Fakti.bg | 30.07.2022 15:20:54 | 297

Рекордна инфлация в Полша: Путин ли е виновен?


Най-новите прогнози на полската Централна банка NBP са тревожни: очакваният ръст на БВП през първото тримесечие на следващата година ще спадне до 0,5 на сто, а инфлацията може да се покачи до 18,8 процента. Това означава, че поляците ще трябва да се подготвят за истински ценови шок - един от най-драстичните в Европа.

Инфлацията в страната достига рекордни нива за последните 30 години - през юни тя беше 15,5 процента. По данни на Полския икономически институт PIE поскъпването се дължи основно на по-високите цени на храните и енергоносителите. От края на 2021 година енергията е поскъпнала с 21,6 на сто, цените на услугите са скочили с 12 процента, а тези на промишлените стоки - с десет.

Като мярка срещу поскъпването от октомври 2021 г. Централната банка повиши лихвения процент от 0,1 на 6,5 процента в десет последователни стъпки. През септември се очаква основната лихва да бъде повишена още веднъж.

"Путинфлация" или лоша финансова политика?

Сегашното поскъпване е в ярък контраст с икономическата стабилност на страната през последните 30 години, когато средногодишната инфлация е около 3,5 процента. Освен това Полша е единствената страна от ЕС успяла да избегне рецесията след финансовата криза от 2008 година.

Управляващата партия "Право и справедливост" (ПиС) хвърля вината за поскъпването върху Кремъл, тъй като след руската инвазия в Украйна Москва намали доставките на газ и блокира износа на зърно. А Полша беше една от първите страни със спрени доставки на руски газ.

Председателят на ПиС Ярослав Качински нарича поскъпването "путинфлация" и твърди, че само 3 до 4 процента от инфлацията се дължат на политиката на управляващите. Неговите аргументи споделя и директорът на финансирания от държавата Полски икономически институт Пьотр Арак. Той припомня, че от началото на войната в Украйна прогнозната инфлация е била коригирана от 8-9 на 13 процента, което по думите му със сигурност се дължи на въпросната "путинфлация".

Лош мениджмънт

Много експерти обаче твърдят, че правителството на ПиС е можело да направи повече, за да ограничи инфлацията. Антъни Левитас от Университета Браун в Провидънс, САЩ твърди, че полската Централна банка е реагирала "твърде бавно" на ръста на инфлацията, който е започнал още с Ковид-19 и много преди войната в Украйна. "Путинфлация е елегантен начин за прехвърлянето на вината върху един враг, който преди войната ПиС по един странен начин беше игнорирала", казва той за ДВ.

Представители на опозицията, сред които бившият премиер и лидер на партия "Гражданска платформа" Доналд Туск, обвиняват за поскъпването политиката на правителството на разхлабване на разходите. "Какво точно се случи, че само за седем години някогашната процъфтяваща страна и гордост на Европа се превърна в държава, в която водата и хлябът вече са проблем", пита Туск.

По време на пандемията полското правителство похарчи 10 милиарда злоти (2,2 милиарда евро) под формата на парични помощи за домакинствата и понижи ДДС-то върху природния газ от 23 на 8 процента. Освен това беше намален и данъкът върху горивата. Президентът Анджей Дуда пък неотдавна подписа нов закон, който позволява на кредитополучателите да отложат с няколко месеца погасяването на ипотеките си.

Има ли проблемът решение?

По ирония на съдбата забавянето на най-голямата икономика в Европа - германската - може да помогне на Полша в борбата срещу високата инфлация. "Намаленото търсене в чужбина ще се отрази пряко на полския експортен сектор, на трудовия пазар, на заетостта и вътрешното потребление. Всичко това може да доведе до спад на инфлацията", казва Лайъм Пийч, икономист от консултантската фирма "Кепитъл икономикс". Освен това влошаването на икономиката в Германия ще засили опасенията за забавяне и на световната икономика, което ще се отрази на цените на суровините и енергията, в това число и в Полша.

При този сценарий обаче инфлационният натиск в Полша може и да се увеличи, допълва Пийч. "Опасенията на инвеститорите от тежка и дълга рецесия в Германия могат да влошат климата и да засилят рисковите очаквания, да обезценят силно еврото и полската злота и да разпалят още повече инфлацията", твърди експертът.

Ян Зигмунтовски, икономист във варшавския институт "Полска икономическа мрежа", призова правителството да "затегне фискалната си политика, да ограничи маржовете на печалба на контролираните от държавата компании и да укрепи злотата".

"Ще отнеме време, но никога не е късно", казва той пред ДВ, като добавя, че настоящият проблем с инфлацията е отражение на "десетилетния неуспех на Полша да регулира пазарите, да намали неравенството и да инвестира в устойчива промяна".

Прочети цялата публикация