Fakti.bg | 25.08.2022 12:57:44 | 80

Кост на 7 милиона години разкри удивителен факт за еволюцията (СНИМКИ)


Бедрена кост на 7 милиона години, открита преди 20 години в Чад, разкрива, че приматите от вида Sahelanthropus tchadensis са първите предшественици на хората, които са ходили изправени, на два крака, съобщиха АФП и сп. "Нейчър", цитирани от БТА.

Изследователи от Франция и Чад открили останки от примата през юли 2001 г. в Торос Менала в северната част на Чад. Те били почти пълни, но силно увредени. Учените под ръководството на палеоантрополога Мишел Брюне от университета в Поатие, Франция твърдят, че въпреки малкия размер на мозъка като при шимпанзетата, Sahelanthropus tchadensis са имали други белези, характерни за хоминидите като зъбите и лицето. Учените дават на екземпляра, чиито фосили откриват, името Тумай, което на езика на местните хора означава "надежда за живот".

This is Toumaï, which means "hope of life" in the local language of Northern Chad. Sahelanthropus tchadensis is dated to about 7 million years ago, making it one of the oldest known species in the human family tree. ⁠#FossilFriday #evolution ???? Didier Descouens pic.twitter.com/irpuzcrzTL

— The Leakey Foundation (@TheLeakeyFndtn) December 11, 2020

По време на експедицията са открити стотици костни фрагменти и не обърнали внимание на бедрената кост. През 2004 г. тя привлякла интереса на студентка от университета. С изследването ѝ впоследствие се заемат учени от лабораторията за изследване на еволюцията в университета ПАЛЕВОПРИМ (PALEVOPRIM), от френския Национален център за научни изследвания и изследователи от Чад.

"Находката ни казва, че Sahelanthropus е част от човешкия род", каза Франк Ги, палеоантрополог и съавтор на изследването, публикувано в "Нейчър". За представителите на вида ходенето на два крака била предпочитана форма на придвижване в зависимост от ситуацията, каза той на пресконференция. Изследването на бедрената кост и на две кости от горните крайници показало, че приматът се придвижвал и по дърветата.

Seven-million-year-old femur suggests ancient human Formal description of the leg bone, which belongs to Sahelanthropus tchadensis, comes two decades after it was discovered. https://t.co/fo5l8y2SEt

— Shahriyar Gourgi (@ShahriyarGourgi) August 25, 2022

Учените заключават, че видът "се доближава повече до хоминидите от всеки друг примат", каза Гийом Давер, палеоантрополог от ПАЛЕВОПРИМ и водещ автор на изследването.

Прочети цялата публикация