КЕВР ревизира сметките си за тока и парното от юли

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие решение какви ще са цените на тока за домакинствата през новия регулаторен период от 1 юли 2022 г. до края на юни 2023 г. и те ще са съвсем малко над това, което бе изчислил регулаторът през май и бе обсъдено публично. финалното решение е за средно поскъпване с 3.4 на сто за страната, дискутираното преди решението в петък бе за 3.3 процента. Така от днес клиентите на "Електрохолд" – бившето ЧЕЗ, ще плащат с 2.70 на сто повече, което е над разчетените от самия регулатор първоначални 2.39 процента. Вдигането на сметките за бита в София и Западна България е е най-ниското. Потребителите на "ЕВН България Електроснабдяване" ще получат увеличение на цената с 3.47% - с 0.01 на сто повече от представените преди изчисления на регулатора. Най-голямо остава поскъпването за домакинствата в Североизточна България – 4.45 на сто, което обаче е малко под обявеното намерение за ръст от 4.56 процента. От КЕВР припомнят, че исканията са били са по-сериозно повишение на цената на тока, но комисията е успяла да сведе поскъпването до 3.4 на сто като е премахнала компонентата задължения към обществото от цената, тъй като тя ще се покрива от Фонда за сигурност на електроенергийната система; увеличена е квотата на АЕЦ "Козлодуй" за поризводство на ток з арегулирания пазар от 20 на 30% и са премахнати премиите за значителна част от ВЕИ производителите. Този освободен ресурс е пренасочен към намаляване на поисканите цени на битовите клиенти. КЕВР също така е успяла по този начин да компенсира увеличението на разходите за пренос на електроразпределителните дружества и "Електроенергийния системен оператор, за да не се отрази това върху крайните тарифи. Така цените на тока остават най-ниските в цяла Европа, което защитава българските домакинствата от шоковото повишение в резултат на войната в Украйна, която доведе до ръст на цената на тока с 45 на сто в останалата част на Европа. Макар че определените в петък цени има срок за действие края на юни 2023 г., най-вероятно ще се наложи предварителната им промяна, тъй като България се е задължила до края на септември да премахне задължителните квоти за производство на ток за регулирания пазар. Именно играейки с тях, сега КЕВР успя да потисне цените, но отпадането им ще задължи електроснабдителните дружества да купуват ток от борсата, а не от НЕК, върху чиито цени регулаторът може да оказва въздействие.
Прочети цялата публикация



До 5% поскъпване на тока обсъжда КЕВР
Шок за домакинствата: Вдигат тока и парното от 1 юли
КЕВР обясни на какво се дължи поскъпването на тока от 1 юли
Хиновски: Очаквах дори по-високо повишаване на цената и при тока, и при парното
Иван Хиновски: Поскъпването на тока е естествен ход
Протест пред КЕВР срещу поскъпването на тока и парното, регулаторът предлага увеличение от 4,58%
КЕВР свиква извънредни открити заседания за цените на тока и парното на 10 юни
Цените на тока и парното скачат от 1 юли: Вижте с колко в Русе
Предлагат ново увеличение на тока и парното от 1 юли
Космическа "детска градина": "Джеймс Уеб" с ново изображение на звезди в Молекулярния облак на Орион (СНИМКА)
Джорджина Родригес разгорещи социалните мрежи с нова фотосесия в басейн
Нетаняху: Израелската армия има пълна свобода на действие в Южен Ливан
Героят Меси: Наслаждавам се на момента и виждам докъде можем да стигнем заедно
"Тераса на нощно кафене": Детайлите, които разкриват гения на оригиналната „звездна нощ“ на Ван Гог
Семейната сага на Бекъм: Нови обрати и опити за помирение
Защо Зеленски заплашва с удари Беларус и какво значи това
СНИМКИ: Победата на Аржетина и рекордът на Меси
НА ЖИВО: Франция - Ирак 1:0, Мбапе наказа рано съперника