Fakti.bg | 26.11.2022 09:33:22 | 108

Имотният балон в Катар се спука в разгара на Мондиала


Предсказанието за най-успешното световно първенство по футбол в историята започват бързо да се пропукват в Катар. Зрителският интерес по света е осезаемо по-слаб от този преди 4 години, мачовете са съпътствани с протести, рестрикции и скандали, а някои важни решения се вземат в рамките на 24 часа. Най-сериозен обаче се оказва ударът по имотния пазар в страната-домакин на турнира. Reuters публикува днес материал, в който разкрива за някои порочни практики, предизвикали смут в туристическите агенции, а проучване на информационната агенция сочи, че цените на наемите са се сринали в пъти с оглед ниското търсене и далеч по-добрите условия, които предлагат съседните държави.

Държавните власти прогнозираха преди началото на надпреварата, че в Доха ще пристигнат 1,2 млн. посетители, чийто пик се очакваше да бъде между 24-28 ноември. Това накара местните хотелиери и арендатори да надуят драстично цените на нощувките, че дори бяха изградени и специални шатри в пустинята, за да се поеме очаквания туристопоток. Официални данни за посещаемостта ще могат да се очакват едва след края на футболния шампионат, но броят на свободните стаи в популярните портали сочи, че прогнозите са били по-скоро пожелателни, отколкото реалистични.

Местен брокер, който иска да запази анонимност в името на бизнеса си, твърди, че двустаен апартамент в Доха се е предлагал по $1200 на вечер в месеците преди Мондиала. Към 20 ноември обаче същият стои свободен на цена от $250.

42 хотела в региона и към днешна дата предлагат куп свободни стаи, апартаменти и вили, а най-популярните сайтове за туристически наеми - Booking и Airbnb, съдържат оферти за над 500 имота.

11 дни преди началото на световната купа организаторите съобщават за най-малко 25 хил. свободни стаи на територията на Катар.

Туристическата агенция Khaya Global, която е сред най-големите, предлагащи цялостен престой на своите клиенти около големите спортни форуми по света, показва документи пред новинарското издание, с които се доказват допълнителни плащания към хотели на обща стойност $550 хил. От там твърдят, че това са суми, които са наложени извън установения ред и споразумения. Агенцията преди това е предплатила над $10 млн. именно, за да си гарантира по-добри условия в сравнение с потребителите на дребно. От компанията са категорични, че никога преди не са били подлагани на подобен шантаж от домакин на голям спортен форум.

Не по-малко шокиращ е разказа на 30-годишна тунизийка, която твърди, че хазяинът ѝ я изхвърлил от дома ѝ през ноември, като я принудил да си остави обзавеждането, за да може да предлага апартамента на по-висока цена по време на световното по футбол. Тя признава, че договорът ѝ изтекъл през октомври, но не получила възможност, за да го поднови. Освен това се видяла принудена да наеме временно друго жилище, за да осигури подслон на брат си, който имал билети за мачовете от турнира.

Имотният балон в Катар е достигнал подобни мащаби, че бизнесът задължава дългосрочните наематели да подписват договори за минимум две години, за да си гарантират приходи при доскорошните колосални цени.

Планът на местните обаче удари на камък, след като държавните власти не прецениха достатъчно добре ситуацията и подписаха споразумения с голяма част от съседните страни, като така осигуриха по над 500 полета на ден от Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Иран, Ирак и Кувейт. Така на футболните туристи им излиза много по-евтино да пътуват със самолет за мачовете и да нощуват в чужбина, тъй като и времетраенето на самите полети обичайно отнема под 1 час.

Прочети цялата публикация