ISW: Русия вече твърде много експлоатира етническите малцинства във войната
На 17 октомври руските сили извършиха серия от удари с дронове и ракети срещу жилищни райони и критична инфраструктура в цяла Украйна. Руските войски удариха Киев, град Запорожие и райони във Виницка, Сумска, Днепропетровска и Николаевска области и нанесоха девет ракетни удара и 39 въздушни удара.
Това пишат в редовната си сводка за изминалото поредно денонощие от войната в Украйна от "Института за изследване на войната" (ISW).
Говорителят на украинските военновъздушни сили Юрий Игнат отбеляза, че руските сили са изстреляли 43 дрона от Южна Украйна, 37 от които украинските войски са унищожили и по-голямата част от които са ирански дронове Shahed-136. Пет дрона Shahed-136 удариха инфраструктура в района на Шевченковски в Киев, включително сградата на UkrEnergo (украински оператор на електропреносна система).
Атаката с дрон от 17 октомври срещу жилищна инфраструктура в Киев е в съответствие с по-широкия модел на руските сили, които дават приоритет на създаването на психологически терористични ефекти върху Украйна пред постигането на осезаеми ефекти на бойното поле. Американският военен анализатор Брет Фридман отбеляза на 17 октомври, че полезният товар на Shahed-136 е 88 паунда експлозиви, докато типичният 155-милиметров артилерийски снаряд M795 носи 23,8 паунда експлозиви, което означава, че един дрон Shahed-136 носи експлозивен материал на стойност около три снаряда но без последователния модел на фрагментация.
Фридман предположи, че петте Shahed-136, които удариха Киев, имат ефекта на 15 артилерийски снаряда, изстреляни в много голяма площ.
Такива удари могат да причинят големи щети на гражданската инфраструктура и да убият и ранят много хора, без да създават значими военни ефекти. Този анализ предполага, че руските сили продължават да използват дронове Shahed-136, за да генерират психологическите ефекти, свързани с насочването към цивилни райони, вместо да се опитват да генерират асиметрични оперативни ефекти чрез концентрирани удари по легитимни военни и фронтови цели.
Братоубийствена свада между мобилизирани военнослужещи на полигон в Белгородска област на 15 октомври вероятно е следствие от непрекъснатото разчитане на Кремъл на общностите на етническите малцинства да поемат тежестта на мобилизацията в Руската федерация. Руски източници съобщиха, че стрелбата е извършена, след като мобилизирани военнослужещи от Дагестан, Азербайджан и Адиге се оплакаха на своя командир, че войната в Украйна не е тяхната война, на което командирът отговори, че те водят "свещена война" и призова Аллах е "страхливец", предизвиквайки битка между мюсюлмански и немюсюлмански военнослужещи.
Руски източници тогава твърдят, че трима мобилизирани таджикски военнослужещи са открили огън на полигона, убивайки командира, както и войници на договор и мобилизирани. Очевидци твърдят, че стрелците са казали на мюсюлманските военнослужещи да стоят настрана, когато са открили огън.
Руското информационно пространство веднага реагира на инцидента с расистка риторика срещу средноазиатците и призова за въвеждане на визов режим в Русия.
Друга важна тема и днес е мобилизацията.
Голяма част от кампанията на Кремъл за избягване на обща мобилизация се свежда до различни етнически линии, а анклавите на етническите малцинства до голяма степен поеха тежестта на усилията на руския президент Владимир Путин за генериране на сили.
ISW по-рано съобщи за преобладаването на доброволчески батальони, формирани в общности на неруските етнически малцинства, много от които са претърпели значителни загуби при разполагането им в Украйна.
Тази тенденция продължи след обявяването на частична мобилизация от Путин, след което властите продължиха умишлено да се насочват към малцинствените общности, за да изпълнят заповедите за мобилизация.
ISW също по-рано отбеляза, че асиметричното разпределение на мобилизационните отговорности по етнически линии е довело до създаването на локализирани и етнически базирани съпротивителни движения, които ISW прогнозира, че могат да причинят вътрешни последици, докато войната продължава.
Стрелбата в Белгород вероятно е проява на точно такива вътрешни последици. Етническите малцинства, които са били набелязани и принудени да се бият във война, определена от руските имперски цели и оформена от руския православен национализъм, вероятно ще продължат да се чувстват отчуждени, което ще създаде обратна връзка на недоволство, водеща до съпротива, последвана от репресии срещу малцинствените анклави.
Финансистът на "Вагнер" Евгений Пригожин и социалните медии, свързани с групата, все по-често коментират неефективността на традиционните руски военни институции и обществените проблеми, които косвено могат да подкопаят управлението на Кремъл. Пригожин повтори, че само войските на Вагнер действат в посока Бахмут, очевидно отричайки твърденията на Донецката народна република (ДНР), че силите на ДНР действат в района.
Пригожин също подчерта, че напълно спонсорира цялото оборудване за своите войски, когато отговаря на въпрос дали руското министерство на отбраната (МО) помага на Вагнер с доставки. Свързаните с Wagner Telegram канали публикуваха кадри, на които елементи от 126-та отделна гвардейска бригада за брегова отбрана на Черноморския флот благодарят на "Вагнер" за предоставената им военна техника.
По-рано ISW съобщи, че 126-та бригада за брегова отбрана е издала видеообръщение относно липсата на военна техника на фронтовата линия на Херсон.
Освен това Пригожин предложи реалистично изображение на ситуацията в Бахмут, като отбеляза, че украинците не желаят да се предадат. Каналите Telegram, свързани с Вагнер, коментираха инцидента със стрелбата на полигона в Белгород, отбелязвайки, че в момента в Русия тече "тиха гражданска война" поради дългосрочната неспособност на руското правителство да ограничи миграцията, вероятно от страните от Централна Азия.
Пригожин се харесва на националистическия електорат на руския президент Владимир Путин, който отдавна призовава олигарсите да финансират доставките за въоръжените сили, изисква прозрачност за това, което наистина се случва на фронта, и критикува руските висши военни институции за техните провали на фронтовата линия. Въпреки че Пригожин не се противопоставя и не критикува директно Путин, нарастващата му известност сред националистическата общност може да подкопае привлекателността на Путин като "силен човек" в сравнение с него. Възникващите дискусии за гражданска война в Русия могат допълнително да нарушат наративите на Кремъл за националното, етническо и религиозно единство в Русия.
Русия продължава да използва отношенията си с Иран, за да се сдобие с безпилотни самолети и ракети, които вероятно ще компенсират своя все по-изтощен ракетен арсенал. Washington Post съобщи на 16 октомври, че Иран вероятно ще достави на Русия допълнителни ракети, включително балистичните ракети Fateh-110 и Zolfaghar с малък обсег, в допълнение към дроновете Shahed-136, Mohajer-6 и Arash-2.
Говорителят на иранското външно министерство Насер Канаани обаче заяви на 17 октомври, че Иран не е предоставил оръжия на "нито една от страните", въпреки обилните доклади от руски, ирански, украински и западни източници за обратното.
Руски канал в Telegram отбеляза, че неотдавнашното използване от страна на Русия на ирански боеприпаси, особено Shahed-136s, вероятно отразява факта, че Русия почти е изчерпала повечето си вътрешни запаси от оперативно-тактически оръжия.
Каналът твърди, че Shahed-136 изпълняват ролята на крилати ракети, но позволяват на Русия да заобикаля санкциите, като същевременно запазва способността си да нанася дълбоки оперативни удари.
Руски Су-34 се разби близо до жилищна сграда в Ейск, Краснодарски край на 17 октомври. Руски източници твърдят, че е поради проблем с един от двигателите му. При катастрофата загина един човек, а други трима са тежко ранени.
Руски източници продължиха да твърдят, че украинските сили провеждат контранастъпателни операции в северната част на Херсонска област на 16 и 17 октомври. Главното разузнавателно управление (ГУР) на Украйна публикува прихванат телефонен разговор на 17 октомври, в който руски военнослужещ заявява, че украинските войски ще провеждат контранастъпателни операции в Херсонска област през следващите дни.
Няколко руски източника твърдят, че украинските войски са се опитали да настъпят на юг от линията Нова Камянка-Дудчани към Милове и Пятихатки.
Руски източници освен това твърдят, че украинските войски са се опитали да пробият руските линии в северозападната Херсонска област близо до Давидов мост и че украинските войски северозападно от град Херсон провеждат артилерийска подготовка на бойното поле.
Тези руски твърдения остават необосновани.
Украински военни запазиха оперативно мълчание по отношение на украинските сухопътни маневри на 16 и 17 октомври, но като цяло подчертаха, че руските войски в този район водят активна отбрана по цялата фронтова линия в Херсонска област.
Южното оперативно командване на Украйна отбеляза, че украинските войски продължават кампанията си за блокиране, насочена към руски военни, транспортни и логистични активи и концентрационни зони в Херсонска област.
Кадри в социалните медии предоставиха визуално доказателство за украински удари в района на Нова Каховка-Берислав (около 60 км източно от град Херсон) на 16 и 17 октомври. Кадри, публикувани на 16 октомври, показват последиците от предполагаемия украински удар срещу концентрация на руски персонал в Калиновка , на 30 км югоизточно от Нова Каховка.
Жители на Нова Кахкова съобщиха за експлозии край града на 16 октомври.
Южното оперативно командване на Украйна заяви, че украинските войски са унищожили два руски склада за боеприпаси и обект за противовъздушна отбрана близо до Берислав на 16 октомври. Геолокационни изображения, публикувани на 17 октомври, показват построен от Русия баржа-мост през река Днепър близо до Антонивския мост, което предполага, че Руските войски продължават да възстановяват прелезите на реката близо до град Херсон след последователните украински удари по моста Антонвиски.
Руските окупационни власти продължават да предлагат схеми за "евакуация и ваканция", вероятно като претекст за депортиране на украински граждани на руска територия, докато населяват окупираните райони с руски граждани. На 17 октомври руски новинарски канал публикува кадри на жители на Херсонска област, включително деца, които пристигат в Анапа, Краснодарски край, за да "почиват" в черноморския курорт, докато руските войски провеждат операции в Херсонска област.
Депутатът по окупацията на Херсонска област Кирил Стремоусов заяви на 16 октомври, че жителите на Херсонска област отиват в Краснодарския край за "почивка и възстановяване".
Както ISW съобщи по-рано, окупационните власти може да използват прикритието на схеми за ваканции като метод за депортиране на украински граждани в Русия. Украинският генерален щаб отбеляза, че чеченски елементи от руските въоръжени сили насилствено изселват украински жители от домове в Рубижне, окупираната от Русия Луганска област, което може да представлява подобен опит за обезлюдяване на окупирани райони от украински граждани и повторното им заселване с руска окупация и военни елементи.
Не е ясно какво възнамеряват да правят руските власти с изгонените от жилищата в Рубижне. Принудителното изселване може да представлява нарушение на различни международни правни стандарти относно правото на подходящо жилище.
Източник: News.bg
Прочети цялата публикация