Москва обвинява Киев, че саботира евакуацията от завода "Азот" в Северодонецк

Русия отвори хуманитарен коридор за евакуиране на цивилните от завода “Азот” в град Северодонецк, но обвини украинските военни, че саботират евакуацията. Руските сили вече контролират по-голямата част от Северодонецк. Хуманитарният коридор беше отворен тази сутрин в 8:00 и ще работи до 20:00ч. На цивилните се предлага да се евакуират на територията на така наречената Луганска народна република, а украинските военни са призовани да прекратят безсмислената съпротива и да се предадат, като руската страна гарантира запазването на живота им и спазването на Женевската конвенция за военнопленниците.
Руските медии обвиниха украинската армия, че изплозва цивилните за човешки щитове и пречи на евакуацията с минометен и танков обстрел. По данни на местните власти около 500 цивилни и бойци се намират в подземните убежища на химическия завод "Азот".
По-рано украинският президент Володимир Зеленски каза, че няма драстични промени в битката за Донбас през последните дни и добави: "Най-ожесточените сблъсъци както и преди са в Северодонецк и близко разположените градове и общини. Загубите, за съжаление, са болезнени, но трябва да издържим. Това е нашата страна. Жизненоважно е да издържим в Донбас. Колкото повече загуби претърпи там врагът, толкова по-малко сила ще има да продължи агресията".
Украйна е получила "около 10 процента от оръжията", които иска от западните си партньори, за да воюва с руската армия, изтъкна украински заместник-министър на отбраната. Според Анна Маляр, трябва да се определят ясни срокове (за доставките), защото всеки ден забавяне застрашава живота на повече украински войници.
Прочети цялата публикация



Приключи тридневното примирие между Русия и Украйна
В Русия посочиха къде биха се укрили чуждите дипломати при ответен удар на Москва срещу Киев
Русия и Украйна си размениха удари: Москва атакува пристанище, а Киев - нефтопреработвателен завод
Зеленски за удара по руска рафинерия: Връщаме войната у дома - в Русия
Брюксел вижда Украйна в ЕС преди края на войната, според ЕК конфликтът ще продължи и през 2027 г.
Въздушна тревога! НАТО отчита повишен брой нарушения на границите от украински дронове
Русия разположи ядрени боеприпаси в Беларус по време на учения
Руски изтребители прeхванали невъоръжен шпионски самолет на Великобритания над Черно море
Говори Москва: Политиците от балтийските държави поддържат маниакално антируски позиции
Ланс надви Ница и грабна Купата на Франция
Един контузен и двама наказани в Миньор преди най-важния мач за сезона
Фиорентина и Аталанта не се победиха в двубой от Серия А
Над 84% от клиентите на Lidl избират къде да пазаруват според социалната и екологична отговорност на бизнеса
Никой няма да похищава Раул Кастро, заяви дъщеря му
Нойер ще бъде готов за Мондиал 2026, въпреки контузията
Трабзонспор триумфира с Купата на Турция след драматичен успех над Коняспор
Дара и Божидар Саръбоюков – Българският триумф вдъхновява Европа в специално ВИДЕО
Стефани от "Биг Брадър" стана майка! Името на бебето не е случайно