Fakti.bg | 09.07.2022 16:31:33 | 181

Недостижим Верстапен спечели спринта в Австрия

Макс Верстапен си осигури първата позиция на стартовата решетка за утрешната Гран При на Австрия, след една категорична победа в днешния спринт на „Ред Бул Ринг“. Световният шампион, който и днес стартира от първото място, поведе още при изгасването на светофарите и нито за миг не погледна назад, водейки във всичките 23 състезателни обиколки. Втори и трети зад Верстапен в днешната 100-километрова надпревара завършиха двамата пилоти на Ферари – Шарл Леклер и Карлос Сайнц, които в първата половина на дистанцията имаха страхотен дуел помежду си. Той включваше няколко размени на позициите и атаки, но именно това позволи на световния шампион да изгради аванс, който му позволи да контролира своето каране. Четвърти финалът пресече Джордж Ръсел, а пети се нареди съотборникът на Верстапен в Ред Бул Серхио Перес. Мексиканецът регистрира най-големия прогрес в рамките на днешното състезание, след като спечели осем позиции спрямо 13-то си място на старта. Компания на Перес на третата редица в утрешния ден ще прави Естебан Окон, а на четвъртата ще бъдат Кевин Магнусен и Люис Хамилтън. Седемкратният шампион прекара над десет обиколки заклещен зад Магнусен и неговият съотборник в Хаас – Мик Шумахер, който имаше DRS, тъй като бе на по-малко от секунда зад датчанина. Когато обаче дистанцията между двете коли на Хаас стана над секунда Хамилтън успя да се справи с Шумахер, въпреки яростната защита на младия германец, който в крайна сметка завърши девети. Десети под карирания флаг мина Валтери Ботас, който обаче ще стартира последен утре, заради наказание за използване на допълнителни компоненти в своята задвижваща система. Така десети на старта утре ще бъде Ландо Норис, а зад него на 11-то място ще се нареди вторият пилот на Макларън – Дениъл Рикардо. Ланс Строл и Гуаню Джоу ще бъдат 12-ти и 13-ти утре, като Джоу също направи много силно състезание, в което тръгна от бокса и спечели шест позиции. Китаецът загуби мощност в своята кола в края на загряващата обиколка, което доведе и до направата на втора подготвителна обиколка, и беше пратен да стартира от алеята пред боксовете. Той ще раздели седмия ред с Пиер Гасли. Гасли стартира десети днес, но загуби много позиции още в спирането за първия завой, в което той се удари с Хамилтън и се завъртя. По-голяма вина за инцидента имаше пилотът на Алфа Таури, а самият инцидент бе обявен за състезателен. Стартовата решетка в утрешния ден ще допълнят Алекс Албон, Юки Цунода, Никола Латифи, Себастиан Фетел и Фернандо Алонсо. Двукратният шампион дори не успя да стартира днес заради технически проблем в неговия Алпин, който не му позволи да се включи дори в загряващата обиколка. Напълно възможно е и той като Ботас да сложи нови компоненти в своя двигател и да стартира зад финландския пилот на Алфа Ромео. В генералното класиране във Формула 1 след днешния спринт начело с актив от 189 точки остава Верстапен, който за втори път през тази година взе осем пункта от съботния ден. Втори със 151 точки е Перес, а тройката със 145 затваря Леклер. Утрешната надпревара за Гран При на Австрия стартира в 16:00 часа българско време.