Fakti.bg | 17.11.2022 16:10:43 | 96

Ройтерс: Италия иска от "Лукойл" да подкрепя рафинерията си в Сицилия докато се намери купувач


Италия настоятелно призовава руския концерн "Лукойл" да продължи да подкрепя дейността на своята петролна рафинерия на италианския остров Сицилия, докато правителството уговори нейната продажба, съобщиха днес за Ройтерс два източника, запознати с темата, на фона на предстоящите санкции на Европейския съюз, които застрашават съществуването на производственото съоръжение.

Ембаргото на ЕС върху вноса на руски петрол по море влиза в сила на 5 декември и италианското правителство се ангажира със спасяването на петролната рафинерия ИСАБ (ISAB), която осигурява една пета от произведените в Италия петролни продукти и дава работа на около 1000 души. Други 2500 души са ангажирани с дейности, свързани с работата на петролното съоръжение, отбелязва Асошиейтед прес .

Налага се рафинерията да разчита на преработката единствено на руски петрол, осигурен от "Лукойл", след като банките кредитори прекратиха финансирането и преустановиха издаването на банкови гаранции, необходими за покупката на черно злато от други доставчици.

На фона на проточилите се преговори за продажбата на ИСАБ на купувач, който не е от Русия, правителството в Рим "натиска" базираната в Швейцария компания "Литаско", която е собственик на петролната рафинерия, да продължи да осигурява петрол за преработка, както и финансиране и след крайния срок през декември, са съобщили за Ройтерс запознатите с темата източници.

На този фон БТА припомня, че на 3 юни тази година Европейският съюз одобри окончателно правото на България временно да не участва в частичното петролно ембарго срещу Русия. ЕС посочи, че България получава временна отсрочка, което ѝ дава право да не е част от страните, които забраняват вноса на руски суров петрол по море.

Министерството на финансите внесе уточнения в края на октомври относно интерпретациите, че Европейската комисия е опровергала действията на служебното правителство по отношение на отмяна на забраната за износ от страна на "Лукойл Нефтохим" на петролни продукти, произведени в България на базата на внесен суров петрол от Русия.

Преди това говорител на Европейската комисия съобщи, на България е дадена дерогация до края на 2024 г. да внася суров петрол от Русия, предвид географското ѝ положение, но има забрана да го реекспортира за други страни. България няма намерения да прави реекспорт на суров нефт и да нарушава ограничителната мярка, пише в позицията на финансовото ни министерство.

"Само нефтопродуктите, които са произведени в Русия или се изнасят от Русия попадат в хипотезата на ограничението по чл. 3м, параграф Едно от Регламента. Например, рафинирани нефтопродукти, произведени в трета държава на базата на руски суров нефт и изнесени за друга държава или трета държава не биха могли да попаднат под санкциите, тъй като те са произведени извън Русия", пише в позиция на Министерството на финансите.

Прочети цялата публикация