Fakti.bg | 30.11.2022 11:00:43 | 75

Политически проблем ли е за Байдън новото израелско правителство


Новото израелско правителство, което все още е в процес на съставяне, ще бъде най-дясното досега. Макар президентът на САЩ Джо Байдън да поздрави завръщащия се на премиерския пост в Израел Бенямин Нетаняху за изборната му победа, според анализаторите отношенията между тях ще бъдат доста сложни, като новият израелски кабинет може да се окаже политически проблем за Байдън.

На предсрочните парламентарни избори в Израел на 1 ноември партията на Нетаняху „Ликуд“ („Консолидация“) и съюзниците ѝ от религиозния и крайнодесния спектър, заедно образуващи така наречения десен или консервативен блок в израелската политика, постигнаха убедителна победа над другия голям блок, обединяващ различни партии от целия политически спектър.

Победата на десния блок ознаменува триумфалното завръщане на Нетаняху в управлението и най-после разсече възела на тежката политическа криза, в която Израел беше изпаднал в продължение на няколко години.

От гледна точка на правителството на Байдън, което все още търси правилния подход в отношенията с Израел в променената следизборна обстановка там, очертаващата се нова управленска конфигурация в Израел може да се окаже поредното главоболие, тъй като ще бъде най-дясната в израелската политическа история и може да попречи на реализирането на основни външнополитически цели на САЩ в Близкия изток, отбелязва ДПА.

Начело на новия израелски кабинет ще застане дългогодишният министър-председател Нетаняху, който беше свален от власт преди година и срещу когото се води дело за корупция.

За да си върне премиерския пост, той се съюзи със спорни политически фигури, известни с антиарабските си възгледи, което най-вероятно още отсега обрича на провал постигането на мирно споразумение с палестинците.

Именно това са очертава като едно от големите предизвикателства в бъдещите двустранни отношения с новото израелско правителство, защото уреждането на израелско-палестинския конфликт и гарантирането на по-добър прием за Израел в арабския свят са част от задачите, които правителството на Байдън си поставя във външнополитическата си програма.

Възможно противопоставяне между американското и израелското правителство ще изправи президента на САЩ и пред вътрешнополитически проблеми. Републиканската партия и нейните конгресмени, които винаги са се стремели да се представят като истинските приятели на Израел, със сигурност ще реагират остро на всяка критика, която правителството на Байдън отправи към новите управляващи в Израел.

През последното десетилетие, в което Нетаняху на практика беше несменяем премиер, между него и Републиканската партия настъпи огромно сближение, до степен до която дори беше поставен под заплаха надпартийният консенсус в САЩ за подкрепата за Израел, отбелязва ДПА.

Показателен за тези отношения бе случаят от 2015 г., когато републиканците поканиха Нетаняху да произнесе реч пред двете камари на американския Конгрес, от която израелският политик се възползва, за да разкритикува открито сключеното от президента Барак Обама споразумение с Иран по ядрения въпрос.

Бившият президент републиканец Доналд Тръмп дори премести посолството на САЩ от Тел Авив в Йерусалим и за радост на Нетаняху призна израелското анексиране на Голанските възвишения.

Миналата седмица Нетаняху и републиканците отново дадоха сигнал за сътрудничество, след като той произнесе реч на събитие на Републиканската еврейска коалиция, американска еврейска политическа организация, подкрепяща политиката на Републиканската партия.

Поначало и Нетаняху, и Байдън публично заявяват, че политическият консенсус между Републиканската и Демократическата партия в САЩ за подкрепата за Израел трябва да бъде съхранен.

Но това може да се окаже трудно предвид новите съюзници на лидера на партия „Ликуд“.

Някои американски официални представители вече намекнаха, че не желаят да се срещат с Итамар Бен-Гвир и Бецалел Смотрич, двама вероятни министри в бъдещото правителство на Нетаняху.

Бен-Гвир и Смотрич се обявяват за признаване на незаконните еврейски селища на Западния бряг, зоната, където живее по-голямата част от палестинците, и за последващо анексиране на целия или почти целия Западен бряг.

Двамата се противопоставят и на създаването на независима палестинска държава.

Нетаняху е принуден да разчита на тях за осигуряването на мнозинство в израелския парламент, Кнесета. Подкрепата им може да му помогне и за прокарването на закон, чрез който да се освободи от делото за корупция.

Не на последно място двамата призовават за много по-радикални мерки срещу въоръжените палестински групировки и привържениците им, като например въвеждане на строг комендантски час в палестинските села, масови депортации и целенасочени убийства на заподозрени в тероризъм.

Друго, което те предлагат, е да се позволи на израелските сили за сигурност да използват бойни патрони срещу палестински протестиращи, които хвърлят камъни по тях.

Бен-Гвир е изразявал подкрепата си и за покойния ултраортодоксален равин Меир Кахане, който е обвиняван от правозащитници като американската еврейска „Лига против поругаването“ в проповядване на „расизъм, насилие и политически екстремизъм“, а организацията му доскоро се разглеждаше от правителството на САЩ като терористична.

Друго, с което Бен-Гвир е известен според израелските медии, е, че в продължение на години е държал на стената в дома си плакат на Барух Голдщайн, американски терорист от еврейски произход и последовател на Кахане, който през 1994 г. уби 29 мюсюлмански богомолци в Хеброн.

Байдън поздрави Нетаняху за изборната му победа в телефонен разговор и заяви, че Вашингтон ще следи внимателно процеса на съставяне на новото израелско правителство, припомня Ройтерс. Президентът на САЩ „изтъкна непоклатимостта на двустранните отношения и на подкрепата на Вашингтон за сигурността на Израел“, каза тогава говорителят на Белия дом Карин Жан-Пиер.

Нетаняху от своя страна коментира разговора в публикация в Туитър, в която заяви, че е казал на Байдън, че двамата могат „да осигурят още мирни споразумения и да се справят със заплахата от иранската агресия“.

При предишния мандат на Нетаняху Израел сключи под егидата на САЩ споразумения за нормализиране на отношенията с арабски страни като Обединените арабски емирства и Бахрейн.

„Ню Йорк таймс“ изтъква, че независимо от тези контакти и демонстрации на доброжелателство двамата лидери се готвят за сложен нов етап в отношенията между САЩ и Израел.

Изданието припомня, че Байдън и Нетаняху, които имат доста дълъг стаж в политиката, се познават отдавна. Отношенията между тях са с почти 40-годишна история и са били противоречиви в годините, като в тях са се редували периоди на благоразположеност с такива на враждебност, отбелязва „Ню Йорк таймс“.

Източник: БТА

Прочети цялата публикация