Каква вреда нанася лъжата в една връзка и как да разпознаете, че ви лъжат
Нарушеното доверие е една от най-лошите ситуации, в които можем да попаднем, когато общуваме с друг човек. Каква е истинската вреда от лъжата в една връзка? Защо лъжем и може ли това да се поправи по някакъв начин?
Защо лъжем в отношенията? Ето 3-те най-чести причини
Лъжем най-вече в момента, в който разберем, че човекът, с когото имаме връзка, може силно да наруши чувството ни за сигурност. Стабилните и дълготрайни връзки трябва да се градят на доверие, а когато то е накърнено, ни е трудно да се справим с него. Именно поради тази причина лъжата в една връзка е едно от нещата, които много бързо могат да доведат до разрив.
Откъде най-често идва лъжата в една връзка?Липса на доверие в партньора
Честа причина за нечестност е липсата на доверие в другия човек. Страхуваме се да му доверим важна лична информация - минали травми, важни събития или ситуации, свързани с работата. Лъжата често може да бъде за неща като финанси, кариера или семейни проблеми. Някои хора могат да лъжат половинката си в ранните етапи на връзката и от страх от злоупотреба с доверието им. Това се случва най-вече на тези от нас, които са по-недоверчиви и на които им трудно бързо да изградят доверие в другия човек.
Изневяра
Лъжата в една връзка най-често се отнася до изневяра на един от партньорите. Неверният започва да измисля извинения, които оправдават отсъствието му от дома или странното му поведение. Когато някой води двойствен живот обикновено не иска да се конфронтира с половинката и започва да измисля различни лъжи - много работа, командировки и всякакви други служебни ангажименти. Воденето на двойствен живот е много често срещан проблем - 30 процента от мъжете и жените го правят, според статистиките.
Страх от оценка и конфронтация
Неискреността също може да бъде резултат от ниското самочувствие, което провокира страх от осъждане или конфронтация. Понякога един от партньорите крие личностни черти или събития, които, по негово мнение, могат да предизвикат негативно отношение у половинката. Най-често ни е трудно да споделим неуспехите, които преживяваме. Крием неща като проблеми в работата, важни семейни събития или финансови проблеми.
Понякога лъжем и за качеството на връзката. От страх от конфронтация предпочитаме да останем в умерено успешна връзка и да се преструваме, че всичко е наред, отколкото да проведем честен разговор с другата си половинка.
До какво води лъжата в една връзка?
Най-сериозната последица от лъжата в една връзка е нарушаването на доверието между партньорите. При откриване на неискреност, пострадалият може да изпита емоции като гняв, негодувание, тъга, чувство за несправедливост и дестабилизация. Да научите, че вашият партньор ви е излъгал, не е никак приятно.
Какви са дългосрочните последици от лъжата в една връзка?
Тук много зависи от мащаба на проблема. Ако лъжата засяга въпроси, които пряко влияят на функционирането на връзката (като изневяра, водене на двойствен живот или укриване на информация, свързана с финансите на домакинството), това може да накара излъганият партньор да прекрати връзката. Излязлата наяве лъжа, свързана със сериозни въпроси от живота, най-често завършва с раздяла или развод.
Изправянето срещу „дребна“ лъжа може да предизвика подобни чувства, но не застрашава чак в такава степен връзката. По-скоро всичко зависи от желанието на двамата партньори да продължат да се борят за любовта си и възстановяване на доверието помежду си.
Какво се случва, когато партньорът лъже половинката си и лъжата не бъде разкрита?
Психолозите казват, че човекът, който лъже, започва подсъзнателно да губи доверие в партньора си. Това се нарича отразяване, което проектира нашите страхове и поведение върху другия човек. За съжаление, това е най-бързият път към проблемите и конфликтите в отношенията. И още веднъж потвърждава, че е невъзможно да се създаде стабилна връзка, ако тя не е основана на взаимно доверие.
Няма един-единствен начин да разпознаете лъжата в една връзка и дори най-странното поведение от страна на партньора не може ясно да свидетелства за това. Съществуват обаче конкретни признаци, които може да показват, че в сметката се е прокраднала неискреност. Някои от най-честите признаци, че вашият партньор ни лъже, включват:
Продължително странно и неспокойно поведение на партньора Все по-малко време, прекарано заедно Отговаряне на телефонни обаждания и съобщения в нестандартно време, например през нощта и скриване от кого идват Укриване на информация, свързана с работа и финанси Гняв и агресия в спорове, измисляне на невероятни извиненияАко са налице тези признаци, първо трябва да се запитаме дали наистина искаме да продължим да инвестираме чувствата и енергията си в този тип връзка. Разбира се, има ситуации, които могат да повлияят на нашето решение - финансови задължения, деца и други. Ако решим да останем във връзка, имайте предвид, че ще отнеме много време, за да възстановим доверието.
За съжаление, не можем да заметем под килима своето разочарование. В идеалния случай трябва да преосмислим и да преработим всички емоции, които изпитваме относно неискреността и след това стъпка по стъпка да се опитаме да приемем състоянието на нещата, да го оставим зад гърба си и да продължим напред. Активното участие на другата страна също е важно. След стресиращ период имаме право да усетим отново земята под краката си. Ако човекът, който е излъгал, няма намерение да опита да възстанови доверието, това може да е сигнал, че просто трябва да си кажете „довиждане“.
Автор: Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg
Прочети цялата публикация