
С изменение в наредба държавата увеличава безплатните профилактични прегледи за бременни

Всяка бременна жена в България ще има право на безплатен достъп до медицински грижи без значение от нейния здравен статус. Промените в Наредба №26, обнародвани преди дни в Държавен вестник, дават възможност за 4 безплатни прегледа и две хоспитализации на родилки, които са със спрени здравноосигурителни права. Текстовете имат за цел да засилят превенцията, скрининга, профилактиката и ранната диагностика на предвидими и предотвратими състояния и патологии по време на бременността. „Промените не са насочени единствено към онези, които не могат да покриват своите здравни вноски. С измененията, за които се борим от няколко години, ще бъдат подобрени здравните грижи за бременните“, заяви по темата за Радио Стара Загора Александър Миланов – програмен директор на Националната пациентска организация. По думите му статистиката за България сочи, че у нас близо 7000 жени ежегодно раждат без проследяване на бременността. „Тази ситуация прави невъзможно диагностицирането и лечението на редица инфекции, които са риск за здравето на детето“, посочи Миланов.
Всяка година в България се раждат приблизително 6500 недоносени деца. Около 30% от тях страдат от тежки увреждания, а при 50% се отчитат по-леки, но дългосрочни затруднения като обучителни трудности, задръжки в езиковоговорното развитие, моторни затруднения и психо-социални проблеми. През 2019 г. коефициентът на детска смъртност е - 5.6 на 1 000 живородени, с което страната ни е сред тези европейски държави с най-високата детска смъртност.
"Акцентът на промените в Наредба №26 не е спестяването на средства, а качеството на здравна грижа", заяви Александър Миланов.
Интервю по темата на Елена Недева:
Прочети цялата публикация