Fakti.bg | 13.09.2022 10:00:24 | 94

Къде са парите на Русия за доброволците във войната с Украйна?


През май президентът Владимир Путин нарежда на регионите в страната да подкрепят войниците и техните семейства, които се сражават в Украйна. Набързо са отпуснати поне 5 млрд. рубли за подпомагане на войниците, съобщава изданието "Важные истории".

Регионите не докладват отделно за разходите в подкрепа на армията в Украйна, но данните могат да бъдат намерени на портала на електронния бюджет. Към 8 септември (по-нататък всички изчисления се основават на данни към тази дата - бел. ред.) такива разходи се срещат в 33 региона. Общо за тази цел в бюджета са предвидени 4,8 млрд. рубли. Парите са предназначени за обезщетения на ранените и семействата на загиналите във войната, за помощи за децата на военнослужещите, както и за еднократни плащания на тези, които са решили да подпишат договор след началото на войната в Украйна. Регионите самостоятелно определят мерките за подпомагане на армията, така че размерът на плащанията и наборът от обезщетения се различават.

Най-голямото разходно перо - 4,2 млрд. рубли, е обезщетението за семействата на загиналите. 85% от тези средства вече са изразходвани. Разходите потвърждават, че във войната в Украйна са загинали повече военнослужещи, отколкото се посочва в откритите източници. В Московска област например броят на загиналите може да е един път и половина по-висок. Всяко семейство получава по 3 млн. рубли от регионалните власти, като за тези плащания са изразходвани общо 198 млн. рубли. В Московска област са загинали най-малко 66 военнослужещи, а публично са оповестени само 47 смъртни случая.

В някои области ситуацията е обратната: властите са отпуснали по-малко пари от необходимото, за да изплатят обезщетенията на роднините на всички загинали в региона. Саратовска област например е заделила 34 млн. рубли за тази цел. Това е достатъчно само за 34 семейства, но загиналите са поне 122-ма местни. Отпуснатите суми може би не отразяват реалността и показват само, че регионите искат да се харесат на федералния център, казва военният експерт Павел Лузин.

"Това е бюрократична имитация, зад нея не стои систематична работа. Регионалните власти се опитват по някакъв начин да изпълнят задълженията си, но не разбират как. Те просто искат да направят нещо, за да получат похвала от Кремъл. Управителите се гледат един друг и повтарят: "Всички бягаха и аз бягах", казва Лузин.

Друго перо са плащанията на решилите да подпишат договори след началото на войната в Украйна или са отишли като доброволци в посочените батальони, които се създават в поне 20 области. Такива разходи се забелязват в бюджетите на 13 региона, като общо те са отделили 368,3 млн. рубли за това. Парите обаче се харчат неефективно: изразходвани са само една трета от средствата (132,4 млн.), предвидени за плащания на нови войници на договор. Саратовска област например е отделила 87 млн. рубли за тази цел, два и половина пъти повече, отколкото за изплащане на обезщетения на семействата на загиналите, и е похарчила само 26 млн. рубли. Това може да е признак, че хората не отиват на война с такова желание, с каквото властите биха искали.

"Хората не подкрепят войната и не искат да ходят на явна смърт. Дори наборната военна служба се е провалила - една трета от тях не са набрани. Същите доброволци набират хора под 60 г., което означава, че изобщо няма доброволци. Има десетки, може би неколкостотин души в един регион. Това също е бюрократична имитация, регионите се опитват да се самозалъгват: вижте, ние набрахме доброволци, изпратихме ги под знамената", обяснява Павел Лузин.

В Калмикия мобилизацията върви сравнително добре: регионът е предвидил 990 000 рубли за плащания на доброволци и е изразходвал почти цялата сума (960 000 рубли). Всеки калмикски доброволец има право на 30 хил. рубли, така че властите са успели да привлекат 32 души. В Уляновска и Иркутска област са похарчени над 70% от парите, предназначени за новоизлюпените войници на договор. Въз основа на тези плащания между 115 и 350 души се записват да воюват от Уляновска област и 148 от Иркутска област. Ако се вярва на данните за бюджетните разходи, Орловска област е надхвърлила плана си за наемане на войници по договор: областта е отделила 10 млн. рубли за еднократни плащания, но вече е похарчила повече от 14 милиона. Тези пари са достатъчни за 142 души.

Доброволците неведнъж са се оплаквали от забавяне на плащанията. Например членовете на батальона "Атал" от Чувашия се оплакват на ръководителя на републиката, че не са получили нито еднократното плащане от 200 хил. рубли, нито дневни. Две седмици по-късно регионалните власти обявиха, че са започнали да изплащат обещаните пари, но плащанията са разделени на две части. В бюджета на Чувашия за тази цел са предвидени 26,4 млн. рубли, но са изразходвани само 5,3 милиона.

Доброволческите батальони "Южен Уралец" и "Южен Урал" от Челябинска област също се оплакват от липса на заплащане.

"Предстои ни да заминем за Украйна, но все още нямаме постъпления. В съседство с нас са разположени и други регионални батальони - от Башкирия, от Московска област. Те са получили всичко. Войниците от Башкирия казват, че са получили повече от 200 хиляди - независимо колко време са на обучение. За тях се грижат, дават им допълнителна храна. Напълно забравиха за нас", разказва един от доброволците от Челябинск пред информационната агенция 74.ru.

След това властите им отпускат еднократно 150 хил. рубли. Регионът все още не е докладвал за разходите по този повод.

Павел Лузин смята, че обещаните плащания едва ли ще стигнат до получателите.

"Никой служител на договор не може да получи повече пари от друг. Подобни изкривявания са деморализиращи. Представете си: военните, които седят на позициите си от февруари насам - тези, които са оцелели и са останали с ръце и крака. В най-добрия случай те получават 120 хил. И тогава при тях идва доброволец, който не знае нищо, а са му платили три пъти повече. Или регионите няма да платят парите и това е лъжа, или тези пари просто няма да попаднат в ръцете на доброволците - те ще бъдат взети от колеги войници и офицери".

Регионалните власти ще трябва да похарчат много повече от 4,8 млрд. евро за подпомагане на сражаващите се в Украйна. Ако се вземат предвид само еднократните плащания на семействата на загиналите във войната (такива са определени в 67 региона), бюджетните разходи вече трябва да надхвърлят шест милиарда рубли - и това без да се вземат предвид обезщетенията за ранените, детските надбавки и таксите за сключване на договори.

Всички непланирани разходи са проблем за регионалните бюджети, казва Павел Лузин.

"Регионът може да намери над 100 млн. рубли - има резервни фондове, има неизползвани средства. Но бюджетите вече са направени и изведнъж се появяват допълнителни разходи. Освен това не е ясно какво ще се случи с данъчните приходи. Управителите не разбират откъде ще дойдат парите и казват: ще отделим малко пари, за да покажем подкрепа. И тогава чиповете падат: може би федералният бюджет ще вкара нещо или Путин ще успее да сключи примирие.

За да намерят пари за заплащане на войниците, изпратени в Украйна, властите са готови да орежат бюджетите в други области.

"В момента е трудно да се каже колко точно пари ще са необходими за това (подкрепа за воюващите в Украйна и техните семейства). Ще намерим толкова, колкото ни е необходимо, когато е необходимо - ако е необходимо, ще го прехвърлим от други елементи. Може би 100-200 милиона, а може би и повече", каза губернаторът на Приморието Олег Кожемяко.

Друг начин за намиране на допълнителни средства за изплащане на военна служба е да се увеличи размерът на регионалния резервен фонд, от който основно се финансират тези разходи. Именно това иска да направи Севастопол: в края на август местните власти обявиха, че резервният фонд на севастополското правителство ще бъде увеличен почти десетократно - до един милиард рубли.

Две седмици преди това регионът докладва за изразходването на резервния фонд за шестте месеца на 2022 г. Половината от фонда - 60 млн. рубли - е предназначена за изплащане на обезщетения на семействата на загиналите. Тези пари са достатъчни за изплащане на обезщетения на семействата на 60-те загинали в Украйна. Въпреки това към 8 септември официално е съобщено, че само 28 военнослужещи от Севастопол са намерили смъртта си на фронта.

В търсене на допълнителни пари регионалните власти могат доброволно и принудително да събират средства от държавните служители, казва Павел Лузин.

"Те ще лишат държавните служители от собственост. Вече има случаи, в които им е предлагано да направят доброволни дарения за подпомагане на децата в Донбас. Рамзан Кадиров беше пионерът в тази област, когато процент от заплатите на всички чеченци отиваше във фондация "Ахмат Кадиров". Сега тази практика ще се разшири, защото бюджетите не разполагат с много пари.

Източник: изданието "Важные истории"

Прочети цялата публикация