Украйна e подготвена с лекарства при ядрена авария

Правителството на Украйна е закупило необходимото количество лекарства за защита на щитовидната жлеза при авария в атомна електроцентрала.
В това увери министърът на здравеопазването, Виктор Ляшко, във връзка с продължаващото напрежение около Запорожката атомна електроцентрала, съобщи "Укринформ".
Лекарствата ще бъдат предписвани при необходимост. Всички здравни заведения в потенциалната зона на поражение са снабдени с въпросния медикамент, каза Ляшко, цитира news.bg.
Министърът допълни, че в регионалните депа на Министерството на здравеопазването също се съхранява достатъчно количество от това лекарство, за да се достави навреме до лечебните заведения, като се има предвид посоката, в която ще се разпространи радиоактивният прах, ако стане авария в АЕЦ.
В същото време Ляшко призова украинците да не купуват йодсъдържащи лекарства в аптеките.
"Няма нужда да купуваме и йодсъдържащи лекарства, тъй като сме закупили лекарството точно в дозата, препоръчана от нашите изследователи. Едно хапче ще бъде достатъчно за първия етап. Това е всичко. Но в момента, ако не се разпространява за хората, то е единствено поради причината, че няма нужда от това или за да се гарантира, че хората не го приемат с превантивна цел, от страх. Лекарствата не са сладкиши, те трябва да се използват, когато е необходимо, когато са предписани от лекар", подчерта министърът.
Припомняме, че по-рано днес Русия съобщи за удари от украинска страна до хранилище за радиоактивни изотопи в Запорожката АЕЦ.
Нивата на радиация в атомната централа остават нормални и не са нанесени щети на инфраструктурата на станцията.
Запорожката атомна електроцентрала, разположена в Енергодар, се контролира от руски войски. АЕЦ се намира на левия бряг на Днепър и е най-голямата атомна електроцентрала в Европа по брой блокове и инсталирана мощност.
Украинската държавна ядрена компания "Енергоатом" заяви в петък, че един реактор в окупираната от Русия Запорожка АЕЦ е бил свързан отново към украинската мрежа и отново доставя на Украйна електричество.
По-рано от украинската държавна компания заявиха, че работят по включването на два реактора от централата.
На 25 август Запорожката АЕЦ за първи път от пускането си (тя е въведена в експлоатация през 1984 г.) беше напълно изключена от украинската електропреносна мрежа.
В близко бъдеще се очаква посещение на група експерти от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Както каза френският президент Еманюел Макрон, Русия и Украйна предоставиха гаранции за сигурност за изпращането на мисията.
МААЕ предпочита инспекцията да се извърши преди 5 септември. Ръководителят на МААЕ Рафаел Гроси иска лично да я ръководи.
Прочети цялата публикация



„Росатом“ отхвърли твърденията на Киев за риск при рестарта на Запорожката АЕЦ
Киев: МААЕ потвърди! Руските нападения срещу украинския енергиен сектор са пряка ядрена заплаха
Атомна бомба тиктака в Украйна! Дванадесет държави предупредиха МААЕ за риск от ядрена авария
Иран и САЩ подготвят армиите си за военен сблъсък
Газ за Европа: Сменя се доставчикът, зависимостта остава?
Скачените съдове Иран/Ирак в очакване на бурята
Войната в Украйна: как Русия използва преговорите
Риск от ядрена авария! Руснаците нямат оборудване и резервни части за АЕЦ "Запорожие"
Росатом строи АЕЦ в Унгария: Енергийна сигурност или политическа зависимост за Будапеща?
Идеята за стена срещу дронове в Полша е утопия
Али Хаменей - аятолахът, който завзе властта с промени в Конституцията
Столично дерби: Левски се изправя срещу Локомотив София с амбиция за нова победа
Известна българска певица се завърна след 25 години пауза
Константин Кацаров за Димитър Рачков: Дребният български комик не постъпи достойно
Евгений Генчев: Валерия ми разби сърцето - изповед за любов и загуба
Израелската армия извърши въздушно нападение в „сърцето на Техеран“
Иван Христанов: Няма непосредствена заплаха за България
ВАЖНО: Горещи телефони за българите в Близкия изток – потърсете помощ тук
Испанка отстрани Паолини и ще се бори за титлата в Мексико срещу полякина
Говори Москва: Ударите срещу Техеран са били планирани под прикритието на преговори