Fakti.bg | 27.09.2022 06:41:27 | 110

Украйна: Сигурният износ на зърно е невъзможен без сухопътни коридори към ЕС


Като се има предвид непредсказуемостта на поведението на Русия в Черно море, „коридорите на солидарност“, създадени по сухопътните пътища между Украйна и ЕС, остават изключително важни не само за бизнес интересите, но и от съображения за сигурност. Това заяви министърът на аграрната политика и храните Микола Солски, който говори на пресконференция след заседанието на Съвета на министрите на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел, съобщава кореспондентът на Ukrinform.

„След края на войната, след като спечелим, Русия все още ще остане наш съсед и въз основа на това, което виждаме, това е непредсказуем съсед. В такива условия този въпрос – непременно да има алтернативни маршрути през приятелски демокрации – се превръща във въпрос на сигурност, не само бизнес“, каза министърът.

Той съобщи, че през август Украйна е изнесла 4,5 млн. тона зърно, от които 3 млн. – през европейските „коридори за солидарност“ и още 1,5 млн. – през черноморските пристанища, деблокирани според Истанбулските споразумения.

„Мисля, че през септември европейският маршрут ще се увеличи (обем на транспорт – бел.ред.) с 5-10%, морският транспорт ще добави 60%. Но не знаем какво ще се случи с морето – никой не може бъде сигурен по очевидни причини. В същото време всеки проблем с черноморските коридори ще провокира нова вълна от бързи скокове на цените", отбеляза Солски.

Министърът припомни, че изявлението на Путин за "неправилното" използване на черноморските коридори - самото появяване на тази груба дезинформация - веднага провокира увеличение на цените на храните с 2-3%. Ето защо действителното прекъсване от страна на Русия на Истанбулските „зърнени“ споразумения след месец или два може да има много значително въздействие върху нивото на цените, като накара някои страни в Близкия изток и Азия да създадат запаси от зърно, което ще предизвика нови скокове на цените.

Според правителствения служител, залагайки на по-евтиния в сравнение със сухопътния и морския транспорт, винаги трябва да се имат предвид два момента.

Първият е, че разстоянието от Западна Украйна до пристанищата на Балтийско море не е по-голямо от това до украинските пристанища, което прави тази логистика конкурентоспособна дори в мирно време.

Вторият важен (и може би основен) аргумент е непредвидимото поведение на Русия, която във всеки един момент може произволно да блокира корабоплаването в Черно море. Това поведение на Руската федерация е една от най-големите заплахи за стабилността и същевременно убедителна мотивация за развитието на транспортните коридори между Украйна и ЕС по сухопътни пътища.

Както беше съобщено, след нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. Русия блокира украинските черноморски пристанища, в резултат на което повече от 20 милиона тона украинско зърно не успяха да бъдат изнесени. Това предизвика увеличение на световните цени на храните, което доведе до заплахата от глад в най-уязвимите страни в Африка и Азия.

Благодарение на „зърнената“ инициатива на ООН и подписаните в Истанбул споразумения, международната общност успя да възобнови износа на украинско зърно за международни потребители по черноморските транспортни маршрути. В същото време Европейският съюз организира така наречените „коридори на солидарност“ на границите между ЕС и Украйна за износ на украинско зърно по суша, използвайки железопътен, автомобилен и речен транспорт, за да осигури доставката му до потребителски страни.

Прочети цялата публикация