Fakti.bg | 06.11.2022 17:41:13 | 182

Баная спечели първата си титла в MotoGP

Франческо Баная (Италия, Ducati Lenovo Team) спечели първата си титла в клас MotoGP от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта, след като Фабио Куартараро (Франция, Monster Energy Yamaha) не успя да го изпревари в последното състезание за годината, предава БТА. Миналогодишният шампион Куартараро бе на 23 точки зад Баная преди Гран при на Валенсия и се нуждаеше от задължителна победа, но французинът завърши едва четвърти. Италианецът финишира девети и стана световен шампион с разлика от 17 точки.

Това е първа титла за Дукати от 2007 насам, когато първенец с италианския конструктор бе Кейси Стоунър. През тази година Баная прекрати 15-годишна доминация на японските производители и завърши най-големия обрат в историята на MotoGP. Той изоставаше с цели 91 точки в средата на сезона.

Баная е и първият италианец от 50 години насам, който печели титлата с италиански конструктор.

Самото състезание за Гран при на Валенсия бе спечелено от Алекс Ринс (Испания, Team SUZUKI ECSTAR), който финишира с 0.396 секунди пред Брад Байндър (РЮА, Red Bull KTM Factory Racing). Трети бе Хорхе Мартин (Испания, Prima Pramac Racing).