Санкции! "Еърбъс" спира до месеци с доставките на руски титан

"Еърбъс" (Airbus) няма да бъде зависим от доставките на руски титан в рамките на няколко месеца. Това обяви днес високопоставен представител на европейския самолетостроител, цитиран от Ройтерс.
Русия е най-големият производител на титан, метал от стратегическо значение, който е високо ценен заради здравината си спрямо теглото. Той се използва основно в самолетни двигатели и колесниците на по-големите самолети.
"В процес на отделяне сме, що се отнася до руския титан. Това ще се случи в рамките на месеци, а не на години", заяви главният изпълнителен директор на подразделението за отбрана и космическо пространство на "Еърбъс" Михаел Шьолхорн.
"Не мога да ви дам точна дата, това е относително комплексен процес със сертифициране и всичко друго, което авиацията изисква, но ще се случи", коментира на кратка пресконференция за устойчивостта бившият шеф на операциите в "Еърбъс".
ЕС досега избягваше забраната върху руски стоки, освен стомана и въглища и титанът бе извън наложените ограничения след руската инвазия в Украйна.
"Еърбъс" съобщи, че се опитва да осигури алтернативни доставки, а конкурентът "Боинг" (Boeing) обяви, че е спрял доставките на руски титан.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски постоянно призовава западните правителства да наложат по-строги икономически санкции срещу Русия.
"Еърбъс" обаче обяви през април, че санкции върху стратегически метали ще навреди на аерокосмонавтиката, като в същото време, ще засегнат незначително руската икономика, припомня Ройтерс.
Прочети цялата публикация




След 70 г. в орбитата на Москва: Договорът с Украйна най-после разкачи България от руското влакче
Унгария: как Путин помага на Орбан да спечели изборите
Войната с Иран разкри това, което ЕС не иска да признае
Габриел Вълков: България трябва да води балансирана външна политика и да защитава националния си интерес
Володимир Зеленски: Предложението остава в сила, но Русия не желае да го приеме
Истински удар на Украйна по руския нефтен износ
Министър Христанов: Млякото в България става все по-евтино за изкупуване, а за фермерите става все по-скъпо да го произвеждат
Доналд Тръмп вдигна блокадата! Руският петрол вече е в Куба
Словакия може да блокира 20-ия пакет санкции срещу Русия заради позицията на ЕК по петролопровода „Дружба
Орбан спира транзита на газ към Украйна от юли, обвързва решението с „Дружба“
Дрон шоу озари небето над Бургас за Великден, „Христос Воскресе“ изгря над храма
Рен взе своето срещу Анже
Дефанзивен Ювентус удържа напорист Аталанта
Честито Възкресение Христово
Христос Възкресе, Бургас! Дронове изписаха радостната вест в небето, хиляди понесоха благодатния огън към домовете си (СНИМКИ и ВИДЕО)
Патриарх Даниил: Тъмнината се оказа безсилна да покори светлината, Христос със смърт смъртта победи
Великден е! Христос Воскресе!
Христос Воскресе!
Започна празничната служба в храм „Св. Св. Кирил и Методий“ в Бургас, остават минути до Възкресение Христово (на живо)