Fakti.bg | 02.08.2022 07:10:00 | 112

Как действат украинските партизани


Докато украинската армия нанася удар след удар в района на Херсон, загатвайки по този начин за подготовка за контранастъпление, друга невидима сила им помага от другата страна на фронта - армия от партизани, мрежа от агенти и информатори, които действат в тила на врага, обобщава в обзорен материал Руската служба на Би Би Си.

Украинският град Николаев става фактически щаб на съпротивителното движение на южния фронт. Край пътя има огромни билбордове, изобразяващи фигура в качулка със скрито лице и надпис: "Херсон. "Рух опору" (така се нарича съпротивителното движение): партизаните виждат всичко." Плакатът има за цел да изнерви руските окупатори и от друга страна да окаже морална подкрепа на онези, които са попаднали под тяхна власт, коментират от Би Би Си.

"Рух опору": не е само една група... Масово е... тотална съпротива", настоява събеседникът на британската медия, наречен условно Саша. Той крие лицето си с маска.

Малко преди да започне войната Украйна подсили своите специални сили, отчасти за да създаде и управлява съпротивително движение. Властите дори публикуваха инструкции за кандидат-партизани в PDF формат: как да режат гуми на колите на нашествениците, да наливат захар в резервоарите им или как да не се подчиняват на заповеди по време на работа.

"Бъди сприхав", гласи например една от инструкциите.

Но екипът от информатори на Саша прави нещо друго: те проследяват движенията на руските войски в Херсон.

"Да кажем, че вчера забелязахме нова мишена, изпратихме я на военните. След ден или два тази цел вече я няма... Така живеем", казва Саша, показвайки ни различни видеоклипове, които получава ежедневно от съседния регион.

"Идва конвой... Вижте... Някой се движи по пътя и знае, че там има база, която може да е завзета от окупаторите. Ето, той отива и снима всичко това, за да разберем каква техника има там", коментира той.

Саша описва своите агенти като украинци, които "не губят надежда за победа и искат страната да им бъде освободена".

"Разбира се, че има страх - признава Саша. - Но службата към родината е по-важна."

Със Саша работи друга група, която изпраща дронове през фронтовите линии до Херсон, за да проследяват цели за военните. Всички участници са доброволци, а не войници. Чрез социалните мрежи събират пари за скъпата си техника.

Сергей, командирът на групата, отглеждал декоративни растения преди войната, но решил да се присъедини към битката на южния фронт, след като видял телата на цивилни, убити в Буча.

"Психологическото ми състояние просто не ми позволяваше да си стоя вкъщи - поради това, че не разбирах за какво мога да мисля или какво друго мога да правя, докато войната продължава", обяснява Сергей.

Пътят, който е избрал, е изключително опасен. Неговата група от четирима души е обстрелвана от руски войски всеки път, когато излизат на мисия, но досега са избегнати жертви.

"Понякога се оказва, че работим нормално и не попадаме под обстрел, но понякога стрелят по нас на излизане", Сергей вдига рамене и се разлива в мека усмивка. "Разбирам, че до известна степен това е късмет, и рано или късно това може да се случи.Но какво мога да направя по въпроса? Нищо,по-добре е просто да не мислиш за това.По-добре е да си вършиш работата спокойно.Ако ми се случи това,поне няма да е напразно, а в името на нещо."

Партизаните се борят, за да попречат на окупацията на Херсон от руските войски да стане постоянна - да осуетят референдума, който Москва очевидно се готви да проведе там.

Русия вече въведе рублата на тази територия и пусна мобилните си комуникации, като залива украинците с пропаганда от руските държавни телевизионни канали. Местните журналисти или избягаха, или се скриха.

Прочети цялата публикация