Siemens и Shell с общи проекти за зелен водород

Меморандум за разработване на нисковъглеродни и високоефективни енергийни решения, насърчаващи енергийния преход и фокусирани върху производство на зелен водород за промишлени приложения, подписаха преди дни немския технологичен гигант "Сименс" (Siemens) и подразделението на "Шел" за глобални разработки – "Шел Глобал Салющънс Интернешънъл" (Shell Global Solutions International BV). Целта е двете компании да създадат решения, които повишават енергийната ефективност и генерират устойчива енергия, включително чрез дигитализация, ефективни мрежи и производство, разпространение и приложение на зелен водород, посочва се в съобщение. Siemens възнамерява да работи с Shell, за да ускори прехода на компанията към операции с нулево нетно потребление. Shell от своя страна ще доставя на Siemens нисковъглеродни продукти, които намаляват емисиите по цялата верига на доставки. "Партньорствата са от ключово значение за стимулирането на тези усилия и прехода към устойчиви енергийни доставки", коментира Стефан Мей, главен изпълнителен директор на бизнес звеното "Електрификация и автоматизация", част от направление Интелигентна инфраструктура на Siemens. По думите му това ще помага на клиентите от индустрията и инфраструктурата да намалят своя въглероден отпечатък и да постигнат целите си за устойчивост. "Широката експертиза на Siemens в областта на електрификацията и автоматизацията, съчетана с инженерните и проектни възможности и амбиция за енергийния преход на Shell, са много силна комбинация", допълва Греъм Хенли, старши вицепрезидент в Shell. Меморандумът за разбирателство е резултат и от съвместната работа по няколко проекта от 2010 г. насам. Един от ключовите етапи в развитието на зеления водород е наскоро обявеното изграждане на проекта Holland Hydrogen 1 (HH1) на Shell в Ротердам. С капацитет от 200 мегавата и 60 тона водород на ден, HH1 се планира да бъде една от най-големите инсталации за производство на зелен водород в света и най-голямата в Европа. Бизнес звеното на Siemens за електрификация и автоматизация играе важна роля в планирането, изграждането и изпълнението на проекта като доставчик на решения за електроразпределение и автоматизация на подстанции. Компанията също така ще участва чрез договор за обслужване в работата на завода, който е планиран да влезе в експлоатация през 2025 г. Заводът ще произвежда водород, използвайки електричество, генерирано от вятърни турбини в Северно море.
Прочети цялата публикация



Азербайджанската кухня – легенди, поезия и вино
От "Епична ярост" до енергийна нестабилност: зов за пробуждане, който Европа не може да игнорира
Мона готви ударна атака на Евровизия 2027
В Китай заработи най-голямата в света слънчева електроцентрала с акумулатори и производство на водород
Григор и Циципас преди шоуто в София: Правим го за децата, в нашите страни тенисът не е номер 1
11 163 евро за шефа? Как се формират заплати в България
Разширяването на ЕС забрави самите европейци
Деляна Иванова: ББР може да подкрепи български компании, които инвестират и развиват дейност в Гърция
Алекс Сърчаджиева влюбена за пръв път след загубата на Ласкин
Седмични новини за енергетика: 2 млрд. евро държавни гаранции за нови проекти, Идва ли свободният пазар на ток
Въздушна тревога в Румъния заради удари край Одеса
Ново силно земетресение разлюля Япония
Среднощна балистична атака срещу Киев: Експлозии и пожари
Европа се топи: Рекордни жеги и червени кодове
Черни дни за Венецуела: Жертвите вече са 1430
САЩ с втора вълна удари в Иран, Тръмп плаши с край на Ислямската република
Англия и Хърватия продължават напред на Мондиал 2026
Уау! Феноменална успеваемост в играта "Познай резултата"
ГАЛЕРИЯ: Англия победи Панама без да се напряга
Хърватия надви Гана с късен гол, но и двата отбора продължават напред на Мондиал 2026