БНР Стара Загора | 24.06.2022 11:50:14 | 36

Седемдесет и седем билки и половина набраха преди изгрев в Сулица


  Рано, преди изгрев слънце на Еньовден жените от пенсионерския клуб в старозагорското село Сулица, спазиха традицията да берат билки по горските поляни. Начело с кмета Иванка Иванова и секретаря на читалище "Пробуда" Иванка Тодорова те набраха 77 билки и половина. " Седемдесет и седемте билки - еньовче,мента, маточина, лайка, липа, тетра, жълт кантарион, бял равнец, синя жлъчка и др. са за познатите болести. А тази половинка е за непознатите болести, които не знаем, но лекува и гони далеч от тялото ни" , разказват жените и пеят песента за Еньо. 

Ой, Вело, Вело, хубава Вело, 

 я, дай си, Вело, паламарката, паламарката, Вело, салтамарката. 

 Сутрин на рано, рано да станиш, 

 на нива да идиш, жетва да жениш, жетва да жениш, Вело, снопи да вързваш.

 Ой, Еньо, Еньо, касканджи Еньо, иди си, Еньо, върви си,

Еньо, ни паламарка давам, ни салтамарка. 

  А 82-гдишната Руска Калева показва нежният стрък с дребни жълти цветчета на агримонията - Царицата на билките, наречена така, защото лекува всякакви болести - главоболие, гърлобол, нервно напрежение, умора... 

 Лиляна Георгиева разказва и легендата от свиленградския край, където е била омъжена - че на Еньовден магьосниците отнемали силата на житото. Една жена, надарена с магически сили, ходила всяка година рано преди изгрев слънце на нивата с най-хубавото зърно. Събличала се гола и влизала да обере най-едрите житни класове, връзвала ги на сноп с червена връв и ги пренасяла на собствената си нива и така изпивала силата на житото на чуждата нива. Нейното зърно било едро, добре  узряло, урожаят бил богат. А на съседа - зърното почернявало, главнясало, почвало да мухлясва. След Еньовден започвали дъждове...Усъмнил се стопанинът и проследил жената на следващата година. Взел дрехите й и я причакал със снопа едри класове, накарал я да му разкаже за какво го прави  всичко и да се закълне, че това ще е за последно, иначе няма да й върне дрехите. След като си признала и се заклела, че няма да краде силата на зърното, той й  върнал дрехите".

   Лечебните растения трябва  да се сушат на сянка върху хартия, след като се измият и нарежат на ситно, покриват се отново с хартия и се съхраняват в хартиен плик. Билките са годни само първата година.  Не бива да се варят в алуминиев, меден или тенекиен съд,отварите и настойките се пригогвят в керамичен или от йенско стъкло. "За да ви излекува настойката, за една чаша вода дозата е щипката билка, взета с три пръста. Билката се залива с вряла вода и се поставя на котлона да ври, но не да кипи, докато остане 1/3 от течността. Не приготвяйте големи количества, по-добре ще ви действа всеки ден да се вари отварата! И не забравяйте, че трябва да се прави правилната комбинация от билки, а не самоцелно да се смесват!", посъветва Иванка Иванова.

 Гласове от Еньовден в стаозагорското село Сулица чуйте в звуковия файл.


 

 

Прочети цялата публикация