Fakti.bg | 25.07.2022 20:00:34 | 275

Ракети за Украйна: могат ли HIMARS да обърнат хода на войната


САЩ доставят на Киев модерни ракетни системи, които повишават значително мощта на украинската армия. С тяхна помощ тя вече поразява успешно цели дълбоко зад тила на врага. Какво могат установките HIMARS?

В края на юни Украйна съобщи, че е унищожила руска военна база в Изюм, в източната част на Донбас, при което са загинали най-малко 40 войници. Същата нощ при друг удар се твърди, че е бил убит и командир на елитен руски парашутен полк.

Това са първите руски жертви на HIMARS (съкращение от High Mobility Artillery Rocket System – високомобилна артилерийска ракетна система. Пълното ѝ обозначение е M142 HIMARS. Очевидно тя позволява на Украйна – за първи път след началото на руската инвазия на 24 февруари – да нанася удари дълбоко отвъд фронтовата линия.

Вашингтон започна да изпраща HIMARS на Украйна през юни, когато Русия напредна в Донбас и Луганск. Оттогава американската ракетна система се превърна в изключително ценен актив за украинската армия. Киев твърди, че е нанесъл десетки удари по цели, в това число системи за противовъздушна отбрана и складове за боеприпаси.

В сряда американският министър на отбраната Лойд Остин заяви, че САЩ ще доставят още четири установки HIMARS, с което броят им ще нарасне на общо 16.

"HIMARS вече донесоха огромно предимство на бойното поле", написа в Туитър на 9 юли министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников. Повече такива установки ще засилят украинската военна мощ, допълни той.

Какво точно представлява HIMARS?

HIMARS е многоцелевата ракетна установка на концерна Локхийд Мартин. Производството ѝ започва през 1990-те години, а байното ѝ кръщение в американската армия е след 2000-та година. .

Пусковата установка може да бъде оборудвана с шест насочвани от GPS ракети със среден обсег на действие GMLRS. Това са управляеми ракети с обсег до 92 километра. Алтернативно установката може да бъде заредена с една управляема ракета от типа ATACMS – тогава тя може да поразява цели на разстояние до 300 километра. Вашингтон обаче не е доставил ATACMS на Украйна поради опасения, че украинците могат да се изкушат да нападат обекти на руска територия. Това би се възприело от Кремъл като сериозна американска намеса в конфликта.

HIMARS се обслужва от екипаж от трима души и се презарежда за пет минути. Тъй като е лека и не е монтирана на верижен танк, тази ракетна система е бързо подвижна и лесно транспортируема. А това ѝ позволява да избягва бързи контраатаки. Тази стратегия е позната като "стреляй и бягай".

Една установка излиза около 5 милиона долара. САЩ, Румъния, Сингапур, Обединените арабски емирства, Йордания и сега Украйна са единствените държави, които разполагат с HIMARS в момента. Одобрени са продажби на Полша и Тайван, а миналата седмица Естония потвърди, че ще закупи до шест системи от САЩ, като част от пакет на стойност 500 млн. долара.

Системите HIMARS са били използвани преди това в Афганистан – срещу талибаните в провинция Кандахар, както и срещу "Ислямска държава" в Ирак по време на битката за Мосул.

Могат ли HIMARS да дадат стратегическо предимство?

В първите дни на руската инвазия в Украйна доставените от чужбина противотанкови оръжия, като NLAW и Javelin, се оказаха незаменими за защита срещу руските бронирани колони, движещи се към Киев или Харков. През последните месеци Русия бавно напредна в Източна Украйна, превземайки останалите украински градове в Луганск и голяма част от Донбас под градушка от артилерийски огън.

Украйна е превъзхождана при конвенционалната артилерия с максимален обсег до около 40 километра. Но HIMARS се оказаха от решаващо значение за повишаване на бойната мощ на украинската армия. Те ефективно поразяват ключови командни, комуникационни и логистични центрове, намиращи се далеч зад вражеските линии, като същевременно остават извън обхвата на вражеския огън.

Въздействието им очевидно се усеща от Русия, която изглежда не разполага с лесен начин за защита на войските и инфраструктурата си. В понеделник руският министър на отбраната Сергей Шойгу даде заповед "да се приоритизира поразяването на вражеските ракетни и артилерийски оръжия с голям обсег на действие с високоточни оръжия".

Украйна използва HIMARS за прекъсване на доставките на руска артилерия на фронта. Руските сили използват около 20 000 снаряда на ден, твърди доклад на "Роял Юнайтед Сървисиз Инститют". В началото на юли видеоклипове в социалните медии показаха нещо, приличащо на горящи складове за боеприпаси. Сред поразените обекти беше и транспортен център в Донецк на руския производител на превозни средства Камаз. Тези цели вероятно са били ударени от HIMARS.

Твърде сложни за поддръжка?

Според представител на Одеска област по-рано този месец, при ракетен удар с ракетната система край Херсон, е бил убит руският генерал-майор Артьом Насбулин, началник на щаба на 22-ри армейски корпус. Руската зенитно-ракетна система С-400 очевидно не е била в състояние да прихване ракетите. Руското военно министерство заяви в петък, че е унищожило четири HIMARS. Но генерал Марк Мили, председател на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ, заяви, че до момента нито една от системите не е била поразена. Той твърди също, че около 200 украински войници са били обучени да използват HIMARS.

Както и при други оръжия, които изглеждаха способни да обърнат хода на войната за кратко време, като NLAW и турските безпилотни самолети "Байрактар", и сега е възможно Русия да намери отговор и да ограничи по някакъв начин ефективността на HIMARS. Съществуват опасения и че американските ракетни системи могат да станат трудни за поддръжка, както и че запасите от скъпи ракети ще се изчерпят бързо.

Прочети цялата публикация