Fakti.bg | 29.09.2022 13:32:17 | 264

Как да се храним, за да предотвратим косопада?


Косопад, изтъняване, липса на блясък, суха коса. С тези проблеми се сблъскваме при смяната на два сезона. На прага на есента променяме и хранителния си режим, като започваме да трупаме повече хранителни вещества за зимата. Точно сега е идеалното време да включим някои неща в менюто, които да ни направят по-здрави и силни. А с тях ще се погрижим и за кожата и косата си.

Ако не приемаме достатъчно витамини, минерали, протеини и антиоксиданти, това веднага си проличава по състоянието на наша коса. Ето защо с някои диетични промени има начин да стимулираме нейния растеж и предотвратим неприятния косопад, пише Tialoto.bg.

Храни против косопад - на кои да наблегнете тази есен?

1. Протеини – те са основен хранителен елемент за подобряване структурата на косъма и здравината на фоликулите. Съдържат се в:

Яйца

Едно средно голямо яйце (50 г.) съдържа 6,3 г. протеин, различни витамини и минерали. Всички те укрепват космените фоликули. От друга страна има доказателства, че яйцата могат да направят косата блестяща и силна. Те могат да се ползват и за домашни маски - за предотвратяване на косопад, накъсване и намаляване на чупливостта.

В протеините има серни аминокиселини, които са предшественици на синтеза на кератинов протеин в косата. Той спомага за нейното укрепване и предотвратява преждевременната загуба на коса.

Яйцата са пълни с витамин B8 или биотин. Те също са важни за растежа на косата вещества и намаляват сезонния косопад. По данни на International Journal of Trichology, дефицитът на биотин при жените си личи по по-честото капене на косата.

Птиче месо

То е източник на протеини, витамини и минерали, които подхранват косата, предотвратяват косопад и оплешивяване. Според проучване, публикувано в Journal of Dermatology Practical & Conceptual, дефицитът на тези важни протеини влияе върху структурата на косата и нейния растеж. И причинява телогенен ефлувиум - временна загуба на коса.

Друго изследване сочи, че дефицитът на хранителни вещества може да доведе до андрогенна алопеция (загуба на коса поради хормонален дисбаланс), женска плешивост, хроничен телогенен ефлувиум и алопеция ареата (кръгли плешиви петна).

В птичето месо има омега-6 мастни киселини. Те стимулират цикъла на растеж на косата.

Бобови култури

Грах, различни видове леща (най-вече червена), нахут и боб, са богати на фолиева киселина, желязо, фосфор, цинк, магнезий и фибри. Само при дефицит на минерали и цинк е налице дифузна алопеция (общо разпределение на косопада в скалпа) сред децата.

За да имате по-здрава и гъста грива, яжте по-често леща тази есен. Протеините в нея имат важна роля за нейното състояние. А незаменимите аминокиселини и микроелементи намаляват риска от телогенен ефлувиум, мъжка и женска плешивост.

2. Здравословни мазнини – те също са ключови хранителни вещества за растежа на косата. И помагат срещу косопад. Те се съдържат в:

Орехи

Някои ги наричат храна за мозъка, но те са особено полезни и за нашата коса. Причината е, че съдържат омега-3 мастни киселини, които са от съществено значение за здравината и блясъка на косъма. Освен това са богати на протеини и макро минерали, подпомагащи неовия растеж.

Орехите също съдържат цинк, желязо, селен и витамините B1, B6 и B9. Те стимулират растежа на косата и намаляват косопада. Също така съдържат биотин, витамин Е, протеини и магнезий, които укрепват косата и се грижат за скалпа. Дефицитът на тези витамини и минерали води до загуба на коса.

Бадеми

Бадемите са пълни с голямо количество магнезий, селен, протеини, ненаситени мастни киселини и витамини. Проучванията показват, че магнезият действа като кофактор на различни метаболитни реакции, които стимулират космените фоликули и така предпазва от косопад. Достатъчни са ви 4-5 бадема дневно (но накистнати предварително), за да имате здравословен растеж на косата.

Семена

Те са богати на бета-ситостерол, който е ефективен при предотвратяване на андрогенна алопеция и подобряване на растежа. Веществото се съдържа в слънчогледовите семки.

Инхибиторите на 5-алфа-редуктазата, особено екстракти от палмето и бета-ситостерол, помагат при лечението на андрогенна алопеция. Това сочат данните от проучване, качено в Journal of Alternative and Complementary Medicine.

Лененото семе е богато на омега-3 мастни киселини. То е алтернатива на морските продукти, които предотвратяват преждевременната загуба на коса. Можете да го консумирате смляно или накиснато във вода, сокове, под формата на добавка към салати и десерти. Също така да го използвате за смутита за закуска.

3. Зеленолистни зеленчуци – те предпазват от оплешивяване и също трябва да присъстват във вашето есенно меню. Такива са например:

Спанак

Този зеленчук е идеален при косопад, защото е богат на калций, желязо, магнезий, фосфор, фолиева киселина и витамини. Тези хранителни вещества са от съществено значение за по-здравословния растеж на косата. Високите нива на калций в спанака улесняват усвояването на витамин D - изключително важен витамин, който предотвратява косопада, особено при жените.

Зеленолистният зеленчук съдържа още желязо. То подобрява снабдяването на скалпа с кислород и така подпомага растежа и заздравява фоликулите. Така например е доказано, е хората след 50-годишна възраст имат ниски серумни нива на феритин. Това може да се промени чрез включване в диетата на храни, богати на желязо.

Проучване, публикувано в Indian Journal of Dermatology, показва, че женската андрогенна алопеция е свързана с по-ниски нива на цинк и желязо. Затова консумирайте купа бланширан спанак 2-3 пъти седмично, за да се снабдите с витамини и минерали.

Кейл

Смятат го за супер храна, съдържаща витамини А, К, С, фолиева киселина, калций и магнезий. Или най-добрите, които да си набавите, ако искате да се избавите или намалите поне малко косопада.

Стареенето или побеляването на косата, намаленото производство на коса или алопецията са резултат от оксидативен стрес. Витамините А и С в кейла предпазват косата от свободните радикали, като ги намаляват и неутрализират.

Прочети цялата публикация