Fakti.bg | 25.07.2022 13:30:55 | 88

Подновяването на военните партньорства в Африка е стратегически императив за Париж


Започващата днес африканска обиколка на Еманюел Макрон се случва в момент, когато Франция започна да "подновява" военните си партньорства на континента, за да не отпадне от напрегнатото стратегическо съревнование, което се води там между големите сили, начело с Русия.

"Вече сме само едни от многото" по отношение на предлагането на услуги и продукти в сферата на отбраната, обобщава френски офицер, разположен в Западна Африка. Сред тези "много" са Турция, Израел, САЩ и преди всичко Русия, която се опитва да изпревари Франция в нейните зони на влияние, наследени от колониалните времена и в рамките на стратегия с глобален мащаб.

Френският президент ще има това предвид при посещението си в Камерун, Бенин и Гвинея-Бисау от 25 до 28 юли. Неговият министър на въоръжените сили Себастиен Льокорню посети Нигер и Кот д'Ивоар в средата на юли, точно след като държавният глава обяви, че иска "да премисли до есента всичките (военни договорености на Франция) на африканския континент".

Под натиска на хунтата, управляваща от 2020 г., която вече работи - макар и да го отрича - с адската руска паравоенна организация "Вагнер", френската армия ще се изтегли от Мали в края на лятото, след девет години на антиджихадистка борба. Присъствието ѝ в Сахел ще бъде съкратено наполовина, до по-малко от 2500 военни.

Въпреки това съкращение Франция гарантира, че няма да се откаже от борбата срещу джихадистите, свързани с Ал Каида и групировката Ислямска държава. Дълго сдържани в рамките на Сахел, сега те печелят терен към Гвинейския залив.

Но тези военни намеси на бившата колониална сила ще се променят в посока към "по-малко постоянни и по-малко видими военни части", за да се избегне подклаждането на лесно разпалващите се антифренски настроения.

"Галактиката Пригожин"

Залозите са фундаментални: Париж цели да не остане по-назад от своите противници или конкуренти в стратегическата надпревара на този континент, който през 2050 г. ще има 2,5 милиарда жители.

"Руснаците имат реален оперативен приоритет да се противопоставят на французите в информационното поле на Африка. Те упражняват силен натиск, за да се опитат да ни изгонят (чрез) социалните мрежи, чрез "Вагнер", обобщава френски генерал.

Наемниците от "Вагнер" вече са се установили в Централноафриканската република и Мали с ясна оферта: защита срещу преврати и правна помощ за запазване на режима на власт в замяна на експлоатацията на минерални ресурси, посочват за АФП осведомени източници.

Много активна в социалните мрежи е и "Галактиката Пригожин", кръстена на руския основател на "Вагнер", смятан за близък до Кремъл. В края на април в Мали френски дрон изненада наемници, докато опитваха да устроят фалшив масов гроб в близост до френска база, за да бъде обвинен Париж във военни престъпления чрез фалшиви акаунти в Туитър.

Натискът на проруския лагер стига дори до намеса във френския политически живот според два източника, запознати със случая. "Руската страна ни досаждаше по време на предизборните кампании (президентски и законодателни), чрез фалшиви про- и антиправителствени акаунти в Мали, Сенегал, Бенин и ЦАР. Но това не проработи", обяснява високопоставен представител.

Дискретност

В същото време Париж иска да продължи да участва в борбата срещу несигурността, която заплашва африканските му партньори и подклажда миграцията към Европа. Като в същото време запазва дискретност. "Да се появяваш с французите се отразява негативно", признава висш френски офицер.

"Движим се към повече операции за сътрудничество, по-строго обусловени от исканията на африканските страни, които ще се провеждат "в подкрепа на", а не "вместо“, обясни неотдавна пред АФП командващият на операцията "Бархан", ген. Лоран Мишон.

С добро темпо се водят дискусиите за оценка на исканията на партньорите, на които Франция иска да предложи повече офицерски места в своите военни училища.

В Сахел - Нигер прие запазването на френска военновъздушна база в Ниамей и подкрепата на 250 войници за своите военни операции на границата с Мали. Чад ще запази френска база в Нджамена и французите се надяват да запазят контингент от свои специални сили в Уагадугу, Буркина Фасо.

В Гвинейския залив - френските сили в Кот д'Ивоар, които вече си сътрудничат с местната армия, може да предложат средства за наблюдение в северната част на страната, по искане на Абиджан.

Що се отнася до Бенин и Того, "има търсене на френска подкрепа по отношение на въздушната подкрепа, разузнаването и екипировката", според френското президентство. Гвинея, от своя страна, все още проучва нуждите си, за да гарантира сигурността на границата си с Мали.

Източник: БТА

Прочети цялата публикация