Fakti.bg | 26.10.2022 06:56:51 | 191

Разкриване на наръчника на Путин


Войната на Русия срещу Украйна: Почти година лъжи в действие

„Всеки ден се борим за това всички на планетата най-сетне да разберат: ние не сме колония, не сме анклав, не сме протекторат. Не сме губерния, еялет или владение на Короната, не сме парче от чужда империя, не сме „част от територията“, не сме съюзна република. Не сме автономна зона, нито провинция, а свободна, независима, суверенна, неделима и независима държава.“ – Украинският президент Володимир Зеленски

На 24 август 2022 г. се навършват 31 години от обявяването на независимостта на Украйна от Съветския съюз. Тазгодишният Ден на независимостта има особено значение, тъй като съвпада с шестмесечната пълномащабна агресивна война на руския президент Путин срещу народа на Украйна, неговия суверенитет и културна идентичност.

Дезинформацията и пропагандата на Кремъл съпътстват и подкрепят военните действия на Русия в Украйна, включително опита за анексиране на Крим, подкрепата за сепаратистките движения в Източна Украйна и продължаващата агресивна война. Кремъл многократно се опитва да делегитимира Украйна като нация и държава в очите на украинската и руската общественост, както и на международната общност.

Разкриване на наръчника на президента Путин

Президентът Путин постоянно отрича, че Украйна е истинска нация. През 2008 г. той каза на президента Буш, че „Украйна не е държава“, а през юли 2021 г. публично определи руснаците и украинците като „един народ“ и заяви, че „истинският суверенитет на Украйна е възможен само в партньорство с Русия“. Путин неведнъж се е опитвал да представи Украйна като „изцяло създадена от Русия“ върху „историческите земи на Русия“, твърдейки, че Украйна е „неотменима част от…[руското] собствено историческо, културно и духовно пространство“. През февруари 2022 г. той обвини първия съветски лидер Владимир Ленин, че е „създал Ленинска Украйна“, и я нарече „нещо по-лошо от грешка“, а дни по-късно започна пълномащабна война в опит да преначертае картата според собствената си изопачена версия на историята. През последните шест месеца руската машина за дезинформация и пропаганда използва неверните твърдения на Путин като план за кампании, целящи да отрекат правото на Украйна на независимост и дори на съществуване.

Завръщане на империализма и използването на картите като оръжие

Имперският реваншизъм прониква в пропагандата на Кремъл, която се опитва да прикрие желанието на Русия да колонизира отново Украйна. Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност и бивш президент на Русия, показа карти, които поставят под въпрос легитимността на Украйна като държава. Медведев се позова на представи от имперското минало на Русия, като сподели в публикация в „Телеграм“ от 27 юли карти на региона „преди и след“, в които Украйна е била свита само до района около Киев, с надпис: „В дрогирания мозък на президента Зеленски картината на светлото бъдеще на неговата нация може да изглежда така, но западните анализатори смятат, че в действителност ще бъде така.“

Медведев се позовава на тези предполагаеми „западни анализатори“, за да пропагандира колониалната фантазия на Русия: представата, че територията на Украйна ще бъде сведена само до Киевския регион, а останалата част от Украйна ще бъде поделена между Русия, Полша, Румъния и Унгария. Подобен сюжет напомня за речта на Путин от февруари 2022 г., в която се поставя под въпрос държавността на Украйна и съпътства засилващите се руски призиви за разширяване на „специалната военна операция“ за осъществяване на имперската ѝ карта. Ръководителят на така наречената „Донецка народна република“ (ДНР) Денис Пушилин лъжливо заяви, че „руските градове“ Киев, Чернигов, Полтава, Одеса и Днипро трябва да бъдат „освободени от нацизма“, а председателят на „кримския парламент“ Владимир Константинов добави към този списък градовете Миколаев и Харков.

Руската историческа и културна пропаганда иска да заличи украинската културна идентичност

Украйна е съществувала като отделна културна и национална идентичност от векове и опитите на Путин да ги асимилира насилствено в руската култура са особено отвратителни, като се има предвид историческото преследване на украински граждани в Съветския съюз. По времето на Йосиф Сталин повече от три милиона украинци умират по време на Голодомора, или Големия глад – чисто изкуствено предизвикан недостиг на храна, при който цялото население на Украйна се третира като второстепенно за изпълнението на съветския петгодишен икономически план.

Освен че изключва региона от украинските телекомуникации, руското правителство поставя билбордове в Херсон, на които са изобразени известният руски поет Александър Пушкин и историческият пълководец Александър Суворов, както и надписът „Херсон – град с руска история“ и патриотични цитати. Билбордовете вероятно имат две цели: да утвърдят общата културна история и да отговорят на събарянето на няколко статуи на Пушкин от страна на Украйна из цялата ѝ територия. Както ги описва един коментатор, билбордовете са кулминацията на „кървавото“ установяване на контрол от страна на Русия чрез „танкове – война – смърт – окупация – Пушкин“.  В същото време бюстовете на украинския поет Тарас Шевченко са изпочупени, украинските музеи са опожарени и разграбени, а когато през юли служители на ЮНЕСКО посетиха Украйна, те потвърдиха, че над 160 културни обекта са били повредени от началото на пълномащабната инвазия на Русия. Руските бомбардировки дори са повредили мемориалния комплекс в Бабин Яр, където 100 000 евреи и други украински граждани са били екзекутирани от нацистите по време на Втората световна война.

Дехуманизираща реторика, включително отричания и заплахи

Руските пропагандисти използват нехуманен език за войната на Русия в Украйна. В своята пропагандна програма „Соловьов на живо“, излъчвана в най-гледаното време, Владимир Соловьов използва метафора, в която сравнява украинците с червеи, които ветеринар отстранява от котка по време на „специална операция“. В предаването „60 минути“ водещата Олга Скабеева заяви, че Украйна е „несъществуваща страна“, а един от гостите ѝ окачестви конфликта като „свещена война“ и описа украинския министър на отбраната Резников като „последния бръмбар в редицата, който все още трябва да поставим на мястото му“. На 21 юли беларуският диктатор Лукашенко заяви, че въпросът дали Донецк, Луганск и Херсон са част от Украйна „вече не се обсъжда“. Говорителката на руското МВнР Захарова отрече изявлението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен от 13 юли, в което той осъди системните филтрационни лагери и принудителното депортиране на поне 1,6 млн. украинци от Русия. Както чеченският главатар Рамзан Кадиров, така и санкционираното от САЩ и ръководено от Службата за външно разузнаване на Русия списание „New Eastern Outlook“ („Нова източна перспектива“) наскоро заявиха, че Полша е следващата в списъка за „демилитаризация“ на НАТО от страна на Русия.

Марионетното присъединяване

Изявленията на Путин невярно представят завземането на украински земи от Москва като „връщане и укрепване“ на руски територии, особено след като Кремъл увеличи усилията си да анексира части от Южна Украйна. В интервю от 20 юли руският външен министър Лавров разкри дългосрочните намерения на Москва за по-нататъшното ѝ нахлуване в Украйна, като заяви, че „географията се е променила“ след преговорите с Киев през март: „Сега не става дума само за Донецка и Луганска област. Става дума за Херсон, Запорожие и други територии.“ Руските власти и техните пълномощници в Херсон и Запорожие потвърдиха тези твърдения, като обявиха, че избирателна комисия ще проведе референдум за присъединяване към Русия. Междувременно руските власти интегрират „специалисти“ в службите за сигурност на контролираните от Русия украински територии и се застъпват за създаването на постоянни руски военни бази в Запорожка област, които да служат като „гаранция за сигурност“ и да възпират усилията на Украйна да освободи тези райони. Русия разширява своята политика на „паспортизация“, като изисква от украинските собственици на фирми да пререгистрират фирмите си с руски паспорти. И накрая, руски пълномощници разпространиха видеоклип в социалните медии, в който обявиха създаването на „Одеска бригада“, твърдейки, че Одеса и Миколаев са следващите цели за руско „освобождение“. Кремъл вероятно възнамерява да противодейства на обявената от Киев офанзива за превземане на Херсон и Запорожие до края на годината. Руските власти в Херсон също така обявиха на 5 юли създаването на „Херсонско правителство“, ръководено от „руски професионалисти“ и създадено по модела на органите, които управляват федералните субекти на Русия, за да се ускори „реинтеграцията“ въпреки претенцията за избор чрез референдум. И двете тактики имат за цел да отрекат държавността на Украйна и да легитимират руския колониализъм.

Всякакви твърдения на Кремъл, че украинският народ желае да бъде присъединен към Русия, просто не са верни. Проучванията на общественото мнение показват, че украинците са напълно единодушни в противопоставянето си на руската агресия. Според проучване на Чикагския университет от юни 2022 г. 97 процента от украинците виждат в руската инвазия основна заплаха за сигурността на Украйна, също 97 процента искат Русия да компенсира Украйна за разрушенията, които е причинила.

Неверни твърдения за привързаността на украинците към Русия

Екосистемата за дезинформация и пропаганда на Русия се опитва да покаже, че хората, живеещи в контролираните от Русия райони на Украйна, желаят руското управление. Във всеки контролиран от Русия регион има достоверни сведения за това, че окупационните власти отказват храна, вода и медицинска помощ на украински граждани, докато не приемат руски паспорти. След това държавните пропагандни издания като “Спутник“ представят опашките от жители, искащи руски паспорти, като доброволни и съставени от жители, които удобно правят прокремълски изявления. Руските държавни медии широко отразяват изявлението на напускащия поста си ръководител на въведената от Русия „военно-гражданска администрация“ в Запорожие Евгений Балицки от 14 юли, че референдум за това дали „да се присъединим към Русия или не“ ще се проведе през първата половина на септември. Балицки добавя, че „ние няма да бъдем второ Косово“, като заявява, че НАТО е разделило бивша Югославия без референдум. Въпреки това данните от социологическите проучвания показват, че при свободен референдум украинците в окупираните райони не биха избрали да се присъединят към Русия. Проучване на Националния демократичен институт от май 2022 г. установи, че само 3 процента от украинците биха искали Украйна да се присъедини към ръководения от Русия Евразийски митнически съюз, а 90 процента искат Украйна да стане членка на Европейския съюз, като най-малкият брой – в източните и южните райони, все още представлява огромно мнозинство – 84 процента. Осъзнавайки тази реалност, руските власти увеличават усилията си за „превъзпитание“. Докато Балицки и други назначени от Кремъл длъжностни лица разпространяват реторика за „денацификация“, а назначеният от Русия „губернатор“ на Запорожие Антон Колцов формира марионетно правителство, се засилват усилията за налагане на нова образователна система на украинците в контролираните от Русия територии. Вестник „Вашингтон пост“ съобщава, че Москва предлага на учителите в Русия изгодни заплати, за да се преместят в Запорожие и Херсон и да „поправят“ това, на което децата там са били обучавани в миналото.

Държавните медии на Кремъл лъжливо твърдят, че украинците в Харковска област също търсят руска самоличност. Виталий Ганчев, назначен от Русия за „ръководител на временната гражданска администрация на Харковска област“, твърди в интервю за ТАСС от 6 юли, че жителите на „освободената“ Харковска област „се стремят да се присъединят към Русия“. „Хората чуват, че има вертикала на властта, че приемаме закони, че въвеждането на рублата запълва ключова икономическа ниша, и се преориентират да приемат новата реалност“, казва той.

Дезинформационните издания на Кремъл веднага разпространиха тези неверни твърдения. През април Харковската областна прокуратура обвини Ганчев в държавна измяна за сътрудничество с руските сили и опит за организиране на „референдум“ за обявяване на „Харковска народна република“, отново. Тактиката му изглежда е насочена към поставяне на основите на опити за анексиране на контролираните от Русия райони, които съставляват 30 процента от Харковска област, и изглежда е съобразена със засилените усилия на Русия за „паспортизация“.

Данните са ясни: на всеки свободен и честен референдум украинският народ ще гласува с огромно мнозинство против присъединяването към Русия, включително и тези, които живеят в източната и южната част на Украйна. В проучване, проведено от Международния републикански институт през април 2022 г., повече от 90 процента от украинците заявяват, че мнението им за Русия се е влошило след инвазията на 24 февруари. Руските официални лица признават тази реалност въпреки усилията си за дезинформация и пропаганда. Разузнавателните данни на САЩ показват, че руските официални лица се притесняват от ниската избирателна активност на тези фиктивни референдуми и знаят, че усилията им да узаконят незаконното заграбване на земя няма да бъдат легитимни и няма да отразяват волята на народа.

Украинският народ е дълбоко обединен срещу пълномащабното нахлуване на Русия. Проучванията показват, че украинците са ангажирани с демократичното развитие на страната си, като исторически 94 процента от тях заявяват, че за тях е важна напълно функциониращата демокрация. Въпреки пълномащабната инвазия 87 процента от украинците показват безпрецедентен оптимизъм за бъдещето на Украйна.

Украйна ще остане суверенна и независима

Преди 31 години народът на Украйна провъзгласи своята независимост като суверенна държава. От 2014 г. насам, и особено през последните шест месеца, светът стана свидетел как президентът Путин използва както военна сила, така и заблуждаващи изявления, за да подкопае украинския суверенитет. Той не успя да постигне тази цел въпреки страданията, които причини на Украйна. Докато тази война продължава, смелостта и силата на украинския народ са изключителни. Както отбеляза държавният секретар Блинкен, „Украйна не е била и няма да бъде завладяна. Тя ще остане суверенна и независима. Съединените щати и нашите съюзници и партньори ще продължат да бъдат с тях и да им помагат да осигурят точно това, от което се нуждаят, за да защитят свободата си“.

Посолство на САЩ в България

Прочети цялата публикация