Извършител на измама е установен и задържан в резултат на професионални оперативни действия на криминалисти от РУ-Своге
Досъдебното производство по случая е образувано в РУ-Своге на 21 юли, след сигнал за измамена 84-годишна жителка на с. Искрец. Според първоначалните данни възрастната жена била заговорена близо до дома ѝ от непознат мъж, който се представил за служител от „социални грижи“ и я убедил, че може да й съдейства за получаване на надбавка в размер на 500 лева към пенсията й. За да попълнят „необходимите документи“ жертвата го поканила в дома си. Двамата се заговорили и мъжът я „посъветвал“ ако има спестени пари да й ги обмени в евро, защото от следващия ден спестяванията й няма да са в обращение . Доверявайки се напълно на казаното, жената предала скътаните си 7800 лева с уговорката в 8.30 часа на следващия ден да го чака на главния път в селото, за да си вземе обменените пари. Едва след като не се появил, тя разбрала, че е попаднала в измамния капан и потърсила помощ в полицията.
В хода на започнатото незабавно разследване криминалистите провели активни оперативно-издирвателни действия, в резултат на които достигнали до идентични престъпления, извършени по аналогичен сценарий на територията и на други области в страната. След анализ на придобитата информация разследващият екип събрал достатъчно данни за самоличността на извършителя. След идентифицирането му 63-годишният мъж е задържан. Изяснено е, че той е осъждан няколко пъти за умишлени престъпления от общ характер и към момента изтърпява ефективна присъда „лишаване от свобода“, като по време на осъществяване на измамата е бил в отпуск с цел лечение. Пред разследващите мъжът е направил пълни самопризнания за деянието. Част от инкриминираната сума е намерена и иззета по надлежния ред.
Повдигнато му е обвинение за престъпление, извършено при условията на опасен рецидив и с прокурорско постановление е задържан за срок до 72 часа. Работата по пълното документиране на случая продължава.
Прочети цялата публикация




Полицейско денонощие в ОД на МВР Благоевград, задържаха крадци, подробности около инцидент с 14 г. дете на пистата над Банско
Пройдоха задигна хиляди евро от касата на казино в Меден рудник
Извършител на грабеж с причиняване на средна телесна повреда на жена в гр. Дупница е установен и задържан
Млад мъж е задържан за кражба на 180 евро от вендинг машина във Варна
След взлом в магазин в Самуил: Полицията откри извършителя
Експерти на ООН: Досиетата "Епстийн" съдържат данни за престъпления срещу човечеството
Стара военна тактика! Стратегията на Техеран е да проточи войната и да направи цената прекалено висока за Тръмп и света
Джъстин Бийбър изгуби самообладание и хвърли бутилка по папараци в Холивуд
Барселона не е готова да плати огромна сума за Хулиан Алварес, категоричен е Лапорта
Министър Георги Шарков: Ще направя всичко по силите си българите да дадат гласа си в едни честни и прозрачни избори
Министър Околийски: Ще търсим работещи промени в наредбата за специализациите и защита на интересите на младите лекари
„Възраждане” обяви водачите на листите си
МВнР обяви, че няма да разкрива изборни секции в държавите от зоната на конфликт в Близкия изток
Румънски шофьор, който идва в България да зареди гориво: Спестявам около 1,5 леи на литър
„СарафOFF, уволнен си“: Протест срещу Борислав Сарафов в София
Предизвикателствата пред строителния сектор бяха обсъдени днес в Община Русе