OFFNews Свят | 20.06.2022 07:43:01 | 83

Русия се превърна в най-големия доставчик на петрол за Китай


Русия се превърна в най-големия доставчик на петрол за Китай, продавайки Пекин суров петрол с отстъпка на фона на санкциите заради войната в Украйна. Вносът на руски петрол нарасна с 55% за година и достигна рекордно ниво през май, измествайки Саудитска Арабия като най-голям доставчик за Китай, съобщава Би Би Си.

Китай увеличи покупките на руски петрол, въпреки че търсенето е намалено от ограниченията на COVID и забавянето на икономиката, след като през февруари Китай и Русия обявиха, че приятелството им "няма граници".

Китайските компании, включително държавният рафинерен гигант Sinopec и държавната компания Zhenhua Oil, увеличиха покупките си на руски суров петрол през последните месеци, след като им бяха предложени големи отстъпки, тъй като купувачите в Европа и САЩ избягваха Руската федерация в съответствие със санкциите.

Вносът в Китай включва доставките, изпомпвани по тръбопровода "Източен Сибир" през Тихия океан, и доставките по море. Той възлиза на близо 8,42 млн. тона през миналия месец по данни на китайската Главна митническа администрация. Това изтласква Саудитска Арабия - доскоро най-големият източник на суров петрол за Китай - на второ място със 7,82 млн. тона.

През март САЩ и Обединеното кралство заявиха, че ще забранят вноса на руски петрол, а ЕС работи за прекратяване на зависимостта си от руския газ, тъй като Западът засилва икономическия отговор на инвазията в Украйна. Тогава президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че този ход е насочен към "основната артерия на руската икономика".

Износът на енергия е жизненоважен източник на приходи за Русия, но този ход вероятно ще засегне и западните потребители.

Миналата седмица в доклад на мозъчния тръст "Център за изследване на енергетиката и чистия въздух" се посочва, че през първите 100 дни от нахлуването на страната в Украйна Русия е получила почти $100 млрд. долара от износ на изкопаеми горива, въпреки че през май износът е намалял. ЕС е съставлявал 61% от този внос на стойност приблизително $59 млрд.

Като цяло износът на руски нефт и газ намалява, а приходите на Москва от продажбата им също са намалели от пика от доста над 1 млрд. долара на ден през март. Но приходите все още надхвърлят разходите за войната в Украйна през първите 100 дни - по оценка на CREA Русия харчи около 876 млн. долара на ден за инвазията.

Данните от понеделник показват също, че миналия месец Китай е внесъл 260 000 тона ирански суров петрол - третата му доставка на ирански петрол от декември миналата година. Китай продължава да купува ирански петрол въпреки санкциите на САЩ срещу Техеран.

Прочети цялата публикация