Започна ли "голямото преселение" от Туитър?

След финализирането на сделката за Туитър Мъск публикува някои доста императивни съобщения за планираните промени в платформата. Едно от тях е доста противоречивото решение да поиска от "сертифицираните" потребители, които са получили заветната синя отметка, удостоверяваща автентичността им, такса от 7,99 долара месечно. Според критиците това ще отвори вратите за злоупотреби от хора, които искат да се престорят на някой друг.
Много потребители се оплакват и от повишаване на речта на омразата на платформата в последните седмици. Анализаторите от уебсайта Dataminr потвърждават, че откакто Мъск завладя Туитър расистки и хомофобски обиди се наблюдават по-често. Близо милион профила бяха деактивирани след смяната на собствеността на платформата. За социална мрежа с около 237 милиона активни потребители дневно проблемът може да не е сериозен, но това е само началото. Къде обаче ще идат потребителите на Туитър? Ето кои са четирите основни възможности.
Mastodon - секси колкото парна ютия?
Светлините на прожекторите са обърнати към Mastodon - с отворен код и с нестопанска цел, с удобен интерфейс през браузър или приложение, както и с много функции, налични в Туитър. След като се регистрира, потребителят може да публикува до 500 знака (повече от ограничението на Туитър за 280 знака). Платформата е създадена през 2016-а година от германеца Ойген Рочко, който е и единственият ѝ служител. Неговата заплата, както и хостинг услугите, се плащат чрез краудфъндинг.
Отделните сървъри, които поддържат свои собствени правила на общността, се самоорганизират в мрежова федерация - известна като "fediverse". Платформата в момента има 1,2 милиона активни потребители. Тя бележи бърз растеж, откакто Мъск пое управлението на Туитър. Новорегистрираните потребители в последните седмици са се увеличили десетократно, казват от платформата. Тези нови клиенти обаче се оплакват от забавяния при настройването на акаунтите си, а има и опасения дали отделните сървъри ще могат да се справят с големия трафик нови потребители с милиони последователи. Сравнения между Туитър и Mastodon не липсват, включително твърдението, че германската платформа е секси колкото парна ютия.
Parler - координатор на щурма на Капитолия
Американският рапър Кание Уест наскоро обяви, че иска да купи платформата Parler, която е популярна сред по-консервативните потребители. Социалната мрежа съществува от 2018-а година и се брандира като място за свободно слово, където има минимална модерация на съдържанието. Платформата вече е приела немалко блокирани от другите социални мрежи хора. Твърди се, че именно Parler е мястото, където са се координирали участниците в щурма на Капитолия в началото на 2021-а година. Мнозина от високопоставените американски консерватори също имат профили в Parler.
Tumblr - харесван и от поколението Z
Tumblr е нещо като ветеран на сцената на т.нар. микроблогове. Създадена през 2007-а година, платформата залага на мултимедийно съдържание, но е критикувана заради сложната си навигация. Tumblr не само е запазил своите последователи през годините, но и повече от половината от новите потребители са от поколението Z - изключително търсена демографска група, която очевидно не намира своето място във Facebook и Instagram.
Bluesky - още в пелени
Ако се чудите какво се случва със съоснователя на Туитър и бивш генерален директор на платформата Джак Дорси - той разработва платформата Bluesky, която стартира през 2019-а като нова версия на Туитър, а сега е достъпна и в бета версия. На уебстраницата на Bluesky от платформата твърдят, че тяхната цел е да станат "нова основа за социално опознаване, която позволява на потребителите да са независими от всякакви платформи и да имат свободата да изградят място, където сами да избират какво получават". Въпреки че това със сигурност звучи обещаващо, потребителите ще трябва да почакат Bluesky да се развие, за да стане ясно дали тази цел може да бъде изпълнена.
Прочети цялата публикация



Кеворк Кеворкян: 10 ноември и костюмът на Горбачов
Славия с късен обрат над Монтана
"Червен" триумф в дербито! ЦСКА охади шампионските амбиции на Левски пред 30 000
Александър Вучич пред посланика на ЕС: Бъдете спокойни! Мандатът ми ще приключи скоро и на мое място ще дойде някой по-любезен
Ще се засили ли наркотрафикът към Европа заради действията на САЩ?
Големият египетски музей, дом на над 50 000 артефакта, най-накрая отваря врати (СНИМКИ)
УниБИТ празнува Деня на народните будители за 23-ти път с научна конференция
Решението по голямото дело срещу Манчестър Сити наближава
Околосветското пътешествие на капитан Светлозар Тенев
Защо Тръмп прекрати внезапно преговорите с Канада
Продължава санирането на многофамилни жилищни сгради в Ямбол
Китайски научен пробив: Хапче, което уж удължава живота до 150 години
Vision Express - 2 десетилетия грижа за зрението и стил с нови технологии и специални предложения
Най-малко трима са убити при нов руски удар в Харковска област
Русия тази нощ е свалила 36 украински дрона
Андрей Новаков: Очаквам ЕП да сложи край на безобразието €75 за куфар с 1 см над нормата
Драматично спасяване: Как бяха свалени децата, качили се на изоставена сграда в столицата
Какво каза Барън Тръмп на Джо Байдън минути преди безмилостната реч на баща си при встъпването в длъжност
Правописна грешка създаде нова улица в Бургас. Само паркоместата не са измислени
17 ноември - Световен ден на недоносените деца