Fakti.bg | 14.08.2022 15:29:08 | 126

Шолц прогнозира трудна есен и зима


Германският канцлер Олаф Шолц прогнозира трудна есен и зима за населението на страната.

С оглед на енергийната и ценовата криза Шолц, и министърът на икономиката Роберт Хабек, настояват за мобилизация на обществото, пише Der Standart.

Според Шолц обаче страната е подготвена и дава за пример две постановления на Министерството на икономиката, които предвиждат краткосрочни и средносрочни мерки за намаляване на потреблението на газ и електроенергия, предава news.bg.

В събота Роберт Хабек заяви, че германското правителство провежда политика за постигане на независимост от руските енергийни доставки. Според него се ускорява изграждането на терминали за втечнен газ, а запълването на газовите хранилища се обезпечава с милиарди помощи. Нивото на запълване на газохранилищата е достигнало повече от 75%.

"Изправени сме пред национална демонстрация на сила", подчертава Хабек.

Въпреки това икономическият министър отново призовава да се пести значително повече газ - в публичната администрация, в предприятията, във възможно най-много частни домакинства.

Във вторник влезе в сила планът на ЕС за извънредни ситуации с природния газ. От началото на август до март следващата година държавите членки трябва да спестят 15% газ - в сравнение със средната стойност за последните пет години от този период.

В писмо германският министър на финансите Кристиан Линднер иска от Европейската комисия разрешение да не се начислява ДДС върху планираната такса "газ". Германия ще подаде съответното заявление.

В писмото си до комисаря по икономическите въпроси Паоло Джентилони финансовият министър пише, че общественото одобрение сега е от решаващо значение. "Бих искал да помоля Комисията на този ранен етап да разгледа положително заявлението на Германия."

Наскоро Линднер заяви, че той, както и министърът на икономиката Роберт Хабек (Зелени), не желаят да налагат ДДС върху таксата за газ, която ще влезе в сила от октомври. Той обаче се позовава на европейското законодателство, което забранява това. В писмото на Линднер се посочва, че Директивата на ЕС за ДДС не оставя друга възможност. Ето защо той призова Джентилони да използва правото си на инициатива за промяна на законодателството на ЕС и да предостави на държавите членки на ЕС възможността да не начисляват ДДС върху енергийните такси за ограничен период от време.

Линднер обоснова това с нарушенията на енергийния пазар - последица от руското нападение срещу Украйна. "Русия използва енергията като оръжие и не е надежден доставчик на енергия."

Прочети цялата публикация