Fakti.bg | 02.09.2022 07:35:19 | 104

Най-голямата победа на Мъри Стоилов

Левски загуби мача за Суперкупата на България, макар да не заслужаваше. "Сините" тотално надиграха многомилионната селекция на Лудогорец през първото полувреме, но две грешки на защитата на столичани през втората част пратиха мача в дузпи, а там сценарият от реванша в Лига на конференциите срещу Хамрун Спартанс се повтори. За съжаление на хиляди по трибуните и милиони фенове на най-обичания отбор в България пред телевизионните екрани.

Левски загуби с дузпи, но за пети път през тази календарна година показа на хегемона в българския футбол, че може да се надиграва с него, а в големи етапи от тези пет мача да бъде и по-добър. И всичко това със свободни трансфери, минимален бюджет, но и много треньорска работа.

На 1 септември 2021 година, около 18:00 часа, "синя" България изпадна в делириум. Станимир Стоилов се завърна в своя дом. Завърна се там, откъдето беше прогонен. Завърна се с най-важната мисия в своя живот - да спаси любимия си Левски.

Една година по-късно смело можем да заявим, че футболно Левски е спасен. И първото полувреме на снощния мач е показателно за подобно твърдение. "Сините" буквално премазаха своя съперник през тези 45 минути. Непрестанни и разнообразни атаки, постоянна преса и стабилна игра в защита на целия отбор направиха така, че Лудогорец изглеждаше безпомощен на "Васил Левски". Определено това беше една от най-добрите продукции на отбора през тази една година под ръководството на Мъри. На този отбор обаче изглежда ще му бъде нужно още малко време, за да може да бъде господар на терена през целия мач. Две елементарни грешки през втората част направиха "сините" догонващи в резултата, но и тогава крехкият тим на Стоилов показа характер, за да докара нещата до наказателни удари. И го стори със 17-годишния Асен Митков и 18-годишния Марин Петков на терена. А на вратата друг 17-годишен - Пламен Андреев, беше досущ като любимеца си Мануел Нойер. Асен и Марин се оказаха "грешниците" при дузпите, но едва ли има някой, който да ги сочи с пръст за пропуските. Напротив - талантите получиха пълна подкрепа, а случилото е просто пътят към каляването им в мъжкия футбол.

Въпреки загубената купа, Левски отново носи щастие на феновете. И именно това е най-голямата победа на Станимир Стоилов през тази една година. Левски на Мъри върна хората по трибуните, върна им вярата, върна им мечтите. Стадионът ври и кипи, когато има мач на Левски. И това е най-важното. Привържениците на "сините" отдавна са показали, че са много над тенекиени купи и титли. За тях най-важно е представянето на отбора. От една година насам Левски е горд на терена. А заслугата затова е изцяло на треньора. Въпреки трудностите, милионите дългове, липсата на пари и някои процеси в клуба.

Разказвачът на приказки върна левскарството на "Герена". И това е най-важното ...