Fakti.bg | 01.08.2022 11:58:37 | 207

Изследват произхода на Млечния път с нова технология


Учени оборудват един от най-мощните телескопи на Земята с нова технология, с помощта на която целят да разкрият как се е формирала нашата галактика в безпрецедентни подробности, съобщава Би Би Си.

Телескопът „Уилям Хершел“ (William Herschel) на остров Ла Палма, Испания, ще може да изследва 1000 звезди на час, докато каталогизира общо пет милиона, допълва БТА. Той е кръстен на астронома Уилям Хършел, който се счита за откривателя на инфрачервената радиация. През 2022 година се навършват 200 години от смъртта му.

2022 marks the 200th anniversary of the death of astronomer William Herschel, who in 1800 discovered infrared radiation. So it seems fitting that 200 years after his death that the JWST should peer into the depths of the universe with infrared. @HerschelMuseum @c_herschelsoc pic.twitter.com/MQf7MM2RDA

— Dr Mark Whalley (@DocWhalley) July 26, 2022

Супер бързо устройство за картографиране, свързано с телескопа, ще анализира структурата на всяка звезда и скоростта, с която се движи. Както и ще покаже как нашата галактика е изградена в продължение на милиарди години.

Професор Гавин Далтън от Оксфордския университет е прекарал повече от десетилетие в разработването на инструмента, известен като „Уийв“(„Weave“). Устройството има 80 000 отделни части и е чудо на инженерството.

За всяка част от небето, към която е насочен телескопът, астрономите идентифицират позициите на хиляда звезди. След това пъргавите роботизирани пръсти на „Уийв“ внимателно поставят оптично влакно - светлопропусклива тръба - точно на всяко място, сочейки към съответната звезда.

Тези влакна всъщност са малки телескопи. Всеки улавя светлина от една звезда и я насочва към друг инструмент. След това го разделя на дъгов спектър, който съдържа тайните на произхода и историята на звездата.

Всичко това се изпълнява само за един час. Докато това се случва, оптични влакна за следващите хиляда звезди са позиционирани на обратната страна на устройството, която се обръща, за да анализира следващия набор от цели, след като предишното изследване е завършено.

„Уийв“ е в състояние да изчисли скоростта, посоката, възрастта и състава на всяка звезда, която наблюдава, като по същество създава филмова картина на звезди, движещи се в Млечния път. Според проф. Далтън чрез екстраполиране ще бъде възможно да се реконструира формирането на Млечния път в детайли, невиждани досега.

„Ще можем да проследим галактиките, които са били погълнати, докато Млечният път се е създавал и ще видим как всяко поглъщане предизвиква ново образуване на звезди“, каза той.

Д-р Марк Балкалс, от екипа на телескопа „Уилям Хершел“, казва пред Би Би Си Нюз, че вярва, че „Уийв“ ще доведе до голяма промяна в нашето разбиране за това как са създадени галактиките. Слушаме от десетилетия, че сме в златна ера на астрономията, но какво ни очаква бъдещето е много по-важно.„Уийв ще отговори на въпроси, на които астрономите се опитват да намерят отговори от десетилетия, като например как се създава една голяма галактика и колко галактики са обединени, за да се роди Млечния път?“, обобщава е д-р Марк Балкалс.

Прочети цялата публикация