Канада върна санкциите за турбините от "Северен поток"
Канадските власти възстановяват санкциите срещу руските турбини на газопровода "Северен поток", съобщиха министърът на външните работи Мелани Джоли и министърът на природните ресурси Джонатан Уилямс, цитирани от АП.
"Канадското правителство реши да отмени временното разрешение, издадено за връщане на турбини, ремонтирани в завода на Siemens в Монреал, в Германия", се казва в изявлението.
"Канада взема това решение, като признава, че обстоятелствата, свързани с предоставянето на освобождаване от санкции, са се променили и то вече не служи на целта си", заявиха министрите.
Те заявиха, че решението е взето след тясно сътрудничество с Украйна, Германия и други европейски съюзници.
По-рано информационна агенция Bloomderg, позовавайки се на добре осведомени източници, съобщи за намерението на канадските власти да възстановят санкциите срещу турбините на руския газопровод "Северен поток".
"Решението е съобщено на германското и украинското правителство", цитира агенцията думите на източника.
Беше отбелязано, че канадският министър-председател Джъстин Трюдо и германският канцлер Олаф Шолц са обсъдили този въпрос в телефонен разговор във вторник.
Въпреки че Канада върна ремонтираните турбини през лятото с вдигане на ограниченията Русия с искания за технически характеристики и документи, не взе техниката и не пусна тръбата за експлоатация. Газопроводът "Северен поток 1" между Русия и Германия беше временно спрян за ремонт на 31 август, но операторът удължи прекъсването след решението на Г-7 да наложи таван на цените на вноса на руски петрол.
Три теча в "Северен поток 1" и "Северен поток 2" бяха открити в рамките на няколко часа на 26 септември.
Както Швеция, така и Дания, които проведоха разследване, заключиха, че четирите теча на "Северен поток" 1 и 2 са причинени от експлозии. Те обаче не уточниха кой може да е отговорен за аварията.
Западните лидери нарекоха инцидента умишлен акт на "саботаж", целящ да наруши европейската енергийна инфраструктура и доставки.
Русия отхвърля обвиненията, като дори отправи обратни такива към Великобритания, като веднага след спирането на първата тръба представители на властта, включително руският президент Путин, предложиха пускане на "Северен поток" 2, който така и не влезе в експлоатация заради нахлуването на Русия в Украйна. Имаше и предложение Русия да доставя природен газ на Европа през Турция.
Източник: News.bg
Прочети цялата публикация