Fakti.bg | 03.08.2022 15:35:14 | 205

Какви последствия ще има убийството на лидера на "Ал Кайда", наследил Осама бин Ладен?


На 30 юли тази година, в района Шерпур на афганистанската столица Кабул, 71-годишен египетски очен хирург стои на балкона на къщата, в която живее със семейството си. Американски дрон го уцелва с две ракети “Хелфайър”. Няма други убити или пострадали. Според Си Би Ес и Франс прес възможно е с цел да се избегнат странични жертви ЦРУ да е използвало варианта R9X (известен с прякорите “Нинджа бомбата” и "Летящото Гинсу") на ракетите “Хелфайър”, който разрязва целта вместо да я взриви.

Два дни по-късно ликвидацията му беше обявена лично от президента на САЩ Джо Байдън в специална реч от балкона на Синия кабинет на Белия дом, произнесена, докато американският държавен глава беше в изолация с КОВИД-19 (поради което в близост до него нямаше никого).

Външното министерство в Рияд побърза да поздрави Вашингтон за успеха. Последваха и други поздравления от цял свят.

Убитият, разбира се, беше Айман аз Зауахири, последният засега лидер на терористичната организация Ал Каида, създадена от Осама бин Ладен и извършила печално известните атентати в САЩ през 2001 г., които доведоха до началото на близо 20-годишната война на САЩ в Афганистан.

Без съмнение, това е най-тежкият удар срещу организацията от убийството на предишния ѝ лидер (и основател) Осама бин Ладен през 2011 г., в Пакистан. Но какви ще бъдат последствията от това?

Конфликт с талибаните

Управляващите в Афганистан талибани вече осъдиха нанесения от САЩ удар в квартала Шерпур на афганистанската столица, в който живеят и много от техните лидери. Те го определиха като “очевидно нарушение” на международни принципи и на подписаното през 2020 г. в Доха споразумение между Вашингтон и тяхното движение, което улесни изтеглянето на международните войски от Афганистан.

“Подобни действия са повторение на провалените опити от последните 20 години и противоречат на интересите на САЩ, Афганистан и региона”, заяви талибанският говорител Забиула Муджахид.

В същото време и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън обвини талибаните, че са дали подслон на Аз Зауахири. Това е грубо нарушение на споразумението от Доха, отбеляза първият дипломат.

Когато и двете страни се обвиняват взаимно в неспазване на споразумението от Доха, шансовете то да остане в сила намаляват с прогресивни темпове. Но сделката, сключена между талибаните и администрацията на тогавашния президент на САЩ Доналд Тръмп, имаше важни части, които сега вероятно ще останат неизпълнени.

От една страна, талибаните трябваше да не позволяват на свои членове, съюзнически организации или други организации (сред които Ал Каида е спомената изрично), да използват територията на Афганистан за убежище, за вербуване на хора, обучение на бойци, събиране на средства или други действия, застрашаващи сигурността на САЩ или съюзниците им. Талибаните се задължаваха и да не им предоставят убежище, паспорти, визи или документи за пътуване. (Целта на тези клаузи, разбира се, е да предотвратят повторение на сценария от 2001 г. - когато Ал Каида, получила убежище от режима на талибаните още през 90-те, планира и осъществи атентатите на 11 септември, резултат от които стана нашествието на САЩ в централноазиатската страна).

От друга страна, споразумението предвиждаше и отмяна на санкции срещу талибанския режим. Както заяви Блинкън, САЩ ще продължат да изпращат хуманитарна помощ. Той обаче дори не спомена за отмяна на санкции, било персонални или други.

Така че е възможно Кабул да остане в дълбока изолация, присъединявайки се към редиците на подложени на американски санкции режими като тези в Иран, Куба и Северна Корея (и макар и в по-малка степен, Венецуела и Русия). Сравнението може да ни покаже и какъв би бил вероятният резултат от това – за начало икономическата криза, вече обхванала Афганистан, ще се задълбочи.

Талибаните, изложени на международно порицание заради отказа си да отворят училищата за момичета над шести клас, се опитваха да получат достъп до замразени активи на своето движение и да продължат да получават западна помощ за развитие, каквато беше предоставяна на предишното правителство на страната.

Без тези средства икономическата и хуманитарна криза в Афганистан може само да се задълбочават. Милиони в страната вече разчитат на предоставяни от ООН помощи, за да се изхранват.

Един от вариантите, ако тази изолация продължи, би бил възможно “капсулиране” на режима, при което той се втвърдява линията си още повече и, без никакви шансове да подобри отношенията си с международната общност, спазва само собствените си, а не международно приетите правила. Големият въпрос е – дали тази твърда линия може да доведе до сътрудничество не само с Ал Каида (което датира поне от 90-те години), а и с Ислямска държава.

Талибаните воюваха (и воюват) с групировката в Афганистан и я възприемат като съперник. От друга страна, правилото в политологията, че общият враг сплотява, не е отменено.

Напълно възможен е и друг сценарий, посочва катарската телевизия "Ал Джазира". Според него Вашингтон и Кабул ще изразят взаимно неудовлетворението си (всъщност вече го направиха), след което ще продължат неохотното си, ограничено и трудно сътрудничество.

САЩ, заети с войната в Украйна и сдържането на Китай (особено по отношение на Тайван), имат нужда от талибаните, за да спират възхода на Ислямска държава на територията на Афганистан. Талибаните се нуждаят от САЩ за помощи, които да предотвратят икономически и социален колапс на управляваната от тях територия. Правилото, че взаимната нужда води до сътрудничество, също не е отменено.

Въпросът е кой вариант ще надделее...

Отражението на убийството върху Ал Каида

Създадената от Бин Ладен терористична организация едва ли ще бъде засегната тежко от смъртта на лидера си. Непритежаващ магнетизма на своя предшественик, смятан за нещо като “сив бюрократ”, той вероятно скоро ще бъде заменен. Възможно е дори да бъде заменен от по-способен да привлича последователи.

Според френския в. "Фигаро" един от вероятните му наследници начело на създадената от Осама бин Ладен организация е друг египтянин - Сайф ал Адел, получил обучение в специалните части. Впрочем, кандидати не липсват. Въпросът е как ще се отрази смяната на дейността на организацията.

Но, може би точно поради липсата си на лично обаяние, Аз Зауахири изгради в Ал Каида ясна командна верига, която може да преживее отстраняването на всеки лидер, включително неговото. Освен това той децентрализира дейността на групата, създавайки като цяло автономни и независещи от чуждо финансиране регионални клонове, които се възползват от местни конфликти, за да трупат влияние и съюзници.

Подобни децентрализирани системи рядко са засегнати толкова тежко от отстраняването на най-високопоставения си лидер. Страхът, че ще бъдат убити, рядко спира религиозните фанатици - те вече знаят, че САЩ са способни да ги достигнат навсякъде по света, както заяви Байдън.

Но системи като Ал Каида могат да бъдат отстранени само ако бъдат лишени от финансиране, ако спрат да са способни да вербуват нови последователи (например, като бъдат лишени от възможност да разпространяват идеите си), или като бъдат премахнати причините за конфликт с техните идеи - но всички подобни варианти, ако изобщо са възможни, биха изисквали много повече усилия от изстрелването на две ракети “Хелфайър”. Независимо колко добре е било планирано.

Прочети цялата публикация