Тайван обвинява Китай в "погрешно тълкуване" на Резолюция 2758
Правителството на Тайван осъди Китайската народна република за „умишлено погрешно тълкуване“ на резолюция на ООН от 1971 г. и използването ѝ като претекст да се противопостави на това, че Тайван е част от системата на ООН.
По време на изявление на китайският външен министър Ван И в ООН вчера, той цитира Резолюция 2758 като основа за твърдението на Пекин, че Тайван е „неделима част територията на Китай“.
„Само когато Китай бъде напълно обединен, може да има траен мир през Тайванския проток... Всеки ход за възпрепятстване на повторно обединение на Китай непременно ще бъде смачкан от колелата на историята“, заяви той.
Според Ван И, Резолюция 2758 на Общото събрание, приета през 1971 г. слага край на концепцията за два Китая или за един Китай и един Тайван.
„Принципът „Един Китай“ се превърна в основна норма в международните отношения и консенсус в международната общност“, заяви той.
„Когато влязоха в дипломатически отношения с Китай, 181 страни признаха и приеха, че има един Китай в света и Тайван е част от него“.
В отговор Министерство на външните работи на Тайван определи думите на Ван като „погрешно тълкуване“ на Резолюцията, като заяви, че тя разглежда само въпроса за представителството на Китай в ООН и изобщо не споменава Тайван.
Резолюцията не само не упълномощава КНР да представлява Тайван в системата на ООН, но не казва, че Тайван е част от КНР.
„Република Китай е демократична държава с независим суверенитет“, заявиха от министерството.
Пекин умишлено злоупотребява с Резолюцията, за да окаже натиск върху ООН и да принуди организацията да изключи острова от своята сиситема.
Резолюция 2758 признава представителите на правителството на КНР „за единствените легитимни представители на Китай в Обединените нации“ и изключва „незабавно представителите на Чан Кайши от мястото, което те незаконно заемат в Обединените нации и във всички организации, свързани с нея“.
Оттогава Тайван, който в момента е дипломатически признат от 14 държави в света, не е член на ООН и усилията за участие в организации, свързани с ООН, са многократно осуетявани от Пекин.
Междувременно Министерството на външните работи обвини, че неотдавнашните военни учения на Китай, пресичащи средната линия на Тайванския проток, са в нарушение на Хартата на ООН, която изисква членовете „да се въздържат от заплаха или използване на сила срещу териториалната цялост или политическата независимост на която и да е държава“.
„Иронично“ е, че авторитарен режим, който твърди, че е миролюбива нация, многократно се е опитвал едностранно да промени статуквото в Тайванския проток и да наруши мира и стабилността, казаха от министерството.
Тайван ще продължава да работи в тясно сътрудничество със съюзниците и страните, с които споделят общи ценности, за да се противопостави на авторитарната експанзия и агресия и да защити свободния и отворен Индо-тихоокеански регион и основания на правила световен ред.
Прочети цялата публикация