БНР Стара Загора | 24.06.2022 04:10:35 | 137

Днес ще вървят по пътя на хляба в Преславен


За девети път в  старозагорското село Преславен ще отбележат празника на житото, като извървят „Пътя на хляба от нивата до трапезата“. Фестивалът е посветен на жътвата и пресъздава местния ритуал по зажънването под мелодиите на жътварски песни от старозагорския край.  Местните хора искат да пресъздадат максимално автентично ритуала по зажънването, както са го чули от предците си. „Рано сутринта всички жътвари, пременени  като за празник – малки и големи се качват на празнично украсените каручки и поемат с песни към нивата на най-богатия чорбаджия в селото. Той ги чака с цялото си семейство на нивата. Като пристигнат жътварите, първо се покланят на земята и отправят молитва към Бога да им помага леко и лесно да върви жътвата, да са пълни хамбарите, да е добро житото. И запяват стара жътварска песен, пята по това време от стотици години по нивите на Преславен. Научихме я от  Иванка Койчева от съседното село Калитиново“ . Така започва разказа за „Пътя на хляба“ Стойка Генова, секретар на читалище „Димитър Наумов“ в с. Преславен, което организира с подкрепата на община Стара Загора празника. За четвърта година жътварите в своята житна нива ще посрещне местният земеделски производител Йордан Танев, който не само почита и държи на местните традиции, но и подкрепя финансово читалището.

  „Според старите хора, трябва „чакъма да е по-голям, че да успеят до залез да ожънат нивата. Докато жените жъната и припяват, мъжете навързват  ожънатите снопи, а децата носят стомни с вода да разквасят устни под жаркото слънце. Когато нивата е ожъната, най-чевръстата жътварка разстила потната си бяла кърпа върху изправен сноп жито, за да получат жътварите платата си за свършената работа от чорбаджията.“, завършва жътварската приказка на местните хора Стойка Генова.

 След това с каручките ожънатото жито се кара в центъра на селото, където с хромели се мели на бяло брашно, а група сръчни жени замесват тестото, от което се изпича преславенския хляб и се правят вкусните преславенски гюзлеми. През целия ден жените изпичат стотици от тези вкусотии, с които селото е прославено и е посрещало даже дипломатическия корпус в Стара Загора някога, казва със задоволство читалищния секретар.

 Тази година под мелодиите и танците на близо 30 състава от 20 читалища в общините Нова Загора, Раднево, Опан, Ямбол и Стара Загора ще се проведат и конкурсите за най-вкусно тестено ястие, най-тънко разточена кора, „Замесено с любов“  - за  хляб и хлебни изделия на местни пекарни и Детския кът „Бабо дай ми точилката!“. Всеки може де се включи в някой от конкурсите. За победителите – наградата е брашно.

 За децата ще бъде организиран конкурс за рисунка на тема „Жътва“. Творбите ще бъдат наредени в местното училище, кметът ще връчи награди на авторите на най-добрите творби. За всички участници ще има лакомства и подаръци.  А спечелилата първо място, ще бъде отпечатана на поканите за Празника на хляба за следващата година“, допълва Стойка Генова.

 Празникът е от тъмно до тъмно в двора на 120-годишната църква „Св. Архангел Михаил“ и на площада пред кметството, където ще завърши с кръшно хоро.

 В звуковия файл чуйте разказа за „Пътя на хляба от нивата до трапезата“ на Стойка Генова.



Прочети цялата публикация