Fakti.bg | 16.07.2022 20:09:17 | 186

Левски разпиля Спартак Варна с 5:0 (ВИДЕО)

Левски се раваншира за загубата си в първия кръг и тази вечер записа гръмка първа победа за сезона, след като разби гостуващия на "Герена" тим на Спартак Варна с резултат 5:0 във втория мач от съботната програма на втория кръг в efbet Лига. С по два гола се отчетоха Филип Кръстев (40'-дузпа и 87') и Билал Бари (69' и 83'). Крайният резултат пък бе оформен от Марин Петков в 93-ата минута.

"Сините" бяха пълни господари на терена през целия мач и спокойно можеха да отбележат още толкова попадения. Възпитаниците на Станимир Стоилов показа коренно различна игра за разлика от поражението от ЦСКА 1948 в предишния кръг. По този начин Левски загря мощно за следващия си мач, а именно домакинството на гръцкия ПАОК Солун в първи мач от втория квалификационен кръг на Лига на Конференциите. Идния уикенд пък столичани гостуват на Славия в първенството.

За Спартак, който записа втора загуба от началото на кампанията, предстои домакинство на Пирин Благоевград.

Над 7100 привърженици на „сините“ заеха местата си на „Герена“, за да подкрепят своите любимци, докато агитката на гостите бе около 50 човека.

Стоилов бе направил две промени в състава си от загубата срещу ЦСКА 1948 в първия кръг. Двамата крайни защитници Анте Блажевич и Цунами отстъпиха местата си на Патрик-Габриел Галчев и Вилиан ван дер Каап. Бразилецът е контузен и пропусна двубоя, а същото важеше и за Ивелин Попов. Капитанът Николай Михайлов бе вратар, а Галчев, Сонко Сундберг, Ван дер Каап и Хосе Кордоба бяха защитниците пред него. Андриан Краев и Кръстев оперираха в средата на терена, а Роналдо, Уелтън Георги Миланов действаха зад нападателя Билал Бари.

Наставникът на Спартак Васил Петров пък не е направил нито една промяна от поражението с 0:1 от Славия миналия кръг. Варненци все още не бяха картотекирали част от новите си чуждестранни попълнения и поради тази причина те пропуснаха мача.

Преди първия съдийски сигнал президентът на Асоциацията на българските футболисти Дончо Донев награди с трофеи наставникът на „сините“ Станимир Стоилов, който получи приза за най-добър треньор за миналия сезон, и Филип Кръстев, който бе избран за най-добър млад футболист за миналата кампания.

В началните минути на срещата Левски се настани в половината на своя опонент и създаде суматоха на няколко пъти след центрирания от ъглов и свободен удар, но без реални опасности за вратаря Иван Дичевски. В петата минута Уелтън опита удар от дистанция, но бе прекалено неточен.

Пет минути след това Филип Кръстев свали за Георги Миланов пред наказателното поле, а последният шутира, но и неговият мерник бе крайно неточен. В 13-ата минута Килиан ван дер Каап засече с глава центриране на Кръстев от корнер, но доста встрани покрай вратата.

Първият точен удар в срещата дойде в 18-ата минута, когато Билал Бари засече топката, падайки след центриране отдясно на Патрик-Габриел Галчев, но право в ръцете на Дичевски.

Три минути по-късно дойде и най-добрия шанс за домакините. Уелтън проби отляво и опита подаване, като топката рикошира в игра на гостите и попадна в Миланов отляво в наказателното поле който шутира силно с десния крак по тревата, но Дичевски показа чудесен рефлекс и спаси. В 31-ата минута Кръстев стреля от сериозна дистанция, но топката попадна право във вратаря на „соколите“.

Левски продължи да атакува и шансовете за гол се трупаха един след друг. В 34-ата минута Галчев намери Кръстев пред наказателното поле на гостите, който пое елегантно и комбинира с Миланов в пеналтерията, а той залъга двама играчи на Спартак и стреля силно, но в аут.

Само три по-късно отново Кръстев прати мека топка към далечната греда, където Уелтън надскочи Илкер Будинов и стреля опасно с глава, но Дичевски беше покрил близкия си ъгъл и изби в ъглов удар.

Натискът на Левски даде резултат в 38-ата минута, когато столичани получиха възможност да изпълнят дузпа. Тя беше отсъдена за нарушение на вратаря Дичевски. При ситуацията Хосе Кордоба даде чудесен извеждащ пас отляво, който беше достигнат от Билал Бари. Нападателят напредна към наказателното поле, където обаче стражът на „соколите“ излезе неразчетено и фаулира мароканецът, а главният съдия Валентин Железов отсъди наказателния удар. Зад топката застана Кръстев, който елегантно копна топката в стил „паненка“ и даде аванс на тима си - 1:0.

На почивката Станимир Стоилов извърши промяна в своя състав, като пусна в игра Илиян Стефанов на мястото на Андриан Краев.

Първият удар за гостите в мача дойде чак в 50-ата минута и бе отправен от Цветан Илиев, но бе и крайно неточен.

Пет минути след това Левски беше много близо до втори гол. Филип Кръстев центрира от свободен удар в наказателното поле, където Ван дер Каап бе оставен непокрит и стреля силно с глава, но отново Дичевски се прояви, избивайки с една ръка над гредата в корнер.

В 64-ата минута "сините" направиха огромен пропуск. Роналдо проби чудесно в половината на Спартак, като излъга двама футболисти на гостите, влезе в наказателното поле отдясно и подаде към далечната греда, където обаче оставения сам Бари направи невероятен пропуск, след като не уцели празната врата от 2-3 метра, пращайки топката над вратата.

Левски все пак стигна до второ попадение в 69-ата минута. Патрик-Габриел Галчев центрира перфектно отдясно в наказателното поле, където Бари беше изпуснат, Дичевски увисна при излизането си, а мароканецът този път не сбърка с глава отблизо за 2:0.

Пет минути след това дебют за "сините" записа новото попълнение Жереми Петрис, който замени Патрик-Габриел Галчев.

Столичани успяха да отбележат и трети гол в 83-ата минута. Тогава Роналдо центрира отлично отдясно в наказателното поле, където Ел Анаби не бе позициониран добре, което позволи на Бари да се вклини между него и Никола Борисов, а нападателят заби втория си гол в мача с глава в долния ляв ъгъл на Дичевски.

Левски не спря дотук и довърши Спартак в 87-ата минута с четвърто попадение. Илиян Стефанов комбинира с Асен Митков отляво, а младокът пусна чудесен пас в наказателното поле за Кръстев, който бе абсолютно сам, пое топката и с прецизен изстрел не остави шансове на Дичевски.