OFFNews Икономика | 09.06.2022 16:47:13 | 276

Актуализацията падна в комисия, ИТН се прегърна с ГЕРБ, ДПС и Възраждане


След 2-часов дебат парламентарната комисия по бюджет и финанси отхвърли на първо четене актуализацията на Държавния бюджет с 11 гласа "за" (ПП, БСП и ДБ), 8 "против" (ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане") и 3 "въздържал се" (ИТН).

Законопроектът бе отхвърлен, тъй като се постигна равенство. Това означава, че комисията ще излезе с доклад, в който предлага актуализацията да бъде отхвърлена.

Още в началото на заседанието, при гласуването на дневния ред, ГЕРБ-СДС направи опит да отложи разглеждането на актуализацията: 

ГЕРБ опита да бойкотира актуализацията на бюджета, 'Възраждане', ДПС и ИТН им помогнаха

Основните параметри

В актуализацията е предвидено приходите да се увеличат с 1,645 млрд. лв. Също с 1,645 млрд. лв. ще се увеличат и бюджетните разходи, заради което дефицитът от 4,1% се запазва.  Заложената инфлация е 11,9%, като се прогнозира забавяне на ръста на икономиката от 2.9% до 150.949 млрд. лв. В текстовете е заложено и увеличение на броя на работещите с 1,7%. 

Промените

В актуализацията основните промени са свързани с въвеждането на антикризисни мерки: Сред тях - отпадане на ДДС за хляба, за 1 година), намаляване на ставката за парно, топла вода и природен газ на 9% (за 1 година) и отстъпката от 25 стотинки за литър гориво (най-евтините бензин, дизел, метан и пропан-бутан) при зареждане до 50 литра. Друга промяна е заложената помощ за младите семейства - увеличава се размерът на данъчното облекчение за семейства с деца от 4500 лв. на 6000 лв. годишно.

Освет това се увеличава прага за задължителна регистрация по Закона за ДДС от 50 000 лв. на 100 000 лв.

По-висок акциз за цигарите и тютюневите изделия

При нагреваемите цигари акцизът се повишава от 233 на 245 лева на килограм, което означава, че за всеки грам такива цигари поскъпването е с около стотинка без ДДС. При класическите цигари поскъпването на акциза е от 177 на 187 лева, което при неофициални изчисления на експерти може да доведе до поскъпване между 20 и 25 стотинки за кутия. При никотиновите течности е заложен график на поскъпване на акциза, който започва от юли с 0,18 лева за милилитър и поскъпва с по една стотинка до юли 2025 година, когато ставката вече ще бъде 0,21 лева за милилитър. 

По искане на Асоциацията на производителите и вносителите на тютюневи изделия обаче увеличението на акциза на тютюневите изделия ще започне от 1 септември, а не от 1 юли. Вицепремиерът се съгласи с това предложение и такава редакция ще бъде направена между първо и второ четене.

Заеми за Булгаргаз и Булгартрансгаз

Предвидено е държавните газови дружества "Булгаргаз" и "Булгартансгаз" да вземат държавно гарантирани заеми за общо 532 млн. евро. "Булгаргаз" ще вземе 150 млн. евро, за да осигури алтернативни на руските количества, а "Булгартрансгаз" - 382 млн. евро, които ще се използват за три проекта - разширението на хранилището в Чирен, газовата връзка със Сърбия и за да си изпълни задълженията по европейска директива за условията за достъп до газопреносни мрежи.

Държавният дълг

Увеличава се таванът на държавния дълг - от 7.3 млрд. лв. нов дълг за годината, до 10.3 млрд. лв. С новия дълг ще бъдат рефинансирани предстоящите плащания през първото тримесечие на 2023 г. по падежиращи държавни облигации на международните финансови пазари. Вицепремиерът Асен Василев обяви в петък, че сега условията за теглене на нов дълг са по-благоприятни и това е причината за вземането на трите милиарда сега, а не догодина.

С промяната максималният размер на държавния дълг към края на годината ще достигне 38.5 млрд. лв. или 25.6% от БВП.

Какво предстои?

Още преди Министерски съвет да приеме актуализацията на бюджета на редовното си заседание вчера, трите проектозакона бяха разпределени на комисии. След като всяка от тях гласува бюджета, той ще влезе за първо гласуване в зала. 

Спънките обаче започнаха още в парламентарните комисии на първо четене:Кворумът препъна актуализацията на бюджета в комисията по образование, а в регионалната комисия пък актуализацията бе отхвърлена - при гласуването се стигна до 8 гласа "за" и 8 "против" - ГЕРБ-СДС, ИТН, ДПС и "Възраждане". Така това ще е първата комисия, която ще излезе с отрицателен доклад.

След като мине първото четене в комисии, актуализацията влиза на първо четене в зала. След това текстовете ще се върнат за редакции между двете четения във водещите комисии. Именно там се очаква да се появи поредното политическо наддаване за повече пари. За крайното решение ще е нужно мнозинство, каквото вече управляващите нямат - от ИТН вчера обявиха, че ще подкрепят само социалните мерки. Заради това е под въпрос не само дали актуализацията ще мине до 27 юни, както иска правителството, но дали законопроектът изобщо ще мине, а ако да - с какви редакции и приети от какви мнозинства.

Прочети цялата публикация