OFFNews Политика | 21.06.2022 16:18:16 | 389

Приключиха дебатите по вота на недоверие: 8 часа разисквания, но без съществени аргументи


След 8-часово заседание приключиха дебатите по внесения от ГЕРБ-СДС вот на недоверие. Гласуването ще бъде утре в 19:10 часа. Това означава, че премиерът Кирил Петков има точно 24 часа, за да осигури необходимите 6 гласа, необходими, за да запази правителството.

Към този момент, след днешните дебати, не е ясно дали правителството на Кирил Петков ще оцелее. Едно обаче е сигурно - гласуването ще се случи на поне два протеста - единият антиправителствен, а вторият - в подкрепа на кабинета. За втория до момента над 21 хил. души са заявили във фейсбук присъствие.

Към този час парламентът е обграден от протестиращи. Около сградата на НС има засилено полицейско присъствие.

Какво предстои?

След дебата, който премина без особени аргументи "за" или "против" финансово-икономическата политика на кабинета, каквито са мотивите за вота на недоверие, предстои гласуване. По-рано днес управляващите се разбраха то да се случи утре вечер - след редовното заседание, на което се предполага, че новосформираното мнозинство между ГЕРБ-СДС, ИТН, ДПС и "Възраждане" ще предложи да се избере нов председател на НС, както и след предвиденото за следобед заседание на парламентарната комисия по външна политика. Тогава пък ще бъде обсъждано т.нар. френско предложение за вдигане на ветото за започване на преговорите за членството на Северна Македония в ЕС. Едва след това следва да се проведе и гласуването по вота на недоверие. 

Ако премиерът успее да намери останалите 6 души, нужни за да спасят кабинета, вотът на недоверие ще бъде неуспешен и в рамките на 6 месеца няма да може да бъде искан вот на недоверие със същите мотиви.

В противен случай правителството трябва да подаде оставка и правомощията му да бъдат прекратени. До избирането на нов кабинет то се превръща в "правителство в оставка". Освен това отново се завърта политическата ролетка - президентът следва да връчи мандати за съставяне на правителство - първо на ПП, а след това на ГЕРБ-СДС. Ако те не успеят да съставят кабинет, Радев ще може сам да избере на коя политическа група да връчи третия мандат. Тази процедурата не е ограничена в някакъв срок и може да има забавяне. Ако и третият мандат не бъде изпълнен, Радев ще разпусне НС и ще назначи служебно правителство.

В най-новата ни история не е имало успешен вот на недоверие.

НС осъмна с ограждения, чакат се 12 протеста

Сградата на парламента осъмна с ограждения, засилено полицейско присъствие и водно оръдие. Причината са планираните за днес 12 протеста - в подкрепа на правителството, срещу правителството, на "Възраждане", срещу високите цени на горивата и срещу вдигането на ветото на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Рано сутринта пък симпатизанти на ВМРО блокираха дома на премиера.

По обяд имаше два протеста срещу вдигането на ветото за членството на Северна Македония в ЕС. Малко преди 13:30 ч. ДПС излезе на площада, а ВМРО си тръгна.

Политическите реакции преди вота на недоверие

Преди началото на пленарното заседание лидерът на групата на ИТН Тошко Йорданов обяви, че натискът върху депутати на "Има такъв народ" продължава. От "Продължаваме промяната" нямат план Б за нов състав на правителството. Съпредседателят на ДБ Христо Иванов пък обяви, че не се страхува от избори, а лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов каза, че е крайно време за такива. Според Корнелия Нинова, ако вотът мине, трябва да се търси вариант за нов състав на кабинета, а не да се върви към избори. Министърът на младежта и спорта в оставка Радостин Василев заяви, че няма смисъл да говори с доскорошните си колеги от ИТН, защото вижда, че те са много уплашени.

По-рано днес депутатът от ДБ Мартин Димитров коментира, че президентът Румен Радев иска служебен кабинет. Според него е възможно този служебен кабинет да поднови доставките на газ от Русия, плащането на „Газпром” в рубли и подписването на нов дългосрочен договор.

Зам.-председателят на НС Мирослав Иванов пък смята, че ако вотът на недоверие не мине, то всеки ден ще е борба за приемане на законодателните решения.

Председателят на групата на ПП Андрей Гюров заяви, че ПП говори и с депутати от ГЕРБ за ново мнозинство, но не и с партия с лидер Бойко Борисов.

Заседанието започна със закана за отстраняване на депутати

Зам.-председателят на парламента Мирослав Иванов призова днес "аргументите да победят политиканстването", както и да се докаже, че в пленарната зала има почтени и достойни хора.

"Днешният ден е изключително важен за българското общество. Дебатът и последващото гласуване са важни за бъдещето на България", добави той.

Иванов даде заявка, че днес правилникът ще се прилага в пълната му строгост и стигне ли се отново до сблъсъци в пленарна зала, депутати ще бъдат отстранявани от заседания. Той припомни, че тези наказания ще важат и за следващите важни гласувания, сред които вотът на недоверие и изборът на нов председател на НС.

Петков се обърна към депутатите от ИТН: От вас зависи бъдещето на 7 милиона българи

В пламенна реч от трибуната на НС премиерът Кирил Петков припомни на депутатите от "Има такъв народ" в какво са се клели при избирането им за народни представители, клетва, в която "няма нито г-н Трифонов, нито г-н Борисов, нито Ахмед Доган, нито г-жа Митрофанова".

'Не разрешавайте 4 SMS-a от Борисов, Пеевски, Митрофанова и Трифонов да определят накъде тръгва България', каза още той.

Асен Василев към ГЕРБ: Да го духат бедните - това е вашата икономическа философия

С тези думи вицепремиерът и министър на финансите описа политиката на ГЕРБ, която според него може да се обобщи с: "богатите да останат богати, а бедните да останат бедни".

Василев заяви, че мотивите за вота на недоверие за провала на правителството във финансово-икономическата политика, са неоснователни.

По-късно пред журналисти в НС той заяви, че аргументите на опозицията за вота на недоверие са несъстоятелни. Василев посочи още, че към момента не се обсъжда вариант за ново правителство, излъчено от този парламент, но с него като министър-председател. 

Тошко Йорданов заръчал на Каримански: 'Ако не ти дадат парите за МРРБ и енергетиката, сваляме правителството'

Това стана ясно от изказване на отцепилия се от "Има такъв народ" депутат Иво Атанасов. По думите му тази заръка била направена преди началото на експертните преговори за бюджета на заседание в парламентарната група на ИТН, на което са присъствали Гроздан Караджов, Ива Митева, Любомир Каримански и Тошко Йорданов. Той твърди, че тогава регионалният министър Гроздан Караджов е диктувал на Каримански какви суми иска за бюджета на МРРБ.

По-късно Иво Атанасов заяви, че ако има роби, то това са хората, които останаха в групата на ИТН.

Тошко Йорданов пък обяви, че ИТН свалили доверието си в правителството заради Кирил Петков и Асен Василев.

Никола Минчев: Нека днес е поправителният изпит

Бившият председател на НС Никола Минчев посочи, че ако миналата седмица беше генералната репетиция за вота на недоверие (Тренировката успешна: ИТН, ГЕРБ, ДПС и 'Възраждане' отстраниха Никола Минчев), тази е поправителният. Минчев напомни на депутатите, че в началото на 2005 г. новосформираното мнозинство в 39-ото НС е гласувало предсрочното освобождаване на председателя на НС, но няколко дни след това вотът на недоверие не събира подкрепата на депутати: "Така че връщане има!", каза Минчев.

За диктаторите и историята

Депутатът от ГЕРБ-СДС Тома Биков заяви, че Кирил Петков и Асен Василев няма да бъдат запомнени и няма да останат в историята. По думите му Петков може да остане само в медийната история.

Вицепремиерът Асен Василев пък се обърна към Тома Биков, припомняйки че през 2012 г. депутатът от ГЕРБ пише статията "Карикатура на диктатор", както нарича лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, и го попита как се е превърнал в карикатура на карикатурата на диктатор.

Биков отговори на въпроса кога е започнал да симпатизира на Бойко Борисов. По думите му това се е случило по време на управлението на Пламен Орешарски, когато разбрал, че "голямата промяна обикновено стига до крах, когато промяната се оказала подмяна."

Премиер и вицепремиер в спор при дебата: Сега ще видите, щом дърпате лъва за опашката

Премиерът Кирил Петков и регионалният министър в оставка Гроздан Караджов пренесоха размяната на обвинения и в парламента. Караджов заяви, че Петков му казал, че не иска Радев да се разплаща с фирмите, а ГЕРБ скочиха да бранят президента.

Христо Иванов: Когато сменяш нещо, трябва да знаеш какво идва след това

Председателят на ПГ на "Демократична България" смята, че при успешен вот на недоверие на политическата сцена не следва нищо добро за България.

Прочети цялата публикация