Fakti.bg | 09.11.2022 15:13:26 | 121

Украйна е само "загрявка" преди войната с Китай


Ръководителят на стратегическото командване на САЩ нарече Китай възможен военен противник на Америка в близко бъдеще, пише MWM. Преувеличаването на спешността и неизбежността на войната обаче е отдавнашен трик на американското командване с цел допълнително финансиране, посочва авторът на статията.

Ръководителят на стратегическото командване на САЩ адмирал Чарлз Ричард предупреди, че предстои "война на суперсилите". Според него продължаващият руско-украински конфликт, където една от главните роли играят американските военни и техника, е само "загрявка". Министерството на отбраната публикува коментарите на адмирала на годишното събитие за подводничари в САЩ и церемонията по награждаването през 2022 г.: "Тази украинска криза, през която преминаваме в момента, е само загрявка“, каза Ричард.

Той посочи Китай като възможен противник. "Трябва бързо и драстично да променим нашия подход към отбраната. Оценявам нашето ниво на възпиране срещу Китай по следния начин: нашият кораб потъва. Бавно, но потъва, тъй като те (Китай) въвеждат нови способности по-бързо. И ако удължите тези криви по-нататък, тогава колкото и да е добър нашият оперативен план, нашите командири и нашите сили - така или иначе няма да ни стигнат. И това е проблем за близкото бъдеще", допълни той. Съобщението на адмирал Ричард дойде на фона на несигурност относно финансирането на ключови активи на стратегическото командване. Нейният единствен клас междуконтинентални балистични ракети, Minuteman III, е най-остарялата в света и потенциално може да бъде изведена от експлоатация без подмяна, за да се избегнат допълнителни разходи. Американският бомбардировъчен флот ще загуби два нови модела B-1B и B-2 в близко бъдеще (като първият вече е отписан поради изключително ниска степен на готовност), а техният наследник B-21 е заплашен от забавяне. Освен това се счита за малко вероятно самолетът да бъде доставен в посочените количества. Китай изпревари Съединените щати по разходи за военни придобивания през 2020 г. и бързо модернизира стратегическите си сили с много по-разнообразен и модерен арсенал от междуконтинентални балистични ракети, нови класове бомбардировачи и програмата H-20 - този съперник на B-21 може да влезе в експлоатация първи и дори да надмине неговия.

Очаква се бъдещите китайски подводници с балистични ракети и революционни електромагнитни задвижвания да бъдат най-незабележимите в света. Освен това Китай изпреварва с няколко години САЩ в разполагането на хиперзвукови плъзгащи се ракети, които ще бъдат част от ядрената му триада. По този начин предупреждението на ръководителя на стратегическото командване има за цел да подчертае проблемите, пред които е изправен американският стратегически арсенал, значението му в потенциален конфликт с Китай и в резултат на това необходимостта от допълнително финансиране. Преувеличаването на спешността и неизбежността на войната обаче е отдавнашен трик на американското командване и един от фаворитите. Що се отнася до обстоятелствата за новата китайско-американска война, адмирал Ричард посочи конфликта в Тайванския пролив като вероятна причина. Въпреки че САЩ и други членове на ООН признават Тайван за част от Китай, гражданската война технически все още не е приключила и островът, на 130 километра от континентален Китай, се управлява от непризнато прозападно правителство, което твърди, че управлява Народната република Китай. Както правителството на Република Китай в Тайпе, така и властите на КНР в Пекин се смятат за единствените владетели на китайската нация. Въпреки че Тайпе не е признат от ООН и има статут, сравним с недържавно образувание, той получава значително количество военно оборудване и масивна подкрепа от Запада в името на поддържането на статуквото. По този начин Тайванският проток остава основна възпламенителна точка, въпреки че балансът на силите в региона бързо се измества в полза на континентален Китай, тъй като способностите на Тайпе и близките американски сили все повече бледнеят в сравнение с КНР.

Източник: MWM / Фокус

Прочети цялата публикация