Fakti.bg | 04.12.2022 17:05:05 | 69

Франция спечели срещу Полша и продължава напред на Мондиал 2022

Франция победи Полша с 3:1 в мач от осминафиналите на Световното първенство по футбол в Катар. Франция тръгна силно и в 4-ата минута Антоан Гризман центрира от корнер, а Рафаел Варан засече с глава, но топката премина над напречната греда. В 13-ата минута Орелиан Чуамени опита да изненада с удар от дистанция вратаря на поляците Войчех Шчесни, но той успя да избие. Малко след това Осман Дембеле завърши самостоятелен пробив с коварен изстрел по тревата, като и този път Шчесни се справи.

В 21-ата минута Роберт Левандовски опита удар от сериозна дистанция, който премина встрани от лявата греда на Юго Лорис. Франция отговори подобаващо, след като Бережински сгреши и подари топката на Дембеле, който центрира за Оливие Жиру, но нападателят не успя да засече в празната врата, предава БТА.

В 35-ата минута Килиан Мбапе се справи с лекота с Мати Кеш, но стреля неточно. Малко след това Полша създаде отлично положение. Пьотр Жиелински получи около точката на дузпата, но стреля право в Юго Лорис, последва добавка от Камински, но Рафаел Варан изчисти от голлинията.

В 44-ата минута Килиан Мбапе изведе Оливие Жиру, който се измъкна сам срещу Шчесни и с прецизен удар откри резултата.

След подновяването на играта Франция продължи да владее инициативата. Няколко отлични пробива на "петлите" бяха неутрализирани в последния момент от футболистите на Полша.

в 56-ата минута Мбапе направи самостоятелен пробив, който завърши с мощен шут, но в последния момент Камил Клик подложи крак и отклони в корнер.

Секунди по-късно Жиру прати топката в мрежата на Полша с ножичен удар, но съдията от Венецуела отсъди нарушение в атака срещу Шчесни.

В 65-ата минута Жул Кунде отправи остър пас към Жиру, който прати топката от външната страна на мрежата.

Килиан Мбапе отбеляза второ попадение за Франция в 74-ата минута. Звездата на "петлите" бе оставен сам отляво и с мощен удар не остави шанс на Шчесни – 2:0.

Французите създадоха поредна възможност в 82-ата минута, но Тео Ернандес стреля над напречната греда.

В първата минута на добавеното време Клиан Мбапе с красив диагонален удар направи резултата класически и изпрати Франция на 1/4-финалите – 3:0.

Полша успя да отбележи почетен гол в осмата минута на добавеното време, когато Левандовски се разписа от дузпа. Нападателят пропусна при първия си опит, но наказателният удар бе изпълнен повторно, тъй като играчи на Франция бяха влезли в наказателното поле преди удара.

Всички 1/8-финали: Нидерландия - САЩ 3:1 Аржентина - Австралия 2:1 4.12 (неделя) Франция – Полша 3:1 от 21:00 часа: Англия – Сенегал (Нова, Диема спорт 3)

5.12 (понеделник) от 17:00 часа: Япония – Хърватия от 21:00 часа: Бразилия – Република Корея 6.12 (вторник) от 17:00 часа: Мароко – Испания от 21:00 часа: Португалия - Швейцария