Fakti.bg | 30.11.2022 11:25:09 | 66

Дайте на Украйна оръжия, за да спрат военните престъпления


С наближаването на връчването на Нобеловите награди за мир ръководителката на една от организациите лауреати призова в понеделник международната общност да снабдява Украйна с оръжия, за да ѝ помогне да се защитава и с цел да се сложи край на жестокостите.

"Когато ме питат как да бъдат спрени тези продължаващи престъпления в окупираните територии, мога да отговоря само това: доставете на Украйна оръжия, за да освободи тези територии", заяви украинката Олександра Матвийчук - адвокат, активист за човешки права и председател на Центъра за граждански свободи, в интервю за Франс прес, дадено в Стокхолм.

"Длъжни сме да вземем мерки срещу нови щети на цивилните инфраструктури. И се нуждаем от системи за противовъздушна отбрана. Нуждаем се и от други видове военно оборудване, които би ни помогнало да браним своето небе", заяви юристката. Организацията ѝ - тазгодишен лауреат на Нобелова награда за мир съвместно с беларуския правозащитник Алес Беляцки и руската организация "Мемориал", ще получи отличието на церемония в Осло на 10 декември, дата на годишнината от смъртта на Алфред Нобел. "Това е странна ситуация за мен и ясен знак, (че) нещо не е наред с цялата международна система, щом един адвокат по правата на човека иска системи за противовъздушна отбрана", признава тя.

Според украинската адвокатка международните закони - обичайното ѝ оръжие, с което брани човешките права, изобщо нямат значим ефект върху Москва.

"Сега вече нямам законов инструмент, способен да спре руските жестокости, тъй като Русия публично пренебрегва международните закони и всички решения на международните организации", заяви тя. По думите на правозащитничката Украйна има и спешна нужда от хуманитарна помощ, "за да издържи една много тежка зима".

Да се документират "военните престъпления"

Според адвокатката организацията ѝ, създадена през 2007 г., преследва днес "амбициозната цел да документира всяко военно престъпление", извършено в Украйна. "Вече имаме база данни, включваща над 24 000 случая на военни престъпления", обяснява тя.

Работата по думите ѝ е пълна с изпитания - както с оглед необходимите усилия за събиране на информация в страната, опустошена от войната, така и за нейния персонал, който "документира човешките страдания". Тя съжалява и за това, което нарича "недостиг на отговорност", доколкото националната правна система е претоварена, а Международният наказателен съд разследва само "особени случаи".

"Задавам си въпроса: за кого документираме всички тези военни престъпления?" - казва Матвийчук. "Кой ще даде шанс да получат правосъдие на стотици хиляди жертви на военни престъпления?" - пита правозащитничката и подчертава, че въпросът ѝ не е риторичен. Жестокостите са станали унищожителни и "войната е превърнала хората" просто в цифри. "Длъжни сме да им върнем имената и само правосъдието може да стори това", добавя адвокатката от Украйна. (БТА)

(Андрей Шарков)

Прочети цялата публикация