Fakti.bg | 19.09.2022 19:30:22 | 239

FOBA - страхът от самотата: Защо е толкова опасен


FOBA е страх да бъдеш сам или страх от самотата. Някои хора ценят времето, прекарани в самота и спокойствието, което идва с него. Когато обаче говорим за „дългосрочна“ самота, статистиката е съвсем различна. В Обединеното кралство над 40% от жените на хилядолетието се страхуват повече от това да бъдат напълно самотни, отколкото да бъдат диагностицирани с рак. Защо самотата е толкова ужасяваща?

Всички ние се страхуваме от самотата до известна степен, така е устроен умът ни – да бъдем с другите. Имаме нужда от принадлежност към „стадо“, група, племе. Това е нещо като гарант за нашата безопасност и оцеляване. Когато се смятаме за странни, различни от останалите, чувстваме, че не принадлежим към „стадото“. И това предизвиква много неприятни емоции, безпокойство, силна тъга и дълбоко чувство на самота. А последното е предупредителен сигнал, че трябва да търсим начин да се доближим до другите, активно да се ангажираме с усилията да се върнем в групата, обясняват психолозите.

Те също така отбелязват, че може да изпитваме големи трудности, когато се чувстваме несигурни в определени социални ситуации.

От една страна, може да жадуваме за контакти, а от друга - да се страхуваме от тях. Така страдаме и когато сме с хората, и когато не сме с тях. Начинът, по който се опитваме да се справим с тези чувства, също причинява много проблеми. Някои хора се опитват да го решат с алкохол или наркотици, за да накарат групата да се чувства по-спокойна.

Други избират изобщо да избягват хората или поне да създават близки контакти и интимни връзки. Защото така не е нужно да се справят с разочарованието или болката от отхвърлянето. Тези хора залагат на случайни връзки и винаги спазват дистанция. Те имат много познати, но не и приятели. Хората около тях може да се чувстват неподходящи или отхвърлени. Затова се отдалечават. По този начин взаимно се нараняваме и подготвяме на себе си и на другите съдба, която не желаем и от която най-много се страхуваме.

Страх от самотата и социалните мрежи

Социалните мрежи играят важна роля тук. Нека бъдем честни - Facebook или Instagram са неразделни спътници на нашето ежедневие. Напоследък TikTok се появи на телефоните и по този начин в живота на много хора - приложение, което позволява бързо да спечелите популярност и признание в една доста затворена общност.

Имаме стотици или дори хиляди виртуални приятели. Но как това се свързва с реалността? На колко от тях можем да разчитаме в трудни ситуации? Колко знаем за тях и знаят ли те за нас? Оценихме високо наличието на социални мрежи, както и всички услуги за незабавни съобщения, по време на пандемията от коронавирус. В крайна сметка виртуалните срещи бяха единствените, които влизаха в действие и не застрашаваха живота и здравето ни. Убедени сме обаче, че въпреки широката група приятели във Фейсбук, абсолютното мнозинство от поддържа постоянен контакт като чести телефонни обаждания и съобщения само със съвсем малка част от тях.

Има и хора, които след като оставят телефона остават напълно сами – няма с кого да говорят, да не говорим за физическа близост, като прегръдка. Точно така... Оказва се, че развитието на технологиите задълбочава нашата самота ...

Развитието на технологиите задълбочава самотата и чувството за изолация. Уж сме близо, а всъщност зад стъклото, зад паравана. От една страна поддържаме връзка помежду си, защото си говорим и се виждаме по Skype, Messenger или WhatsApp – от друга страна сме толкова далече, казват експертите.

Ние сме социални същества, имаме нужда от истински контакт с друго човешко същество – допир, близост, топлина… А това не може да се постигне чрез компютър или телефон.

Много проучвания потвърждават, че хората, които прекарват много време в сайтове за социални мрежи, изпитват по-голямо чувство за самота. Парадоксално, защото социалните медии улесняват установяването на контакти с другите. Въпреки това, според изследванията, хората, които често използват сайтове за социални мрежи, изпитват социална изолация и се борят с трудностите да се ангажират в близки междуличностни отношения, обясняват психолозите.

Интересното е, че най-новото изследване показва, че хората, които използват социални медии повече от два часа на ден, имат два пъти по-голямо чувство за социална изолация от хората, които прекарват време пред компютър или с телефон в ръка за около половин час всеки ден.

Свързваме използването на социални мрежи с нещо приятно. Но в дългосрочен план този тип медии оказват негативно влияние върху психиката ни.

Повечето от нас живеят под постоянен стрес – преуморени сме, често забравяме за собствените си нужди. И все пак правим всичко, за да подобрим статуса си - да направим живота си по-удобен, по-добър, по-проспериращ. Често обаче не разбираме, че най-много се нуждаем от близост с друго човешко същество. И ако искаме да се „защитим“ от самотата, трябва да прекарваме повече време в изграждане на дълбоки и автентични взаимоотношения с хората.

Автор: Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg

Прочети цялата публикация