Канада изпрати ремонтираната турбина за "Северен поток 1" на Германия

След извършен ремонт турбината на Siemens от руския газопровод "Северен поток 1" беше изпратена от Канада в Германия в неделя, съобщава "Политико", позовавайки се на руския "Комерсант".
Тя е била натоварена на самолет, вместо да бъде изпратена по море, за да се ускори връщането ѝ в Европа. След като бъде доставена в Германия, турбината ще бъде изпратена по суша до Финландия. Пранирано е тя да пристигне в компресорната станция Портовая, откъдето на 24 юли ще бъде взета от руския енергиен гигант "Газпром".
Канада направи изключение от санкциите срещу Русия, за да позволи на германската Siemens Energy да поправи газопровода "Северен поток 1". Това се случи въпреки възраженията на Киев.
Вчера украинският президент Володимир Зеленски повдигна въпроса пред канадския премиер Джъстин Трюдо. Във вечерното си обръщение той заяви, че е "подчертал, че украинците никога няма да приемат решението на Канада относно турбината от "Северен поток 1", която беше решено да бъде предадена на Германия в нарушение на санкционния режим". Според него "Русия умишлено върши това, изнудвайки с газ и провокирайки нарушения на санкциите".
Говорител на Siemens отказа да потвърди информацията на "Комерсант", но посочи, че "целта на компанията е да транспортира турбината до мястото на работа възможно най-скоро".
Турбината беше изпратена в Канада за ремонт, като "Газпром" обвини забавеното ѝ връщане за 40-процентното намаление на доставките на газ през газопровода "Северен поток 1", който пренася руски газ до Германия.
На 11 юли доставките на руски природен газ за Европа през тръбопровода "Северен поток 1" бяха прекратени за извършването на планирана годишна техническа поддръжка.
Европейските лидери обаче се опасяват, че Русия може напълно да спре доставките на газ в отговор на наложените ѝ санкции заради инвазията в Украйна.
Прочети цялата публикация



Зеленски след селфи с балтийската осморка: Киев не е участвал в саботажа на "Северен поток"
Зеленски: Украйна не е участвала официално в операцията срещу „Северен поток“
„Коалицията на желаещите“ заседава, Захарова гневна на Туск
Туск: Да се срамуват тези, които построиха ''Северен поток'', не тези, които го взривиха
Заподозрян за „Северен поток“ е арестуван на снимачната площадка на филм с Мария Бакалова
ЕС реже украинските фермери, бойци на Киев бягат в Германия
В Хърватия задържаха украинец за взрива на „Северен поток“
Германия арестува още един заподозрян за взривовете по „Северен поток“
Втори украинец е арестуван за взривяването на Северен поток
В Хърватия е арестуван още един заподозрян за взривовете, повредили газопроводите „Северен поток“
Успех след век на провали: Връх в медицината с новата ваксина срещу рак на Moderna и Merck
Отново интензивен трафик на “Капитан Андреево” и “Калотина”, въоръжете се с търпение
Депутат от ПБ: Псевдоинфлуенсърка се конфронтира с НСО и полиция и се изкара "жертва"
Къща, декларация и публични твърдения: какво остава неизяснено около Емил Павлов?
"Зимна паника" през лятото: газовите хранилища в ЕС са на най-ниското си равнище
Бони с послание срещу ранните бракове: Семейството трябва да бъде избор, а не резултат от липса на други възможности
Цолов: Всеки ден от живота си работих за този момент
Роналдо донесе победа на Ал-Насър, Марин Петков беше титуляр в мача
В МВР прочистват служители със зависимости, казва депутат от ПБ