борбата срещу други империи. А подбуждането към религиозна конфронтация в християнството беше използвано от Русия като механизъм за разширяване на собственото ѝ влияние към съседните народи.

Това се потвърждава от събитията от последните десетилетия. Те включват намеса в делата на Черногорската православна църква за поддържане на влиянието на Сръбската православна църква в страна, която Кремъл смята за по-лоялна към Русия, и неуспешният опит на агенти на руското военно разузнаване да свалят законното правителство в Черна гора, и поредица от шпионски скандали на Балканите. И накрая, последните събития, откритата военна агресия на Русия срещу независима Украйна, окончателно унищожиха образа на „спасителя на Православната църква“ в повечето от балканските страни, който руското правителство и Руската православна църква старателно създават на Балканите от 19 век.

В същото време именно в сръбското общество руските наративи се вкореняват по няколко причини. От една страна, Сърбия е страна, която все още изпитва някои „имперски фантомни болки“, породени от копнежа за ролята ѝ в бивша Югославия, и има неприязън към Запада за събитията от 1999 г. и загубата на Косово. От друга страна, Сърбия е икономически силно зависима от Русия, особено по отношение на енергийните доставки. И накрая, твърдата позиция на Сръбската православна църква, която, подобно на РПЦ, се страхува да не изгуби влиянието си в бившите републики от СФРЮ и разчита на сътрудничеството и подкрепата на Руската църква в противодействието на автокефалните стремежи на Черна гора, Северна Македония и Хърватия.

Ето защо, за да оправдаят агресивната война и активното влияние върху умовете на сърбите, говорителите на Кремъл започнаха да използват най-мръсните пропагандни тези, оправдавайки използването на военна сила с необходимостта от отстояване на духовни и религиозни ценности и дори представяйки така наречена "специална операция" като отмъщение към НАТО (разбирайте западните страни) за Сърбия. Москва оправдава ракетните атаки срещу украинската столица, обяснявайки необходимостта от "компенсация за бомбардировките на Белград". Подобна кремълска пропаганда намери плодородна почва в страната, което направи Сърбия на практика привърженик на Русия във войната срещу Украйна.

Така че, ако България, Северна Македония и Черна гора успяха да се освободят от руското влияние, както се вижда от безпрецедентния ход за „канселиране“ на руската дипломация – отказа да издадат разрешение за полет от руския външен министър, Сърбия все още е в руската сфера. В същото време положението на сръбските власти на фона на войната в Украйна и антируските санкции е особено. Сръбското правителство е принудено да лавира между „историческия съюзник“ на Русия, страна, която се позиционира като „спасител на сърбите от турското изтребление“, и Европа, представлявана от Брюксел, която поставя искания в контекста на стремежи за евроинтеграция. Сърбия е принудена да избира между подкрепата за санкции срещу Русия и проруските настроения на собствения си народ.

Но е дошло времето да вземе решение! В същото време сръбските политици трябва да разберат, че въпреки редица икономически проблеми, включително зависимостта от руския газ, истинският икономически просперитет на тяхната страна не е възможен в сътрудничество с корумпирана и санкционирана Русия, която, разполагайки с изключителни ресурси, не успя да изгради модерен модел на икономиката и да осигури достойно ниво на живот на огромното мнозинство от своите жители. Икономическото развитие в съвременните условия може да се постигне само чрез интеграция с Европейския съюз, възприемане на европейски принципи, норми и цивилизационни ценности. А що се отнася до "руската защита на православието", достатъчно е да се запитате: може ли православната йерархия да благослови войната и убийствата на православни украинци? Да не говорим, че руските войски се състоят главно от мюсюлмани (от Кавказ, Татарстан, Башкортостан и др.), будисти (буряти, туванци, калмици) и просто атеисти (едва ли може да се предположи, че някой набожен народ е способен да извърши такива зверства, които бяха извършени в Ирпин, Буча и други украински градове и села).

Сега Сърбия има историческа възможност – шанс да направи правилния цивилизационен избор, да се освободи от руското влияние, включително Руската православна църква, и да стане наистина европейска страна, като съседите си. Но дали ще се възползва от този шанс - времето ще покаже.

Прочети цялата публикация