100 писатели се съревноваваха за 12 хил. лв.
На 24 юни 2022 г. на специална пресконференция беше обявена първата награда "Орфей" за неиздаван роман с най-голямата парична награда у нас - 12 хил. лв. Това е най-голямата награда, давана в България за роман след 1989 година.
Идеята за конкурса е на Стоил Рошкев - журналист и писател, а председател на журито на литературните творби на участниците в конкурса е проф. Симеон Янев. Какви текстове участваха, има ли нужда от подобен награден фонд, за да се стимулира качествената нова българска литература, кой е награденият и каква е стойността на неговата творба, пред Радио София говори Румен Леонидов.
Той, заедно със Стоил Рошкев, проф. Симеон Янев и Нора Стоичкова са журирали конкурса, като творбите, които са участвали в конкурса са били 105, от които 5 души са се отказали. "Моят фаворит беше Михаил Михайлов с книгата "Перфидни илюзии", който взе наградата", сподели Леонидов и допълни:
"Имах много приятели и трябваше да преглътна възхищението си от тази книга за тяхна сметка". Част от имената на писателите, участвали в конкурса са: Антон Баев, Весела Люцканова, Владо Трифонов, Галена Върбева, Георги Венин, Даниела Кузманова, Здравка Евтимова, Иван Бунков, Константин Кацаров, Росен Желязков, Тодор П. Тодоров, Христо Буковски и други.
Почетен консул на България в Намибия, ловец, художник и музикант, Михайлов е впечатлил журито с "Перфидни илюзии", на чиито страници, макар и биографична не се открива думата "Аз". Страстта му към лова го изпраща в Намибия, където описва животът на бушмените и книгата влиза в учебниците на тази страна.
"Но това още не е най-важното. Най-важното е, че стилът му е изключително лек, приятен, сякаш сме чели подобни писатели, а пък сюжетът е много български", сподели Леонидов.
Научил, че Михайлов е прочел 200 тома класическа литература в семейната библиотека, Леонидов изтъкна:
"Той казва: "На един дъх ги поех, от Омир и Платон, през Юго и Достоевски, Хемингуей и Шоу, в мен забушува буря от епохални събития и уникални герои, и не се укроти, докато не хванах перото". Освен това той знае много езици, живял е в Куба и Тунис, майка му и баща му са архитекти, там научава френски и испански, а английския го научава, за разлика от повечето нас, още в училище", отбеляза Леонидов.
Отличеният писател веднага е обявил, че дарява 10% от наградата във фонда на конкурса. По думите на Леонидов, призът "Орфей" ще има отражение върху създаването на нова българска литература, а книгата на Михайлов скоро предстои да бъде издадена.
"Дано писателите да се концентрират върху таланта, който идва от Бог, и да не мислят за инфлация, а да мислят за инфлацията на смисъла на живота, който не трябва да се обезценява", заключи Леонидов.
Прочети цялата публикация