Fakti.bg | 13.09.2022 12:00:08 | 124

Кралица Елизабет и Принц Филип: 73 години брак заедно и във вечността!


За британците Филип е най-дълго служилият кралски съпруг в историята на нацията, като служи заедно с кралицата.

За кралица Елизабет II, смъртта на Филип слага край на 73-годишен брак, този, който започна като приказна любовна история между млада принцеса и нейния по-голям братовчед. Малко повече от година по-късно на 8-ми септември 2022 г., кралица Елизабет II завинаги напусна този свят.

На 9-ти април Великобритания и целия свят отдадоха своята почит към починалия принц Филип, а днес - към кралица Елизабет Втора. Какво разказва една любовна история, продължила повече от 73 години.

Историята на Кралица Елизабет и Филип

Пътищата на Филип и Елизабет се пресичат за пръв път през 1934 г. на сватба на кралското семейство и пет години по-късно през 1939 г., когато тя е на 13, а той на 18 години. Принцесата придружава родителите си на посещение в Кралския военноморски колеж на Великобритания, където той е кадет. Двамата имат много различно възпитание. Красив и атлетичен, Филип е водил светски живот, живял в Париж, Германия и Обединеното кралство, след като собственото му кралско семейство е принудено да напусне родното му място, Гърция. Той прекарва голяма част от детството си отделно от родителите си и продължава да служи в Средиземно море и Тихия океан по време на Втората световна война. Междувременно Елизабет получава образованието си у дома и никога не е напускала Обединеното кралство. Тя говори свободно френски, а образованието ѝ включваше конституционна история и право като подготовка за нейното изкачване на трона.

Според писмо, което тя е пише през 1947 г., тя и Филип са успели да прекарат време заедно след войната, когато той е бил настанен в училище за морски офицери и прекарва уикенда със семейството ѝ. Техният различен произход е причина за безпокойство сред други членове на кралското семейство, според Клайв Ървинг, автор на книгата „Последната кралица: Как кралица Елизабет II спаси монархията“. „Преди да се оженят, в двора и двореца имаше много колебания дали той е правилният за нея“, пише той. Ухажването им се случва и под сянката на крал Едуард VIII, който абдикира през 1936 г., след като се влюбва в американка Уолис Симпсън, която е разведена два пъти. Едуард предпочел да се оттегли от монархията, вместо да се откаже от нея. „Имаше загриженост за институцията на монархията, както и за брака“, пише Ървинг.

Елизабет и Филип обявяват годежа си през юли 1947 г. и се женят малко повече от четири месеца по-късно, като бъдещата кралица се усмихва широко на снимки с новия си съпруг. Подобно на други булки в годините след Втората световна война, Елизабет трябва да използва купони, за да закупи материалите за сватбената си рокля. „Ние се държим така, сякаш сме си принадлежали от години“, пише Елизабет в писмо до родителите си малко след сватбата. „Филип е ангел – той е толкова мил и внимателен.“ Филип, който получава титлата херцог на Единбург и отменя гръцката си кралска титла, е омагьосан от младата си съпруга.

„Амбицията ми е да свържа двама ни в едно ново комбинирано съществуване, което не само ще може да издържи на ударите, насочени към нас, но също така ще има положително съществуване“, пише той на новата си свекърва малко след сватбата. Това обожание е ясно и за бащата на Елизабет, крал Джордж VI, който възхвалява любовта си в писмо до дъщеря си след сватбата ѝ, изразявайки колко много ще му липсва. „Виждам, че си изключително щастлива с Филип, както трябва да бъде, но не ни забравяй“, пише той. Двойката скоро има деца, като принц Чарлз се ражда само година след сватбата, а принцеса Ан две години по-късно.

През тези ранни години Филип се концентрира върху военната си кариера и служи като командир на кораб на Кралския флот. Двойката живее в Малта от 1949 до 1951 г., където Елизабет е на първо място съпруга на офицер и след това принцеса. Това безгрижно съществуване приключва с неочакваната смърт на бащата на Елизабет през 1952 г., само пет години след сватбата на Елизабет и Филип.

През тези ранни години Филип се концентрира върху военната си кариера и служи като командир на кораб на Кралския флот. Двойката живее в Малта от 1949 до 1951 г., където Елизабет е на първо място съпруга на офицер и след това принцеса. Това безгрижно съществуване приключва с неочакваната смърт на бащата на Елизабет през 1952 г., само пет години след сватбата им.

Елизабет поема трона и военната кариера на Филип приключва, а той поема ролята на кралски съпруг, към която в началото му е трудно да се приспособи. „Тъй като са били женени толкова дълго, бракът еволюира и се развива много по-добре, отколкото е започнал“, споделят запознати. Филип има значителен принос за монархията, според Сара Гристууд, историк и автор на „Елизабет: Кралицата и короната“. „Огромна невидима част от работата и наследството на принц Филип е подкрепата, която той оказва на кралицата, която е била безценна за нея“, казва тя. „Фактът, че нейното царуване е било толкова дълго и успешно, до голяма степен се дължи на неговата работа зад кулисите."

И въпреки че често посочват, че той стои или върви крачка зад жена си, Филип е неин партньор както в домашния им живот, така и при управлението на монархията. „През тези първи години от управлението си тя взе решение, че ако тя ще бъде държавен глава, той ще бъде глава на семейството“, казва Гристууд. В официални речи кралицата признава основната му роля в подкрепата ѝ през цялото управление.

„Мисля, че принц Филип е добре известен с това, че отказва комплименти от всякакъв вид. Но през цялото време той е постоянна сила и водач“, казва тя през март 2012 г., докато се обръща към парламента като част от тържествата си по повод диамантения юбилей. Въпреки че често се разделяха след пенсионирането на Филип, двойката прекара голяма част от пандемията заедно в замъка Уиндзор. На последната им годишнина, от двореца пуснаха снимка на двойката, която чете картичка от децата на принц Уилям, техните правнуци.

Самият Филип разкри тайната за щастливия им брак в реч, изнесена на 50-годишнината от сватбата им. „Основният урок, който научихме, е, че толерантността е основната съставка на всеки щастлив брак“, каза той. “Може да не е толкова важно, когато нещата вървят добре, но е абсолютно важно, когато нещата станат трудни”.

Прочети цялата публикация