Fakti.bg | 13.08.2022 16:13:53 | 194

Манчестър Сити втора поредна "чиста" победа във Висшата лига, разпиля Борнемут с 4:0

Шампионът Манчестър Сити постигна втора поредна „чиста“ победа през новия сезон в Премиър лийг, след като надигра с 4:0 новата Борнемут. Ерлинг Холанд, който преди седмица изригна с два гола в дебюта си във Висшата лига, не успя да се разпише в първия си мач на „Етихад Стейдиъм“, а и почти нямаше никакви възможности. Все пак норвежецът записа асистенция за първото попадение на „гражданите“, реализирано от Иклай Гюндоган (19'). След това на сцената за пореден път излезе Кевин де Бройне, който отбеляза разкошен гол за 2:0, а няколко минути след това асистира на Фил Фоудън за третото попадение. След почивката автогол на Джеферсон Лерма оформи крайния резултат. Така Сити има пълен актив след първите два кръга и голова разлика 6:0.

Мениджърът на шампионите Джосеп Гуардиола направи само една променя в сравнение с тези, които започнаха при победата с 2:0 над Уест Хам. Рияд Марез стартира вместо Джак Грийлиш, който остана на пейката за началото. Хулиан Алварес също бе сред резервите, както и Бернардо Силва, за чието бъдеще продължава да се спекулира. Друго от новите попълнения – Калвин Филипс не попадна в групата за днешния двубой.

Три бяха промените в състава на „черешките“ в сравнение с победата над Астън Вила. Люис Кук, Райън Кристи и Джак Стейси започнаха вместо Билинг, Земура и Соланке.

Още във втората минута домакините можеха да открият резултата. Отбраната на Борнемут остави Нейтън Аке непокрит в наказателното поле и нидерландецът засече с глава центриране от корнер, но топката премина на сантиметри встрани. Две минути след това в същата ситуация се оказа и Родри, но и неговият изстрел с глава не бе точен. В деветата минута и Фил Фоудън се озова в чиста ситуация, очи в очи с Травърс, но вместо да потърси подаване към Холанд, реши да завършва сам и сгреши, защото стражът изби удара му,

Доминацията на Сити даде резултат в 19-ата минута. Холанд този път не завърши атаката, но изработи попадението, след като задържа топката между двама бранители на границата на наказателното поле, след което изведе Гюндоган сам срещу вратаря. Германецът стреля хладнокръвно в далечния ъгъл, вкарвайки 50-ия си гол за „гражданите“.

Борнемут можеше много бързо да изравни. В 21-вата минута Мур спечели въздушен двубой и така подаде на Пиърсън, който стреля, но Едерсон спаси.

В 31-вата минута шампионите удвоиха след брилянтно изпълнение на Кевин де Бройне, който получи от Фоудън и с елегантен удар с външен фалц прати топката точно до далечната греда. Шест минути по-късно интригата бе напълно убита, след като гостите изгубиха топката, Марез намери Де Бройне, който с едно докосване изведе Фоудън. Английският национал стреля, а Травърс не се намеси добре, въпреки че докосна топката – 3:0.

Джак Грийлиш замени Фил Фоудън за началото на втората част.

Сити намали темпото през второто полувреме. Все пак Де Бройне и Гюндоган имаха добри възможности, от които не се възползваха. Ерлинг Холанд бе заменен в 76-ата минута, като на мястото му влезе другото ново попълнение – Хулиан Алварес.

В 79-ата минута Джеферсон Лерма засече в собствената си врата центриране на Жоао Кансело за 4:0. До края дебют за Сити в Премиър лийг записа 17-годишният Рико Люис, който замени Кайл Уокър.