Fakti.bg | 26.06.2022 08:18:44 | 182

Най-бързото решение в историята на ЕС


На 23 юни на среща на върха в Брюксел 27 европейски държави одобриха предоставянето на Украйна, както и на Молдова, статут на страна кандидатка за членство в ЕС. Това беше най-бързото подобно решение в историята на Европейския съюз.

Украйна подаде молба за незабавно членство в ЕС през февруари, дни след началото на руската инвазия на нейна територия. Оттогава процесът се развива с рекордни темпове. Това е първият път, когато страна, която води мащабна кървава война, получава подобен статут.

Много държави, които са взели проевропейски курс, започват да адаптират законодателството си към европейските стандарти още преди да получат статут на кандидатка. Украйна се ангажира активно с това преди близо 8 години и през от тогава е променила около 70% от общия брой на съответните закони. Европейската комисия отбеляза положителните макроикономически показатели на Украйна и запазването на икономическата стабилност дори след нахлуването на руската армия. Това потвърждава напредъка в демократичните, икономически и правни реформи и готовността за по-нататъшното им провеждане в съответствие със стандартите на ЕС.

Въпреки руската агресия Украйна активно работи върху по-нататъшни стъпки и реформиране на страната, за да не загуби темпото на интеграция. Това решение ще засили позициите на Украйна в предстоящите преговори с Русия, защото кандидатурата е ясен и мощен сигнал към Кремъл, че европейският курс на Украйна е необратим.

Получаването на статут на кандидат за ЕС дава на Украйна редица предимства, сред които консолидирането на желанието за европейско бъдеще на правно ниво, завършването на трансформацията на редица области с подкрепата на Европейската комисия, пълно участие в програми и инициативи на ЕС, които досега не са били налични, и повишена привлекателност за инвеститорите. Освен това допринася за подобряване на бизнес климата, възможно най-бърза модернизация на Украйна, достъп до финансова помощ за страни, които се готвят да се присъединят към ЕС.

Също така ЕС натрупва средства за възстановяването на Украйна като бъдещ член – което ще се възприема по различен начин от помощта на страна, която не е такава членка. Като инвестира в следвоенното възстановяване на Украйна чрез специален доверителен фонд за солидарност, ЕС ще отчете това като принос към благосъстоянието на потенциален член на Съюза, а не на трета страна.

Статутът на кандидат за членство в ЕС може също да накара Украйна да ускори реформите и да реши по-бързо редица институционални проблеми, както и да излезе от „сивата зона“ между Европа и Азия. Получаването на статут на кандидат за членство в ЕС би било важен крайъгълен камък в усилията на Украйна най-накрая да се сбогува със съветското наследство и да се върне към европейското семейство на народите. В крайна сметка точно това е смисълът на настоящата война.

Украйна демонстрира, че остава най-голямата воюваща демокрация в света, която не се е отклонила от свободата на словото и демократичните принципи, но остро се обявява срещу автократичната диктатура на Путин. Това заслужава уважение, тъй като днес в Европа практически няма такива държави, а за ЕС това ще се превърне в укрепване на блока, както и придобиване на силен и обещаващ съюзник, който ще му помогне да стане по-силен и да не изчезне като геополитически субект.

„Украйна е европейска държава, която е предоставила достатъчно доказателства за спазването на ценностите, на които се основава ЕС“, заключава ЕК.

Прочети цялата публикация