Зеленски: Русия трябва да понесе отговорността за терора срещу Запорожката АЕЦ

Украинският президент Володимир Зеленски каза вчера в ежедневното си видеообръщение, че Русия трябва "да понесе отговорността" за "терористичния акт" срещу Запорожката АЕЦ, окупирана от руската армия, която стана мишена на удар, за който Киев и Москва се обвиняват взаимно, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Окупаторите създадоха още една изключително рискована ситуация за цяла Европа: те удариха на два пъти Запорожката АЕЦ, която е най-голямата на континента", посочи украинският президент.
"Всякакво бомбардиране на този обект е безсрамно престъпление и терористичен акт. Русия трябва да понесе отговорността, поради самия факт, че създава заплаха за една атомна електроцентрала", допълни Зеленски.
По време на обстрела срещу централата възникна пожар и бяха повредени два високоволтови електрически далекопровода, което наложи спирането на един от реакторите на централата, въпреки че не бе установено изтичане на радиация, и остави повече от 10 000 жители на Запорожска област без ток, съобщиха проруските власти, цитирани от ТАСС.
Прочети цялата публикация



Войната в Украйна: как Русия използва преговорите
Володимир Зеленски: Приоритетите са ясни! Очаквам нов кръг преговори с Русия до края на месеца
В дронове, използвани от Русия срещу Украйна, има части от няколко европейски държави
Росатом строи АЕЦ в Унгария: Енергийна сигурност или политическа зависимост за Будапеща?
Володимир Зеленски: Русия се готви за нови атаки срещу инфраструктурата, логистичните системи и водоснабдяването в Украйна
Оман: Вратата за дипломация между САЩ и Иран остава отворена
Иран и САЩ подготвят армиите си за военен сблъсък
Три варианта: какво ще се случи след изборите през април?
Руските сили са превзели село в Източна Украйна
Русия атакува Одеса и Запорожие, има разрушения
Резерва изненада Ливърпул и даде аванс на Уулвърхемптън (видео)
Комо и Интер в тактически шахмат, 0:0 отлага развръзката за Джузепе Меаца
Как стига интернетът до пистите: един ден с инженерите от CETIN на Банско
Лийдс - Съндърланд 0:1 /репортаж/
Американските военни остават в Германия
Франция свали ирански дронове в небето над приятелски страни
Мерц не е сигурен, че властта в Техеран ще бъде сменена в резултат на ударите по Иран
Мерц: Европа няма да приеме споразумение за Украйна, сключено без нейно участие