Cross.bg | 07.08.2022 15:06:00 | 203

Франческо Баная спечели Гран При на Великобритания в клас Moto GP

25-годишният италианец Франческо Баная с Дукати спечели Гран При на Великобритания в клас Moto GP от Световния шампионат по мотоциклетизъм, след като успя да удържи късните атаки на испанеца Маверик Винялес от отбора на Априлия. Времето на победителя Баная днес е 40:10.260 минути, изпреварвайки Винялес с 0.426 секунди. Трети остана австралиецът Джак Милър, също с мотор на Дукати, и изоставане с 0.614 секунди. Лидерът в генералното класиране Фабио Куартараро от Монстър Ямаха завърши днес на 8-о място и прибавя точки, за да остане спокойно на върха със 180. Втори е Алейш Еспараго (Испания) от отбора на Априлия със 158, а днешният победител Баная е трети със 131. Започвайки за 8-и път в кариерата си от поул-позишън, Йоан Зарко имаше блестящ старт. Но всичко со обърна с главата надолу и много пилоти получиха неочаквани възможности, когато Зарко катастрофира в осмата обиколка. Грешката на Зарко даде преднина за Милър, който малко по-късно беше застигнат и задминат от Алекс Ринс (Испания) от отбора на Сузуки. Пестепенно Баная започна да бере плодовете на постоянството си и най-напред съкрати на половин секунда преднината на Ринс. Но след като мина половината от състезанието, той вече беше начело и дори предупреждението, което получи не беше в състояние да го свали от върха.Винялес се пребори с Алекс Ринс, а след това и Джак Милър се настани в топ 3