Fakti.bg | 02.09.2022 16:45:34 | 107

Косово възстанови електроподаването след две седмици ограничения


Косово обяви, че възстановява постоянното електроподаване днес, след като две седмици на ограничения подчертаха риска от трудна зима в страната, която е особено уязвима от енергийната криза в Европа, съобщи Ройтерс.

Косово стана първата страна в Европа, която ограничи елекроподаването миналия месец, докато континентът се бореше с покачването на цените на газа, след като Русия намали износа си, обяснявайки това с технически трудности и санкциите заради нахлуването в Украйна. Западните страни обвиниха Москва в изнудване.

Косоварите бяха изправени пред до шест часа без електричество на различни интервали през деня и някои от тях се опасяват, че режимът на тока ще продължи.

Какво ще стане през зимата, когато кризата се влоши, казва Лирон Гьочай, енергиен експерт от базирания в Прищина мозъчен тръст Indep.

Около 90% от електроенергията на балканската държава се произвежда от въглища и, заедно с възобновяемите източници, може да се произвеждат около 900 мегаватчаса. Косово се нуждае от до 1400 мегаватчаса във вечерните часове през зимата, когато хората използват електричество за отопление.

Електроенергийната компания KEK съобщи, че прекъсванията на тока са приключили в петък, след като приключиха ремонтите на две въглищни централи.

"KEK удвои производството си от 400 мегаватчаса на 800 мегаватчаса и няма нужда от повече прекъсвания на тока“, заяви говорителят на КЕК Скендер Буколи пред Ройтерс.

В началото на август парламентът на Косово обяви 60-дневно извънредно положение в енергетиката, което да позволи на правителството да предприеме стъпки за да се справи с кризата.

Правителството отпусна средства за закупуване на електроенергия, но избра режим на тока, вместо да купува на свободния пазар, където цените тази седмица бяха около 600 евро за мегават, 10 пъти повече, отколкото в началото на 2020 г.

Върнаха ни в средновековието, заяви фризьорът Нехат Садику в град Вущри в четвъртък, запалвайки своя генератор.

Това е непоносимо. Бизнесът не може да работи с генератори, добави той.

Прочети цялата публикация