Формула 1 взе решение за моторите от 2026 година

Световният моторспорт съвет на ФИА одобри новите технически правила за задвижващите системи във Формула 1, които ще влязат в сила за сезон 2026. Както и се очакваше мотор-генераторната група MGU-H вече няма да се използва, а автомобилите ще използват гориво от възобновяеми източници.
Пакетът правила, които е условието Ауди и Порше да влязат във Формула 1, е готов от няколко седмици, но се смята, че е бил забавен заради консултации от президента на ФИА Мохамед бин Сулайем, който лично беше поел по-рано през годината ангажимент пред Фолксваген за приемането на промените.
При двигателя с вътрешно горене няма да има сериозни промени - той остава 1,6-литров V6, но ще работи с по-нисък горивен капацитет, като приносът на хибридната система при осигуряване на общата мощност нараства до 50% или евкивалентът на 350 kW. Цените на задвижващите системи ще бъдат регулирани от въвеждането на таван, който влиза в сила от 1 януари 2023. До края на 2025 този таван ще е 95 милиона долара, а от началото на 2026 ще стане 130 милиона долара, но от тази сума на година са изключени актуалното поколение задвижващи системи, разходите за маркетинг и доставката на клиентски отбори.
Прочети цялата публикация



Бленджини с нов договор, ще води България до 2028 година
“Футболът не е за продан”: нов скандал около Инфантино
Ново напрежение в борбата - Федерацията отговори на Армен Назарян
Стана ясно защо Александър Бублик категорично отказва да играе в Синсинати
Президентът Йотова: Използването на националната сигурност с пропагандни и партийни цели е предателство
Нов корупционен скандал в Киев, Брюксел притисна Зеленски
Арсенал търси решение на защитните си проблеми с английски национал от Мондиал 2026
Руснаци изтеглят милиарди от банките заради страх от замразяване на депозитите
Асен Василев: Минималната работна заплата за 2027 година щеше да бъде 690,44 евро
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 на легендарната „Имола“ – датата вече е ясна
Мощен старт за Барселона в Ла Лига: вкара 5 гола като гост
Дебютант спаси ПСЖ от загуба на старта на Лига 1
Западнонилската треска е обхванала 12 държави в Европа
Хебър взе реванш от Черноморец
Скандинавски удар по ФИФА: Инфантино губи доверие
Янтра не допусна грешка срещу Спортист Своге
Цанко Цанков победи Ла Манша!
Пиано и микрофон на Фреди Меркюри ще бъдат предложени на търг през октомври
Ирански хакери блокираха енергиен обект във Великобритания
Зеленски след селфи с балтийската осморка: Киев не е участвал в саботажа на "Северен поток"